Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2014-01-24Źródło: Filmosfera
W 1961 r. Walt Disney zaprosił autorkę powieści „Mary Poppins” P.L. Travers do swojego studio w Los Angeles, by osobiście omówić ciągnącą się niemal dwadzieścia lat sprawę nabycia praw do jej ukochanej książki i bohaterki. Ostatecznie P.L. Travers powiedziała „tak” i udała się na dwutygodniową wizytę do Los Angeles, która wprawiła w ruch filmową machinę. Dziś Walt Disney Pictures przedstawia film „Ratując pana Banksa” zainspirowany tą nadzwyczajną, a nieznaną szerzej historią produkcji disnejowskiego klasyka – „Mary Poppins”. W rolach głównych zobaczymy parę aktorów dwukrotnie nagradzanych Oscarami – Emmę Thompson i Toma Hanksa. Do ciekawie zapowiadających się nowości tygodnia należy również „Sierpień w hrabstwie Osage”- komedia z gwiazdorską obsadą (Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis, Ewan McGregor) i jeden z najczęściej wymienianych tytułów w tegorocznych oscarowych spekulacjach. Listę premier uzupełniają pozycje różnorodne gatunkowo: dramat biograficzny „Hannah Arendt”, thriller fantasy „Ja, Frankenstein”, dramat „Za tych co na morzu”, horror „Paranormal Activity: Naznaczeni”, dokument muzyczny „Justin Bieber's Believe” oraz animacja „Grobowiec świetlików”.

GROBOWIEC ŚWIETLIKÓW (Japonia, reż. Isao Takahata)
Opis: W baśniowym świecie narysowanym delikatną kreską Studia Ghibli ukryty jest wojenny dramat dwójki bohaterów, nastoletniego Seity i jego czteroletniej siostry Setsuko, próbujących po utracie rodziców przeżyć we wstrząsanej wojną Japonii. Podążając za rodzeństwem coraz trudniejszą ścieżką, film stawia pytanie o granice współczucia i wrażliwość na drugiego człowieka w czasach zagłady.

HANNAH ARENDT (Niemcy/Luksemburg/Francja, reż. Margarethe von Trotta)
Opis: Jest początek lat sześćdziesiątych. Hannah Arendt mieszka z mężem w apartamencie na Manhattanie, prowadząc wygodne życie cenionej pisarki, gdy dociera do niej wiadomość o pojmaniu w Argentynie Adolfa Eichmanna, wysokiego nazistowskiego funkcjonariusza odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów. Arendt postanawia pojechać na proces zbrodniarza do Jerozolimy. Relacjonując dla "The New Yorkera" kolejne dni przesłuchań, opisuje Eichmanna jako typowego biurokratę, bezrefleksyjnie wykonującego polecenia, który nigdy nie dostrzegł szerszego kontekstu swojej przerażającej działalności. Prowadzi ją to do sformułowania słynnej tezy o "niedającej się opisać i zrozumieć banalności zła".

JA, FRANKENSTEIN (USA/Australia, reż. Stuart Beattie)
Opis: Adam, potwór stworzony przez doktora Frankensteina, od ponad 200 lat żyje samotnie w cieniu ludzkiej cywilizacji. Obdarzony ogromną siłą i wytrzymałością, wytrenowany w sztukach walki, broni naszego gatunku przed zakusami istot rodem z najgorszych koszmarów. Nieoczekiwanie i wbrew swojej woli zostaje uwikłany w odwieczną wojnę pomiędzy dwoma klanami nieśmiertelnych. Obie frakcje chcą odkryć sekret jego zmartwychwstania, by dzięki niemu zdobyć kontrolę nad armią żywych trupów.

JUSTIN BIEBER. BELIEVE
(USA, reż. Jon M. Chu)
Opis: Film ukazuje Justina Biebera jako zwykłego chłopaka, który nieśmiało marzy o tym, aby zrobić karierę. Później pojawia się na Madison Square Garden i za chwilę zostaje najbardziej rozchwytywaną gwiazdą muzyki pop.

PARANORMAL ACTIVITY: NAZNACZENI (USA, reż. Christopher Landon)
Opis: Rodzina i przyjaciele próbują uratować Jessiego przed tajemniczymi siłami, które go nawiedzają.

RATUJĄC PANA BANKSA (USA/Wlk. Brytania/Australia, reż. John Lee Hancock)
Opis: "Ratując pana Banksa" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o kulisach powstania filmu "Mary Poppins". Pełna nieporozumień i burzliwych kłótni współpraca pomiędzy legendarnym Waltem Disneyem (Tom Hanks), a pisarką P.L. Travers (Emma Thompson) omal nie zakończyła się niepowodzeniem i klęską produkcji filmowej. Na usilne prośby swoich córek Walt Disney obiecuje zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki. Nie wie jednak, że spełnienie przyrzeczenia zajmie mu 20 lat. Aby zapewnić sobie prawa do ekranizacji, musi pozyskać przychylność surowej i bezkompromisowej pisarki. W związku ze spadkiem sprzedaży powieści i pogarszającą się sytuacją finansową, Travers godzi się przyjechać do Los Angeles, aby wysłuchać planów adaptacji. W 1961 Walt Disney uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman, staje przed pisarką, do której nie przemawiają jednak pomysły amerykańskiej ekranizacji. Producent bezradnie obserwuje, jak upragnione prawa do książki zaczynają wymykać mu się z rąk...

SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE (USA, reż. John Wells)
Opis: "Sierpień w hrabstwie Osage" to zabarwione sarkastycznym humorem spojrzenie na trudną relację matki (Meryl Streep) i jej trzech dorosłych córek (Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson), które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Pewnego dnia powracają, by zmierzyć się z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody w rodzinie. To film, który nie unikając wzruszeń opowiada uniwersalną historię o rodzinnych więzach. Jest w nim przejmująca prawda, ale także wielka nadzieja na to, że wspólnie przeżywany kryzys stanie się dla bohaterek wstępem do rozwiązania dawnych konfliktów.

ZA TYCH CO NA MORZU (Wlk. Brytania, reż. Paul Wright)
Opis: Aaron (George MacKay) jest młodym rybakiem mieszkającym w niewielkiej osadzie na wybrzeżu Szkocji. Udaje mu się uratować z tajemniczego wypadku na morzu, w którym giną wszyscy pozostali członkowie załogi, w tym jego brat. Mieszkańcy wioski pod wpływem miejscowych legend i przesądów zaczynają obarczać go winą za całe zdarzenie. Aaron nie chce pogodzić się ze śmiercią brata i wyrusza na jego poszukiwania.


Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.