ETNOKINO – nowe kino na filmowej mapie stolicy!
Arkadiusz Chorób | 2009-07-16Źródło: Informacja prasowa

Z przyjemnością informujemy, że w czwartek 23 lipca zainauguruje działalność ETNOKINO - nowe miejsce na filmowej mapie stolicy.

 

Etnokino to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Filmowa Warszawa oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Sala kinowa im. Ksawerego Piwockiego mieszcząca się w w budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego przy ul. Kredytowej 1, która prowadziła do tej pory nieregularne projekcje, zamienia się w stałe kino. Od piątku 24 lipca zapraszamy wszystkich kinomanów na codzienne projekcje!

Nowe ETNOKINO to już trzeci kinowy obiekt współprowadzony i programowany przez Fundację Filmowa Warszawa. Tak samo jak pozostałe miejsca (kino Alchemia przy ul. Jezuickiej 4 oraz Elektor przy ul. Elektoralnej 12) również i ETNOKINO stawia na najlepsze produkcje kinematografii europejskiej i światowej. Artystyczny repertuar, przeglądy tematyczne, działalność edukacyjna oraz popularyzatorska (wykłady, warsztaty, projekcje okazjonalne) to podstawa programowa kina. Sala kinowa mieści blisko 150 osób. Proponowane ceny biletów to 10 zł (od poniedziałku do czwartku) oraz 12 zł (od piątku do niedzieli).

 

W czwartkowy wieczór (23 lipca) odbędzie się impreza uświetniająca narodziny nowego kina. 


W programie:

  • 18.00 Oficjalne otwarcie kina ze specjalnym udziałem Grzegorza Brzozowicza, dziennikarz muzycznego, który opowie o Serbii, muzyce i słynnym festiwalu gry na trąbce w Guczy.
  • 18.30 Projekcja filmu "GUCZA! POJEDYNEK NA TRĄBKI" – reż. Dušan Milić (Produkcja Emir Kusturica, Serbia i Czarnogóra, Bułgaria, Austria, Niemcy 2006)
  • 20.00 Magda Majchrzak i Katarzyna Karwan – fotoreportaż z ostatniego festiwalu w Guczy.
  • 20.30 Koncert grupy folkowej Sharena
  • 21.30 Poczęstunek

Gucza – najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Mówią, że gdy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną – tak zaczyna się bajkowa opowieść Dušana Milića i Emira Kusturicy, w której cygański Romeo musi udowodnić ojcu pięknej Julijany, że zasługuje na miłość jego córki. Niesamowita historia zakazanej miłości opowiedziana w gorącym bałkańskim stylu, pełna porywającej muzyki i przewrotnego poczucia humoru.

Porywająca muzyka to również grupa folkowa Sharena. Tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem. Energetyczna bomba rozpulsowana dzikim metrum, muzyka skrząca radością i humorem, a czasem przełamana nostalgiczną nutą pełną zadumy nad mrokiem bałkańskich dziejów. Wielokulturowy tygiel bałkański!

Na imprezę wstęp WOLNY, w kolejności telefonicznej rezerwacji miejsc (kontakt: 609 525 756).