Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Andrzejowi Wajdzie
Ewa Balana | 2020-10-09Źródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu odsłonięta została tablica upamiętniająca Andrzeja Wajdę. W miejscu tym przez ponad czterdzieści lat żył i pracował. Uroczystość miała miejsce w czwartą rocznicę śmierci reżysera - 9 października 2020 roku.
Licznie przybyłych uczestników wydarzenia powitał Maciej Karpiński, który przypomniał niektóre fakty z życia Andrzeja Wajdy. Następnie Krystyna Janda odczytała list Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Autorka wyraziła w nim podziękowanie za pamięć o mężu. Głos zabrał Jacek Bromski - Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego Andrzej Wajda był Prezesem i wieloletnim Prezesem Honorowym. W swoim przemówieniu podkreślił jego znaczenie dla filmowców jako mistrza i autorytetu, a jego domu jako ośrodka skupiającego środowisko filmowe. Mowę wygłosiła również Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła m.in. nadzieje, że upamiętnione miejsce będzie dla warszawiaków ważne, że będzie dla nich miejscem zadumy i skłoni ich do oglądania wspaniałych filmów reżysera.
W uroczystości licznie wzięli udział filmowcy, w tym reżyserzy, aktorzy. Był również dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - Radosław Śmigulski.
Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali Jacek Bromski oraz Paweł Michalec - Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, ostatni romantyk polskiego kina. Prezes i wieloletni Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Cztery filmy artysty: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” i „Katyń” nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Laureat Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej – Orła i wielu innych nagród. Zrealizował też m.in. tak głośne filmy, jak: „Pokolenie” (debiut), „Kanał”, „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Brzezina”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru”, „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Powidoki”.
Tablica pamiątkowa ma postać szklanej steli inskrypcyjnej
zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau. Poświęcona
reżyserowi tablica stanie się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji -
czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie,
wydarzenia i miejsca.