Najbardziej oczekiwane premiery 2017 r.
Radosław Sztaba | 2016-12-30Źródło: Filmosfera
Rok 2017 dla miłośników kina zapowiada się bardzo interesująco. Będą długo wyczekiwane sequele, ekranizacje gier komputerowych i komiksów, filmy wysokobudżetowe z gwiazdami w obsadzie i te, adresowane do bardziej wymagającego widza. Nie zabraknie także rodzimych produkcji. Prezentujemy nasze, redakcyjne zestawienie 10 najbardziej oczekiwanych tytułów i zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać płyty DVD z filmami.

Miniatura plakatu filmu PowidokiPowidoki
kraj produkcji:
Polska
reż. Andrzej Wajda
premiera: 13.01.2017

W noworocznym zestawieniu nie mogło zabraknąć ostatniego dzieła Andrzeja Wajdy, polskiego kandydata do tegorocznych Oscarów. Mimo, że "Powidoki" zdążyły się już spotkać z ostrą krytyką, nie da się przejść koło nich obojętnie. Jest to historia z ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), polskiego malarza awangardowego okresu międzywojnia i prekursora unizmu. Fabuła skumulowana jest wokół heroicznej postawy artysty wobec założeń socrealizmu w sztuce, a tym samym sprzeciwu wobec opresyjnego systemu. Zadziwiające, że w opowieści o Strzemińskim zabrakło postaci, która miała chyba największy wpływ na jego życie i twórczość, awangardowej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. (Sonia Le Pape)

Miniatura plakatu filmu La La LandLa La Land
kraj produkcji: USA
reż. Damien Chazelle
premiera: 20.01.2017

„La La Land” spełnia w zasadzie wszelkie możliwe warunki, aby stać się kinowym hitem. Miejmy nadzieję, że duet Damien Chazelle (scenariusz i reżyseria) - Justin Hurwitz (muzyka), który tak wyśmienicie sprawdził się w „Whiplash”, ponownie zaserwuje nam kawał porządnego kina, ze świetnie prowadzoną narracją i fantastyczną muzyką. W rolach głównych zobaczymy prawdziwe gwiazdy – Emmę Stone i Ryana Goslinga – a trudno chyba o gorętsze hollywoodzkie nazwiska w ostatnich latach. Ta produkcja zdaje się więc nie mieć żadnych słabych stron, ale pamiętajmy, że nie zawsze ostateczny wynik to prosta suma elementów. Niemniej trzymam kciuki za „La La Land” i mam nadzieję, że „Whiplash” nie był tylko jednorazowym wzlotem Damiena Chazelle’a, a raczej pięknym wstępem do jego dalszej filmografii. (Kasia Piechuta)

Miniatura plakatu filmu Manchester by the SeaManchester by the Sea
kraj produkcji: USA
reż. Kenneth Lonergan
premiera: 20.01.2017

Kenneth Lonergan w swoim trzecim pełnometrażowym filmie łączy ze sobą odmienne konwencje, ostro balansując na krawędzi radości i rozpaczy. Wydawać by się mogło, że życie Lee (Casey Affleck) zabija rutyna. Poznajemy go w momencie, gdy dowiaduje się o śmierci brata. Wybity z codziennego rytmu wegetacji, mężczyzna zostaje zmuszony do powrotu w rodzinne strony, by zająć się bratankiem. Podróż uruchomi lawinę wspomnień i zmusi bohatera do konfrontacji z własną przeszłością, od której tak bardzo uciekał. Lonergan umiejętnie rozwarstwił opowieść, by ukazać upadek człowieka i umiejętność radzenia sobie z żałobą. Przepracowywana trauma skonfrontowana jest z wątkami komediowymi. Twórca z lekkością prowadzi nas przez dramaty bohaterów, magnetyzuje od początku do końca i nie pozostawia miejsca na odrobinę nudy czy ogranego patosu. "Manchester by the Sea" zdobyło wiele prestiżowych nagród, było pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych i zostało nominowane do Złotych Globów w pięciu kategoriach. A my trzymamy kciuki za Oscary! (Sonia Le Pape)

Miniatura plakatu filmu T2 TrainspottingT2: Trainspotting
kraj produkcji: Wielka Brytania
reż. Danny Boyle
premiera: 3.02.2017

Filmowe powroty po latach to kontrowersyjna praktyka. Z jednej strony widzowie z chęcią oglądają kolejne przygody znanych już bohaterów, z drugiej jednak od razu pojawiają się oskarżenia o „skok na kasę” i zaburzenie balansu między wartością artystyczną a komercyjną. Reżyser Danny Boyle ma w zasadzie wszystko, żeby "Trainspotting 2" został okrzyknięty godną kontynuacją jednego z najlepszych filmów lat 90. – powróciła stara obsada, a książkowy materiał, na którym oparty jest sequel nie ustępuje części pierwszej.  (Adam Kubaszewski)

Miniatura plakatu filmu JackieJackie
kraj produkcji: USA, Chile
reż. Pablo Larraín
premiera: 3.02.2017

„Jackie” - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów przyszłego roku ukazujący zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego widziany oczami jego żony Jacqueline. Obsypany nominacjami obraz Pablo Larraina z hipnotyzującą Natalie Portman w roli głównej, której, jak niektórzy twierdzą, kreacja ta może przynieść drugiego Oscara w karierze. Biograficzny dramat o emocjach, przeżyciach i rozterkach kobiety w obliczu rodzinnej tragedii, wyczekiwany ze względu na elektryzującą do dziś historię pięknej i podziwianej na świecie ikony stylu, której idealny świat rozpadł się na oczach milionów.  (Emilia Troszczyńska)

Miniatura plakatu filmu McImperiumMcImperium
kraj produkcji: USA
reż. John Lee Hancock
premiera: 3.02.2017

Trwa renesans kariery Michaela Keatona i ten film prawdopodobnie będzie kolejnym potwierdzeniem dobrej formy tego aktora. "McImperium" pokazuje kulisy powstawania jednej z najważniejszych marek w historii biznesu, skupiając się na wewnętrznych przepychankach między udziałowcami – gdy w grę wchodzą duże pieniądze, moralność często schodzi na drugi plan…  (Adam Kubaszewski)

Miniatura plakatu filmu MilczenieMilczenie
kraj produkcji: Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan
reż. Martin Scorsese
premiera: 17.02.2017

Martin Scorsese to klasa sama w sobie i choć w swojej filmografii słynny reżyser zaliczył kilka upadków, to jednak zostały one zdecydowanie przyćmione przez spektakularne wzloty. Jakie okaże się „Milczenie”? Tego nie wiemy, ale myślę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy się spodziewać pełnego rozmachu, trzymającego w napięciu filmu z ciekawą fabułą. Miejmy nadzieję, że odtwórcy głównych ról - Andrew Garfield  i Adam Driver – sprostają aktorskiemu wyzwaniu, podobnie zresztą jak Liam Neeson. Osobiście liczę jeszcze na fantastyczne widoki i piękne zdjęcia, a wnioskując po zwiastunie, Rodrigo Prieto I chyba mnie w tej materii nie zawiedzie. Zresztą w wykonaniu mistrza Scorsese łykam wszystko i jedynie proszę o więcej! (Kasia Piechuta)

Miniatura plakatu filmu Strażnicy Galaktyki vol. 2Strażnicy Galaktyki vol. 2
kraj produkcji: USA
reż. James Gunn
premiera: 28.04.2017

Podczas gdy twórcy z głównego nurtu Marvel Cinematic Universe często nie mogą się zdecydować, czy chcą kręcić popcornowe rozwałki czy pseudofilozoficzne historie, James Gunn ma inną wizję – jego "Strażnicy Galaktyki" to film luźny i wyjątkowo relaksujący. Specyficzna, nieco awanturnicza wizja reżysera sprawdziła się doskonale – produkcja osiągnęła świetne wyniki finansowe i zyskała miliony fanów. „Dwójka” ma oferować jeszcze więcej tego, czym poprzednik zaskarbił sobie sympatię widzów i trudno przypuszczać, by ten film mógł się nie udać. (Adam Kubaszewski)

plakat do filmu Dunkierka (2017)Dunkierka
kraj produkcji: Francja, USA, Wielka Brytania
reż. Christopher Nolan
premiera: 21.07.2017

Christophera Nolana chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Reżyser takich filmów jak "Batman" (trylogia), "Incepcja", czy "Interstellar" dał się poznać jako twórca, dla którego rozmach produkcji i efektowny styl są szczególnie ważne. Pod tym względem "Dunkierka" to dla niego prawdziwe pole do popisu. Film będzie ukazywał jeden z epizodów II wojny światowej - ewakuację aliantów z Francji w maju i czerwcu 1940 roku. Zwiastun nie pokazuje zbyt wiele, ale oglądając go można doskonale poczuć klimat tamtych wydarzeń. Mocnym punktem filmu Nolana z pewnością będą dopracowane do perfekcji sceny batalistyczne. Ciekawie zapowiada się obsada aktorska (Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Cillian Murphy) oraz muzyka Hansa Zimmera. (Radosław Sztaba)

Miniatura domyślna plakatu filmu DunkierkaStar Wars: Episode VIII
kraj produkcji: USA
reż. Rian Johnson
premiera: 14.12.2017

W 2015 roku „Przebudzenie mocy” zamieszało w umysłach fanów sagi „Gwiezdnych Wojen”. Co więcej liczne odwołania oraz utrzymanie klimatu z pierwotnej trylogii pobudziło apetyt widzów na więcej. I wierzę, że jest wielu, którzy jak ja mają dreszcze na myśl, co się stanie dalej... co powie Luke, kiedy wreszcie przemówi, czy rycerze Jedi się odrodzą i jak potoczą się losy Galaktyki. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, oczekiwania bowiem są olbrzymie i należy mieć nadzieję, że twórcy kolejnej odsłony podołają i w grudniu przyszłego roku zapewnią nam niezapomniane przeżycia.  (Marta Suchocka)

Na które filmy Wy czekacie najbardziej? Aby zachęcić Was do podzielenia się z nami swoją opinią na ten temat proponujemy konkurs, w którym do wygrania są 3 filmy na DVD: "Zanim zasnę", "Wielkie oczy" i "Rozumiemy się bez słów".

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać maila na adres konkurs@filmosfera.pl w temacie wpisując "Najbardziej oczekiwane filmy 2017", a w treści odpowiedź na pytanie: "Na którą premierę 2017 r. czekasz najbardziej?" wraz  z krótkim uzasadnieniem. Należy także podać swoje imię i nazwisko oraz login w serwisie Filmosfera. Konkurs trwa do 6 stycznia 2017 r. (włącznie).