Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2012-12-28Źródło: Filmosfera
W ostatnim tygodniu 2012 roku dystrybutorzy zaserwowali nam 6 filmowych nowości. Najbardziej oczekiwaną premierą jest z pewnością „Hobbit: Niezwykła podróż”. Pierwsza część trylogii pokazywana będzie w Polsce w aż siedmiu wersjach: 3D, IMAX 3D, 2D z napisami oraz z polskim dubbingiem, a także HFR z napisami. Czy wyczarowana ręką Petera Jacksona opowieść o wyprawie hobbita Bilbo Bagginsa oraz trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry zdobędzie uznanie fanów twórczości J.R.R. Tolkiena? Przekonamy się niebawem. Kolejne części trylogii będą mieć premiery w grudniu 2013 oraz w lipcu 2014 roku. Na ekranach kin zagościł także „Gambit, czyli jak ograć króla” z Colinem Firthem, Cameron Diaz oraz Alanem Rickmanem. Scenariusz do tego „komediowego przekrętu” napisali bracia Coen. Gwiazdorską obsadę (Rachel Weisz, Jude Law, Anthony Hopkins) ma również film „360. Połączeni”. Jest to, jak zapewnia dystrybutor, nowoczesna i stylowa panorama związków międzyludzkich, które składają się na wyrazisty, pełen napięcia i wzruszeń obraz miłości w XXI wieku. W tym tygodniu będziemy mieli okazję zobaczyć jeszcze dwie nowe polskie produkcje: „Piątą porę roku” i „Supermarket”. Listę premier uzupełnia wyświetlany w kinach studyjnych „Kurczak ze śliwkami”.
    
360. Połączeni (Wielka Brytania, Austria, Francja, Brazylia, reż. Fernando Meirelles)
Opis: Decyzja przystojnego biznesmena, który zdoła oprzeć się pokusie i pozostaje wierny swojej żonie, wywołuje nieoczekiwaną serię zdarzeń, mających miejsce w tak odległych od siebie zakątkach świata, jak Wiedeń, Paryż, Londyn, Bratysława, Rio i Denver. Każdy z bohaterów zaskakującego „360” przeżywa chwile miłosnych uniesień i dotkliwych dramatów, które równoważy zadziwiająca dawka ironii losu i humoru sytuacyjnego.

Gambit, czyli jak ograć króla (USA, reż. Michael Hoffman)
Opis: Harry Deane, spokojny z natury kustosz imponującej kolekcji obrazów ekscentrycznego Lorda Shabandara, ma już dość swego wyjątkowo wrednego szefa. Wymyśla więc szatański plan zemsty za doznane krzywdy – zamierza skłonić Lorda do zakupu zaginionego bezcennego arcydzieła Moneta. Plan ten ma jednak dwa słabe punkty: po pierwsze arcydzieło jest bezwartościowym falsyfikatem; po drugie do jego realizacji niezbędna jest piękna kobieta, a tych kustosz nie zna zbyt wielu. Harry jednak nie zamierza się poddać – wyrusza do Teksasu (niełatwo mu będzie wtopić się tu w tłum), gdzie poznaje seksowną i nieprzewidywalną królową rodeo o ksywce PJ. Dziewczyna jest chętna do współpracy, ale nie za darmo. Uczuciowo niedoświadczony Harry jest niebezpiecznie zafascynowany piękną PJ, co bardzo boleśnie zmodyfikuje jego plany…

Piąta pora roku (Polska, reż. Jerzy Domaradzki)
Opis: Witek to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara, nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka.

Hobbit: Niezwykła podróż (USA, reż. Peter Jackson)
Opis: Bilbo Baggins to hobbit kochający ponad wszystko spokój domowego zacisza. Niespodziewana wizyta czarodzieja Gandalfa całkowicie odmienia jednak jego życie. Gandalf zjawia się z kompanią krasnoludów, dowodzoną przez Thorina Dębową Tarczę. Przybysze snują plany odbicia skarbu ich przodków z Samotnej Góry, której strzeże przerażający smok Smaug. Pomimo sprzeciwu hobbita, Gandalf uznaje, że będzie on idealnym uzupełnieniem kompanii. Gdy ruszają w drogę, Bilbo wciąż walczy z wątpliwościami i strachem, krasnoludy zaś nie do końca ufają nowemu towarzyszowi wyprawy. Wkrótce drużynę czekają zmagania ze śmiertelnymi niebezpieczeństwami; wędrowcy muszą bowiem przemierzyć ziemie zabójczych orków i goblinów.

Kurczak ze śliwkami (Francja, Niemcy, Belgia, reż. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi)
Opis:  Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci… Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę…

Supermarket (Polska, reż. Maciej Żak)
Opis: 12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum. Supermarket - niezwykły thriller pełen pozornie błahych wydarzeń, których konsekwencji nie sposób przewidzieć. Nagrodzony podczas 49. International Antalya Golden Orange Film Festival, Marian Dziędziel fascynuje w każdej scenie jako zręczny manipulator. Wraz z nim niezapomniane role tworzą Mikołaj Roznerski, Wojciech Zieliński, Izabela Kuna, Tomasz Sapryk i Przemysław Bluszcz. Gdy w sylwestrową noc, w supermarkecie znika jeden z klientów, wiadomo, że dla wszystkich zamieszanych w sprawę, nic już nie będzie takie, jak przedtem.


Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.