Najbardziej oczekiwane premiery 2017 r.
Radosław Sztaba | 2016-12-30Źródło: Filmosfera
Rok 2017 dla miłośników kina zapowiada się bardzo interesująco. Będą długo wyczekiwane sequele, ekranizacje gier komputerowych i komiksów, filmy wysokobudżetowe z gwiazdami w obsadzie i te, adresowane do bardziej wymagającego widza. Nie zabraknie także rodzimych produkcji. Prezentujemy nasze, redakcyjne zestawienie 10 najbardziej oczekiwanych tytułów i zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać płyty DVD z filmami.
Powidoki
kraj produkcji: Polska
reż. Andrzej Wajda
premiera: 13.01.2017
W noworocznym zestawieniu nie mogło zabraknąć ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy, polskiego kandydata do tegorocznych Oscarów. Mimo, że "Powidoki" zdążyły się już spotkać z ostrą krytyką, nie da się przejść koło nich obojętnie. Jest to historia z ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), polskiego malarza awangardowego okresu międzywojnia i prekursora unizmu. Fabuła skumulowana jest wokół heroicznej postawy artysty wobec założeń socrealizmu w sztuce, a tym samym sprzeciwu wobec opresyjnego systemu. Zadziwiające, że w opowieści o Strzemińskim zabrakło postaci, która miała chyba największy wpływ na jego życie i twórczość, awangardowej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. (Sonia Le Pape)
La La Land
kraj produkcji: USA
reż. Damien Chazelle
premiera: 20.01.2017
„La La Land” spełnia w zasadzie wszelkie możliwe warunki, aby stać się kinowym hitem. Miejmy nadzieję, że duet Damien Chazelle (scenariusz i reżyseria) - Justin Hurwitz (muzyka), który tak wyśmienicie sprawdził się w „Whiplash”, ponownie zaserwuje nam kawał porządnego kina, ze świetnie prowadzoną narracją i fantastyczną muzyką. W rolach głównych zobaczymy prawdziwe gwiazdy – Emmę Stone i Ryana Goslinga – a trudno chyba o gorętsze hollywoodzkie nazwiska w ostatnich latach. Ta produkcja zdaje się więc nie mieć żadnych słabych stron, ale pamiętajmy, że nie zawsze ostateczny wynik to prosta suma elementów. Niemniej trzymam kciuki za „La La Land” i mam nadzieję, że „Whiplash” nie był tylko jednorazowym wzlotem Damiena Chazelle’a, a raczej pięknym wstępem do jego dalszej filmografii. (Kasia Piechuta)
Manchester by the Sea
kraj produkcji: USA
reż. Kenneth Lonergan
premiera: 20.01.2017
Kenneth Lonergan w swoim trzecim pełnometrażowym filmie łączy ze sobą odmienne konwencje, ostro balansując na krawędzi radości i rozpaczy. Wydawać by się mogło, że życie Lee (Casey Affleck) zabija rutyna. Poznajemy go w momencie, gdy dowiaduje się o śmierci brata. Wybity z codziennego rytmu wegetacji, mężczyzna zostaje zmuszony do powrotu w rodzinne strony, by zająć się bratankiem. Podróż uruchomi lawinę wspomnień i zmusi bohatera do konfrontacji z własną przeszłością, od której tak bardzo uciekał. Lonergan umiejętnie rozwarstwił opowieść, by ukazać upadek człowieka i umiejętność radzenia sobie z żałobą. Przepracowywana trauma skonfrontowana jest z wątkami komediowymi. Twórca z lekkością prowadzi nas przez dramaty bohaterów, magnetyzuje od początku do końca i nie pozostawia miejsca na odrobinę nudy czy ogranego patosu. "Manchester by the Sea" zdobyło wiele prestiżowych nagród, było pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych i zostało nominowane do Złotych Globów w pięciu kategoriach. A my trzymamy kciuki za Oscary! (Sonia Le Pape)
T2: Trainspotting
kraj produkcji: Wielka Brytania
reż. Danny Boyle
premiera: 3.02.2017
Filmowe powroty po latach to kontrowersyjna praktyka. Z jednej strony widzowie z chęcią oglądają kolejne przygody znanych już bohaterów, z drugiej jednak od razu pojawiają się oskarżenia o „skok na kasę” i zaburzenie balansu między wartością artystyczną a komercyjną. Reżyser Danny Boyle ma w zasadzie wszystko, żeby "Trainspotting 2" został okrzyknięty godną kontynuacją jednego z najlepszych filmów lat 90. – powróciła stara obsada, a książkowy materiał, na którym oparty jest sequel nie ustępuje części pierwszej. (Adam Kubaszewski)
Jackie
kraj produkcji: USA, Chile
reż. Pablo Larraín
premiera: 3.02.2017
„Jackie” - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów przyszłego roku ukazujący zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego widziany oczami jego żony Jacqueline. Obsypany nominacjami obraz Pablo Larraina z hipnotyzującą Natalie Portman w roli głównej, której, jak niektórzy twierdzą, kreacja ta może przynieść drugiego Oscara w karierze. Biograficzny dramat o emocjach, przeżyciach i rozterkach kobiety w obliczu rodzinnej tragedii, wyczekiwany ze względu na elektryzującą do dziś historię pięknej i podziwianej na świecie ikony stylu, której idealny świat rozpadł się na oczach milionów. (Emilia Troszczyńska)
McImperium
kraj produkcji: USA
reż. John Lee Hancock
premiera: 3.02.2017
Trwa renesans kariery Michaela Keatona i ten film prawdopodobnie będzie kolejnym potwierdzeniem dobrej formy tego aktora. "McImperium" pokazuje kulisy powstawania jednej z najważniejszych marek w historii biznesu, skupiając się na wewnętrznych przepychankach między udziałowcami – gdy w grę wchodzą duże pieniądze, moralność często schodzi na drugi plan… (Adam Kubaszewski)
Milczenie
kraj produkcji: Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan
reż. Martin Scorsese
premiera: 17.02.2017
Martin Scorsese to klasa sama w sobie i choć w swojej filmografii słynny reżyser zaliczył kilka upadków, to jednak zostały one zdecydowanie przyćmione przez spektakularne wzloty. Jakie okaże się „Milczenie”? Tego nie wiemy, ale myślę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy się spodziewać pełnego rozmachu, trzymającego w napięciu filmu z ciekawą fabułą. Miejmy nadzieję, że odtwórcy głównych ról - Andrew Garfield i Adam Driver – sprostają aktorskiemu wyzwaniu, podobnie zresztą jak Liam Neeson. Osobiście liczę jeszcze na fantastyczne widoki i piękne zdjęcia, a wnioskując po zwiastunie, Rodrigo Prieto I chyba mnie w tej materii nie zawiedzie. Zresztą w wykonaniu mistrza Scorsese łykam wszystko i jedynie proszę o więcej! (Kasia Piechuta)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
kraj produkcji: USA
reż. James Gunn
premiera: 28.04.2017
Podczas gdy twórcy z głównego nurtu Marvel Cinematic Universe często nie mogą się zdecydować, czy chcą kręcić popcornowe rozwałki czy pseudofilozoficzne historie, James Gunn ma inną wizję – jego "Strażnicy Galaktyki" to film luźny i wyjątkowo relaksujący. Specyficzna, nieco awanturnicza wizja reżysera sprawdziła się doskonale – produkcja osiągnęła świetne wyniki finansowe i zyskała miliony fanów. „Dwójka” ma oferować jeszcze więcej tego, czym poprzednik zaskarbił sobie sympatię widzów i trudno przypuszczać, by ten film mógł się nie udać. (Adam Kubaszewski)
Dunkierka
kraj produkcji: Francja, USA, Wielka Brytania
reż. Christopher Nolan
premiera: 21.07.2017
Christophera Nolana chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Reżyser takich filmów jak "Batman" (trylogia), "Incepcja", czy "Interstellar" dał się poznać jako twórca, dla którego rozmach produkcji i efektowny styl są szczególnie ważne. Pod tym względem "Dunkierka" to dla niego prawdziwe pole do popisu. Film będzie ukazywał jeden z epizodów II wojny światowej - ewakuację aliantów z Francji w maju i czerwcu 1940 roku. Zwiastun nie pokazuje zbyt wiele, ale oglądając go można doskonale poczuć klimat tamtych wydarzeń. Mocnym punktem filmu Nolana z pewnością będą dopracowane do perfekcji sceny batalistyczne. Ciekawie zapowiada się obsada aktorska (Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Cillian Murphy) oraz muzyka Hansa Zimmera. (Radosław Sztaba)
Star Wars: Episode VIII
kraj produkcji: USA
reż. Rian Johnson
premiera: 14.12.2017
W 2015 roku „Przebudzenie mocy” zamieszało w umysłach fanów sagi „Gwiezdnych Wojen”. Co więcej liczne odwołania oraz utrzymanie klimatu z pierwotnej trylogii pobudziło apetyt widzów na więcej. I wierzę, że jest wielu, którzy jak ja mają dreszcze na myśl, co się stanie dalej... co powie Luke, kiedy wreszcie przemówi, czy rycerze Jedi się odrodzą i jak potoczą się losy Galaktyki. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, oczekiwania bowiem są olbrzymie i należy mieć nadzieję, że twórcy kolejnej odsłony podołają i w grudniu przyszłego roku zapewnią nam niezapomniane przeżycia. (Marta Suchocka)
Na które filmy Wy czekacie najbardziej? Aby zachęcić Was do podzielenia się z nami swoją opinią na ten temat proponujemy konkurs, w którym do wygrania są 3 filmy na DVD: "Zanim zasnę", "Wielkie oczy" i "Rozumiemy się bez słów".
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać maila na adres konkurs@filmosfera.pl w temacie wpisując "Najbardziej oczekiwane filmy 2017", a w treści odpowiedź na pytanie: "Na którą premierę 2017 r. czekasz najbardziej?" wraz z krótkim uzasadnieniem. Należy także podać swoje imię i nazwisko oraz login w serwisie Filmosfera. Konkurs trwa do 6 stycznia 2017 r. (włącznie).
Powidoki
kraj produkcji: Polska
reż. Andrzej Wajda
premiera: 13.01.2017
W noworocznym zestawieniu nie mogło zabraknąć ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy, polskiego kandydata do tegorocznych Oscarów. Mimo, że "Powidoki" zdążyły się już spotkać z ostrą krytyką, nie da się przejść koło nich obojętnie. Jest to historia z ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), polskiego malarza awangardowego okresu międzywojnia i prekursora unizmu. Fabuła skumulowana jest wokół heroicznej postawy artysty wobec założeń socrealizmu w sztuce, a tym samym sprzeciwu wobec opresyjnego systemu. Zadziwiające, że w opowieści o Strzemińskim zabrakło postaci, która miała chyba największy wpływ na jego życie i twórczość, awangardowej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. (Sonia Le Pape)
La La Land
kraj produkcji: USA
reż. Damien Chazelle
premiera: 20.01.2017
„La La Land” spełnia w zasadzie wszelkie możliwe warunki, aby stać się kinowym hitem. Miejmy nadzieję, że duet Damien Chazelle (scenariusz i reżyseria) - Justin Hurwitz (muzyka), który tak wyśmienicie sprawdził się w „Whiplash”, ponownie zaserwuje nam kawał porządnego kina, ze świetnie prowadzoną narracją i fantastyczną muzyką. W rolach głównych zobaczymy prawdziwe gwiazdy – Emmę Stone i Ryana Goslinga – a trudno chyba o gorętsze hollywoodzkie nazwiska w ostatnich latach. Ta produkcja zdaje się więc nie mieć żadnych słabych stron, ale pamiętajmy, że nie zawsze ostateczny wynik to prosta suma elementów. Niemniej trzymam kciuki za „La La Land” i mam nadzieję, że „Whiplash” nie był tylko jednorazowym wzlotem Damiena Chazelle’a, a raczej pięknym wstępem do jego dalszej filmografii. (Kasia Piechuta)
Manchester by the Sea
kraj produkcji: USA
reż. Kenneth Lonergan
premiera: 20.01.2017
Kenneth Lonergan w swoim trzecim pełnometrażowym filmie łączy ze sobą odmienne konwencje, ostro balansując na krawędzi radości i rozpaczy. Wydawać by się mogło, że życie Lee (Casey Affleck) zabija rutyna. Poznajemy go w momencie, gdy dowiaduje się o śmierci brata. Wybity z codziennego rytmu wegetacji, mężczyzna zostaje zmuszony do powrotu w rodzinne strony, by zająć się bratankiem. Podróż uruchomi lawinę wspomnień i zmusi bohatera do konfrontacji z własną przeszłością, od której tak bardzo uciekał. Lonergan umiejętnie rozwarstwił opowieść, by ukazać upadek człowieka i umiejętność radzenia sobie z żałobą. Przepracowywana trauma skonfrontowana jest z wątkami komediowymi. Twórca z lekkością prowadzi nas przez dramaty bohaterów, magnetyzuje od początku do końca i nie pozostawia miejsca na odrobinę nudy czy ogranego patosu. "Manchester by the Sea" zdobyło wiele prestiżowych nagród, było pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych i zostało nominowane do Złotych Globów w pięciu kategoriach. A my trzymamy kciuki za Oscary! (Sonia Le Pape)
T2: Trainspotting
kraj produkcji: Wielka Brytania
reż. Danny Boyle
premiera: 3.02.2017
Filmowe powroty po latach to kontrowersyjna praktyka. Z jednej strony widzowie z chęcią oglądają kolejne przygody znanych już bohaterów, z drugiej jednak od razu pojawiają się oskarżenia o „skok na kasę” i zaburzenie balansu między wartością artystyczną a komercyjną. Reżyser Danny Boyle ma w zasadzie wszystko, żeby "Trainspotting 2" został okrzyknięty godną kontynuacją jednego z najlepszych filmów lat 90. – powróciła stara obsada, a książkowy materiał, na którym oparty jest sequel nie ustępuje części pierwszej. (Adam Kubaszewski)
Jackie
kraj produkcji: USA, Chile
reż. Pablo Larraín
premiera: 3.02.2017
„Jackie” - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów przyszłego roku ukazujący zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego widziany oczami jego żony Jacqueline. Obsypany nominacjami obraz Pablo Larraina z hipnotyzującą Natalie Portman w roli głównej, której, jak niektórzy twierdzą, kreacja ta może przynieść drugiego Oscara w karierze. Biograficzny dramat o emocjach, przeżyciach i rozterkach kobiety w obliczu rodzinnej tragedii, wyczekiwany ze względu na elektryzującą do dziś historię pięknej i podziwianej na świecie ikony stylu, której idealny świat rozpadł się na oczach milionów. (Emilia Troszczyńska)
McImperium
kraj produkcji: USA
reż. John Lee Hancock
premiera: 3.02.2017
Trwa renesans kariery Michaela Keatona i ten film prawdopodobnie będzie kolejnym potwierdzeniem dobrej formy tego aktora. "McImperium" pokazuje kulisy powstawania jednej z najważniejszych marek w historii biznesu, skupiając się na wewnętrznych przepychankach między udziałowcami – gdy w grę wchodzą duże pieniądze, moralność często schodzi na drugi plan… (Adam Kubaszewski)
Milczenie
kraj produkcji: Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan
reż. Martin Scorsese
premiera: 17.02.2017
Martin Scorsese to klasa sama w sobie i choć w swojej filmografii słynny reżyser zaliczył kilka upadków, to jednak zostały one zdecydowanie przyćmione przez spektakularne wzloty. Jakie okaże się „Milczenie”? Tego nie wiemy, ale myślę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy się spodziewać pełnego rozmachu, trzymającego w napięciu filmu z ciekawą fabułą. Miejmy nadzieję, że odtwórcy głównych ról - Andrew Garfield i Adam Driver – sprostają aktorskiemu wyzwaniu, podobnie zresztą jak Liam Neeson. Osobiście liczę jeszcze na fantastyczne widoki i piękne zdjęcia, a wnioskując po zwiastunie, Rodrigo Prieto I chyba mnie w tej materii nie zawiedzie. Zresztą w wykonaniu mistrza Scorsese łykam wszystko i jedynie proszę o więcej! (Kasia Piechuta)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
kraj produkcji: USA
reż. James Gunn
premiera: 28.04.2017
Podczas gdy twórcy z głównego nurtu Marvel Cinematic Universe często nie mogą się zdecydować, czy chcą kręcić popcornowe rozwałki czy pseudofilozoficzne historie, James Gunn ma inną wizję – jego "Strażnicy Galaktyki" to film luźny i wyjątkowo relaksujący. Specyficzna, nieco awanturnicza wizja reżysera sprawdziła się doskonale – produkcja osiągnęła świetne wyniki finansowe i zyskała miliony fanów. „Dwójka” ma oferować jeszcze więcej tego, czym poprzednik zaskarbił sobie sympatię widzów i trudno przypuszczać, by ten film mógł się nie udać. (Adam Kubaszewski)
Dunkierka
kraj produkcji: Francja, USA, Wielka Brytania
reż. Christopher Nolan
premiera: 21.07.2017
Christophera Nolana chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Reżyser takich filmów jak "Batman" (trylogia), "Incepcja", czy "Interstellar" dał się poznać jako twórca, dla którego rozmach produkcji i efektowny styl są szczególnie ważne. Pod tym względem "Dunkierka" to dla niego prawdziwe pole do popisu. Film będzie ukazywał jeden z epizodów II wojny światowej - ewakuację aliantów z Francji w maju i czerwcu 1940 roku. Zwiastun nie pokazuje zbyt wiele, ale oglądając go można doskonale poczuć klimat tamtych wydarzeń. Mocnym punktem filmu Nolana z pewnością będą dopracowane do perfekcji sceny batalistyczne. Ciekawie zapowiada się obsada aktorska (Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Cillian Murphy) oraz muzyka Hansa Zimmera. (Radosław Sztaba)
Star Wars: Episode VIII
kraj produkcji: USA
reż. Rian Johnson
premiera: 14.12.2017
W 2015 roku „Przebudzenie mocy” zamieszało w umysłach fanów sagi „Gwiezdnych Wojen”. Co więcej liczne odwołania oraz utrzymanie klimatu z pierwotnej trylogii pobudziło apetyt widzów na więcej. I wierzę, że jest wielu, którzy jak ja mają dreszcze na myśl, co się stanie dalej... co powie Luke, kiedy wreszcie przemówi, czy rycerze Jedi się odrodzą i jak potoczą się losy Galaktyki. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, oczekiwania bowiem są olbrzymie i należy mieć nadzieję, że twórcy kolejnej odsłony podołają i w grudniu przyszłego roku zapewnią nam niezapomniane przeżycia. (Marta Suchocka)
Na które filmy Wy czekacie najbardziej? Aby zachęcić Was do podzielenia się z nami swoją opinią na ten temat proponujemy konkurs, w którym do wygrania są 3 filmy na DVD: "Zanim zasnę", "Wielkie oczy" i "Rozumiemy się bez słów".
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać maila na adres konkurs@filmosfera.pl w temacie wpisując "Najbardziej oczekiwane filmy 2017", a w treści odpowiedź na pytanie: "Na którą premierę 2017 r. czekasz najbardziej?" wraz z krótkim uzasadnieniem. Należy także podać swoje imię i nazwisko oraz login w serwisie Filmosfera. Konkurs trwa do 6 stycznia 2017 r. (włącznie).
POWIĄZANIA Powidoki (2016) Dunkierka (2017) Manchester by the Sea (2016) Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017) Jackie (2016) McImperium (2016) Milczenie (2016) T2 Trainspotting (2017) La La Land (2016) Zanim zasnę (2014) Rozumiemy się bez słów (2014) Wielkie oczy (2015) Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)