Na co do kina? Przegląd premier tygodnia
Radosław Sztaba | 2021-07-31Źródło: Filmosfera
Gdybyś miał przeżyć resztę życia w jeden dzień, jak byś go spędził? Z kim? Co miałoby dla ciebie największe znaczenie? Takie prowokacyjne pytania stawia M. Night Shyamalan w swoim najnowszym filmie "Old" opartym na powieści graficznej "Sandcastle" autorstwa Pierre'a Oscara Levy'ego oraz Frederika Peetersa. Reżyser umiejętnie dawkuje napięcie i poczucie niebezpieczeństwa czyhającego na bohaterów, jednocześnie zachowując zagmatwaną tajemnicę i mrożący krew w żyłach strach. Z pozostałych premier tego tygodnia na uwagę zasługuje thriller "Intruz", film fantasy "Zielony Rycerz. Green Knight", a także disneyowska "Wyprawa do dżungli" z Dwaynem Johnsonem i Emily Blunt w rolach głównych. Poniżej pełna lista premier.
Intruz (Argentyna, Meksyk, reż. Natalia Meta, dystr. Aurora Films)
Opis: W Inés zagnieździło się coś obcego. Coś, co osłabia struny głosowe i generuje dziwne dźwięki. Jest to tym bardziej problematyczne, że bohaterka zajmuje się śpiewem i dubbingiem. Może przypadłość stanowi efekt psychicznej traumy, spowodowanej niespodziewanym i absurdalnym samobójstwem kochanka. A może odpowiada za nią nadnaturalny byt, pasożyt dążący do przejęcia kontroli nad ciałem i życiem ofiary. I może właśnie ów pasożyt jest winny śmierci zaborczego partnera.
Metamorfoza ptaków (Portugalia, reż. Catarina Vasconcelos, dystr. Nowe Horyzonty)
Opis: Autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść jest wędrówką przez losy trzech pokoleń, a poza aktorami na ekranie pojawiają się członkowie rodziny Catariny Vasconcelos i ona sama. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć. Ta międzygeneracyjna łączniczka godzi nas także z naturą, z jej cyklem narodzin i śmierci. Celem tej poetyckiej archeologii w Metamorfozie ptaków jest nie tylko przywołanie ducha nieżyjącej matki, lecz także ostrożne jak muśnięcia pędzelkiem odsłanianie uniwersalnych mechanizmów przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje: czy będą to ptaki, ludzie, drzewa, domy czy pamięć. Pędzelek archeolożki bywa w tym filmie pędzlem malarki, bo misternie skomponowane statyczne ujęcia niejednokrotnie przywołują na myśl dzieła mistrzów (choćby martwe natury). A przy okazji przypominają o dwoistej naturze kina, które rozpaczliwie pragnąc ocalić, uśmierca wszystko, co pochwyci w kadr.
Old (USA, reż. M. Night Shyamalan, dystr. United International Pictures Sp. z o.o.)
Opis: Mrożący, tajemniczy thriller o rodzinie na tropikalnych wakacjach, która odkrywa, że ustronna plaża, na której odpoczywają przez kilka godzin, w jakiś sposób powoduje, że szybko się starzeją. Ich całe życie skraca się do jednego dnia.
Opis: Zimą 1903 roku z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fauny, chimery, utopce, rusałki i inne fantastyczne istoty spod pędzla znanego malarza, przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami. W pobliżu ma ruszyć za chwilę wielka elektrownia wodna. Woda zaleje tysiące hektarów ziemi. Z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania, wyrusza druga ucieczka. Tę tworzą dzieci niepogodzone z decyzjami dorosłych, mającymi rozdzielić je na zawsze. Tobiasz, który również trafia do współczesności wprost z obrazu Malczewskiego postanawia przyłączyć się do nich i staje na czele grupy. Śladem chłopca podąża Rafał, jego anioł stróż. Mieszkańcy Mszarów muszą sobie poradzić z nieoczekiwaną wizytą młodocianych obcych na ich terytorium. Czy pomogą im stworzyć wymarzoną przez nich Republikę Dzieci?
Susza (Australia, USA, reż. Robert Connolly, dystr. M2 Films)
Opis: Detektyw Aaron Falk wraca do rodzinnego miasteczka po ponad dwudziestoletniej nieobecności, aby wziąć udział w pogrzebie swojego dawnego przyjaciela. Zgodnie z ustaleniami lokalnej policji, zmarły miał przed samobójczą śmiercią zamordować swoją żonę i dziecko. Jest jednak coś, co od początku nie zgadza się w tej historii. Aaron zostaje w miasteczku kilka dni dłużej, by dowiedzieć się, co wydarzyło się naprawdę. W toku śledztwa okazuje się, że sprawa może mieć związek z wydarzeniami sprzed dwudziestu lat i tajemniczym utonięciem młodej dziewczyny, z powodu którego lata temu Falk musiał opuścić miasto.
Opis: Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa? Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość? Czy da mu jeszcze jedną szansę? Tirard z humorem odmalowuje etapy budowania relacji i razem z bohaterem szuka przyczyn miłosnej klęski. A przede wszystkim sprawia, że z całych sił kibicujemy Adrienowi, gdy ów neurotyk i hipochondryk opuszcza wreszcie strefę komfortu i postanawia zawalczyć o związek.
Wilczy gang (Niemcy, reż. Tim Trageser, dystr. Vivarto)
Opis: Wampir, który nie może znieść widoku krwi. Skrzydlata wróżka, która boi się latać. Wilkołak z alergią na zwierzęcą sierść. Poznajcie trójkę wyjątkowych uczniów najsłynniejszej na świecie szkoły magii. Nie są oni najbardziej pilnymi w nauce, lecz to właśnie oni stworzą Wilczy gang. Nasi bohaterowie muszą połączyć swe siły aby uratować istnienie miasta, w którym mieszkają najróżniejsze magiczne istoty: wróżki, czarownice, trolle, krasnoludy i wampiry.
Wyprawa do dżungli (USA, reż. Jaume Collet-Serra, dystr. Disney)
Opis: Lily wyrusza z Londynu do amazońskiej dżungli, aby odkryć starożytne drzewo posiadające właściwości uzdrawiające, korzystając na pokładzie rozklekotanej łajby o nazwie La Quila z pozostawiających wiele do życzenia usług Franka w roli przewodnika. Jest zdeterminowana, aby odnaleźć drzewo, które może zmienić przyszłość medycyny. Porwany przez wir przygody niezwykły duet napotyka niezliczone przeszkody i ponadnaturalne moce kryjące się pod pozornym pięknem lasów deszczowych. W miarę odkrywania sekretów poszukiwanego drzewa ważą się losy zarówno Lily i Franka, jak i przyszłość ludzkości.
Zielony Rycerz. Green Knight (USA, Irlandia, reż. David Lowery, dystr. Forum Film Poland Sp. z o.o.)
Opis: Epicka przygoda fantasy oparta na ponadczasowej legendzie arturiańskiej opowiada historię Sir Gawaina (Dev Patel), lekkomyślnego i upartego siostrzeńca króla Artura, który podejmuje śmiałą misję zmierzenia się z tytułowym Zielonym Rycerzem, gigantycznym zielono-skórnym nieznajomym. Gawain walczy z duchami, gigantami, złodziejami i intrygantami, co staje się głębszą podróżą, aby określić swoją postać i udowodnić swoją wartość w oczach rodziny i królestwa, stawiając czoła ostatecznemu przeciwnikowi. David Lowery, twórca-wizjoner, przedstawia świeżą i odważną wersję klasycznej opowieści rycerzy okrągłego stołu.
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.