„Wiarołom” – premiera nagradzanej produkcji Studia Munka SFP
Ewa Balana | 2023-03-08Źródło: Informacja prasowa, fot. S. Olszewska
Nagradzany w Polsce i na świecie „Wiarołom” Piotra Złotorowicza 7 marca miał miał swoją premierę w serwisie VOD oraz na antenie Canal+ Polska. Jest to porównywana przez krytyków do twórczości Andrieja Tarkowskiego produkcja Studia Munka SFP
– Bardzo lubię ten film, przypomina on dawne czasy kina poetyckiego, autorskiego. Ta stylistyka wciąż jest aktualna, a przez taki film można wiele opowiedzieć o świecie – mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka.
„Wiarołom” to historia Anny, która po latach nieobecności przyjeżdża do położonej na Pomorzu rodzinnej wsi, aby spędzić czas ze schorowaną matką. Spotkanie z Alkiem – pierwszą szkolną miłością – uruchamia serię wydarzeń, które wydobywają z mroku głęboko skrywane tajemnice z przeszłości.
W główne role wcielili się: debiutująca na ekranie Julia Szczepańska – wyróżniona za tę kreację na ubiegłorocznym festiwalu TofiFest w Toruniu oraz Mateusz Więcławek, znany m.in. z filmów „Cicha noc” Piotra Domalewskiego i „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Młodym aktorom partnerują uznani artyści: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman i Mirosław Zbrojewicz.
Światowa premiera „Wiarołoma” miała miejsce w styczniu 2022 na 20. Dhaka International Film Festival w Bangladeszu. W czerwcu film otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w New Jersey, zaś w październiku Nagrodę dla najlepszego filmu na Byron Bay International Film Festival w Australii, gdzie rywalizował o uznanie jury z głośnymi, nagradzanymi tytułami m.in. „W trójkącie” Rubena Östlunda i „Podejrzaną” Park Chan-wooka. Obraz Piotra Złotorowicza prezentowany był również w konkursach polskich festiwali Off Camera w Krakowie oraz Młodzi i Film w Koszalinie
- Piotr Złotorowicz rezygnuje z podziału na przeszłość i przyszłość, na sen i rzeczywistość. Nasyca sceny niepokojem, dając do zrozumienia, że to, co w tej historii najistotniejsze, kryje się pod powierzchnią (…) „Wiarołom” przypomina w narracji przypowieści Andrieja Tarkowskiego. Pomiędzy scenami oddającymi codzienność bohaterów dostajemy oniryczne sekwencje, w których zdają się oni poruszać po zupełnie innej rzeczywistości. (...) Nie można od tego oderwać wzroku. - pisała po polskiej premierze filmu Joanna Barańska w recenzji dla Onet.pl.
Reżyser filmu Piotr Złotorowicz był stypendystą Młodej Polski, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem Talentów „Trójki” w kategorii Film. Jego krótkometrażowy dokument „Smolarze” był prezentowany na ponad 130 festiwalach w Polsce i za granicą, zaś krótka fabuła „Ludzie normalni” otrzymała 17 nagród, w tym Srebrną Kijankę za zdjęcia na Camerimage. „Matka Ziemia” miała premierę podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.
Autorem zdjęć do „Wiarołoma” jest pochodzący z Kolumbii absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi Nicolas Villegas. Za scenografię odpowiedzialna była Katarzyna Jędrzejczyk, za kostiumy duet Sandra Kowalska/Jarosław Grzelak, zaś za montaż Paweł Kowalik. Muzykę do filmu skomponował Adam Walicki.
„Wiarołom” to debiut zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję z ramienia Studia Munka odpowiadali Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu i stałym partnerem programu Sześćdziesiąt Minut jest Canal+ Polska. Partnerami produkcji „Wiarołoma” były firmy Coloroffon i Panavision. Film otrzymał wsparcie finansowe z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.
Link do filmu na VOD: www.canalplus.com/pl/film/wiarolom/h/13420624_70026.