Walentynki w stołecznym kinie Kultura trwają cały weekend.
Ewa Balana | 2020-02-12Źródło: Informacja prasowa
Przedpremierowy pokaz komediodramatu „Pojedynek na głosy”, projekcja dokumentu „Ella Fitzgerald: Just One of Those Things” oraz koncert Justyny Szafran w repertuarze Edith Piaf – te wszystkie atrakcje czekają na widzów w warszawskim kinie Kultura w walentynkowy weekend (14-16 lutego).

Program Walentynek w kinie Kultura:

piątek 14.02

godz. 19.00 – przedpremierowy pokaz filmu „Pojedynek na głosy”

sobota 15.02

godz. 17.00 - przedpremierowy pokaz filmu „Pojedynek na głosy”

godz. 19.15 - koncert w kinie: Justyna Szafran w repertuarze Edith Piaf

niedziela 16.02

godz. 17.00 - pokaz filmu „Ella Fitzgerald: Just One of Those Things”

 
bilety na seanse: 19/16 zł, bilety na koncert: 40 zł, więcej na: www.kinokultura.pl

Justyna Szafran w repertuarze Edith Piaf

koncert na żywo

Edith Piaf - legenda francuskiej piosenki. Niezwykła kobieta i niezwykły głos. Jej biografia i twórczość fascynują do dziś nie tylko Francuzów. Jej życie pełne było porażek i sukcesów, awantur, nieszczęśliwej miłości i rozczarowań. Urodzona i wychowana w rynsztoku dotarła na sam szczyt, a drobną posturą i silnym głosem urzekała wszystkich. Piaf przez całe swe burzliwe życie poszukiwała miłości, uznania i uczuciowej stabilizacji, a jednocześnie uprawiała brutalną autodestrukcję, wymuszoną najpierw przez nędzne życie blisko „samego dna”, a potem przez napędzane traumą i kompleksami egzystencjalne nienasycenie. Zmarła zbyt wcześnie, ale pozostawiła po sobie wspaniałe piosenki i wiarę, że wszystko jest możliwe. Justyna Szafran kilkanaście lat temu w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu występowała w sztuce Pam Gems "PIAF" w reżyserii Jana Szurmieja wcielając się w rolę Édith Piaf (premiera 8 kwietnia 2001 roku). Po tym spektaklu aktorka została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych polskich interpretatorką piosenek tej francuskiej artystki, obok Agnieszki Matysiak i Anny Sroki-Hryń. Podczas recitalu Justyna Szafran zaśpiewa największe przeboje gwiazdy francuskiej piosenki, wyczarowując cudowny klimat uliczek Montmartre`u. Publiczność zatopi się w atmosferze Paryża, o jakim śpiewała Piaf, tego spoza zasięgu wielkich świateł, Paryża wąskich uliczek, biedy i mrocznych zaułków.

Zespół: Justyna Szafran - śpiew, Piotr Matuszczyk - piano, Jarosław Buczkowski - akordeon.

Justyna Szafran - aktorka i piosenkarka, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego i wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych. Laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 roku. Uznana za Indywidualność Roku w kategorii: piosenka aktorska. Uhonorowana Stypendium Artystycznym przyznanym przez władze miasta Poznania oraz Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna. Na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie wystąpiła w takich spektaklach jak między innymi: „Mandarynki i Pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Dzieje Grzechu”, „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata” , oraz w wielokrotnie nagradzanych monodramach „Rzecze Budda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”. Ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych a także występy na największych festiwalach w kraju i za granicą.

Pokaz przedpremierowy: "Pojedynek na głosy"

komediodramat, reż. Peter Cattaneo

„Pojedynek na głosy” to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić. Życie kobiet w bazie wojskowej do łatwych nie należy, szczególnie kiedy ich partnerzy wyjeżdżają na misję. Żyją samotnie, w ciągłym niepokoju, czekając na powrót mężów i synów. Aby tchnąć w swoje życie nieco radości, kobiety organizują amatorski chór. Na jego czele stają dwie skrajne osobowości: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa. Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię zespołu. Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca. Nieoczekiwanie chór zostaje zaproszony na występ w Royal Albert Hall w Londynie. Tymczasem próby są wciąż chaotyczne. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, występ może być zagrożony. Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść o niewiarygodnej przyjaźni i o tym, że piosenka jest dobra na wszystko…

Pokaz filmu: "Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things"

dokument, reż. Leslie Woodhead

Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of Those Things” to niezwykła podróż przez sześć dekad pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos, przekształca tragedie które przeżyła i problemy jakie napotkała, w radość. W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady, aby w pełni opowiedzieć historię jej muzyki i ożywić Ellę - czarną kobietę, która robi karierę w obliczu wszechobecnego i przerażającego rasizmu.

Oto Ella, której świat nigdy nie znał - niezłomna, zamyślona, zabawna i olśniewająca muzyczna innowatorka. Film pokazuje także zaangażowanie Elli w wojnę o prawa obywatelskie. Bada też wewnętrzne konflikty, które zawsze prześladowały tę wyjątkowo zamkniętą w sobie kobietę: walkę o pogodzenie pragnienia adoracji z tęsknotą za domem, za mężem i synem. W czasach, gdy była największą gwiazdą na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella jest „najbardziej samotną kobietą na świecie”. Ale jak mówi Jamie Cullum : „jej muzyka jest jednym z powodów, dla których warto być na tej planecie”. Film zawiera wywiady, których udzielili: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald oraz wyjątkowy wywiad z synem Elli, Rayem Brownem Jr.
POWIĄZANIA Peter Cattaneo