Nie tylko „Chata Wuja Toma” czyli filmy o niewolnictwie
Nikola Wrzołek | 2021-08-23Źródło: Filmosfera
Już 24 sierpnia będzie obchodzony Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu. Z tej okazji warto zobaczyć filmy o tematyce niewolnictwa i abolicji dostępne na platformach VOD.

"Harriet"

Harriet” to biograficzny film opowiadający o życiu Harriet Tubman, czarnoskórej niewolnicy, żyjącej u schyłku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dzięki swojej odwadze i determinacji Harriet wydostaje się z niewoli i postanawia zacząć działać jako abolicjonistka w podziemiu. Zgrabnie przedstawiona ważna historia osoby, która zapisała się w dziejach ludzkości. Film dostępny na platformie Netflix.


Steven Spielberg w swojej twórczości podjął także temat niewolnictwa. „Amistad” to historia grupy czarnoskórych niewolników, którzy zostają przetransportowani statkiem do Ameryki. Latem 1839 roku podczas żeglugi decydują się wszcząć bunt, mając nadzieję na powrót do swojej ojczyzny. Doborowa obsada (m.in. Morgan Freeman, Matthew McConaughey, Anthony Hopkins) i emocjonująca opowieść. Film dostępny na platformie Chili.tv


Ponownie historia oparta na faktach. Film „Belle” opowiada o losach czarnoskórej arystokratki, Dido Elizabeth Belle, nieślubnej córce oficera brytyjskiej floty. Dziewczynka, która przybywa do XVIII-wiecznej Anglii, dorasta mierząc się z tutejszymi uprzedzeniami i obyczajami, spośród których prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest wybór męża. Brytyjczycy znani z dobrego kina kostiumowego, po raz kolejny nie zawiedli i przedstawili historię w stylu twórczości Jane Austen. Film dostępny na platformie Chili.tv.

"Słodki kraj"

Trzymający w napięciu dramat historyczny z Australii. Lata 20. XX wieku, Aborygen Sam zabija białego człowieka w obronie własnej. Staje się przestępcą zmuszonym do ucieczki, za którym w pogoń ruszają tropiciele. Dobre kino z wiarygodnym aktorstwem, sprawnym montażem i malowniczymi zdjęciami australijskiej przyrody. Film, który pokazuje skalę rasizmu i przedmiotowego traktowania nawet po zniesieniu niewolnictwa. Dostępny na platformie Kina Pod Baranami (e-kinopodbaranami.pl)