Od wczoraj w naszych kinach rządzi apokaliptyczna wizja Rolanda Emmericha. "2012" obejrzało w pierwszy dzień ponad 187 tysięcy polskich widzów! Od jutra z dziełem twórcy "Dnia Niepodległości" zmierzą się cztery inne, premierowe obrazy, w tym polski "Rewers".
"Rewers" zgarnął szereg nagród na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym dla najlepszego filmu, i będzie reprezentował nasz kraj w walce o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Dystrybutorzy na brak widzów nie powinni więc narzekać. Ciężko za to powiedzieć, jak poradzi sobie na wielkich ekranach dokument "Polański. Ścigany i pożądany". Nakręcony w zeszłym roku film zyskał rozgłos dzięki aresztowaniui Polańskiego w Szwajcarii. Twórcy obrazu, jak sami twierdzą, chcieli dać szansę ludziom na obiektywną ocenę całej sprawy.
Stawkę piątkowych premier uzupełniają rodzima produkcja "Demakijaż", składająca się z trzech półgodzinnych filmów, oraz bułgarski dramat "Bunt L." w reżyserii Kirana Kolarowa.
- "2012" (reżyseria: Roland Emmerich)
Opis dystrybutora: Przed wiekami Majowie pozostawili ludzkości kalendarz, który dokładnie wskazywał datę końca świata i mówił o zjawiskach, które miału mu towarzyszyć. Od tamtego czasu astrologowie odkryli starożytne teorie, numerolodzy wzory, które je potwierdzają, a geolodzy stwierdzili, że Ziemia od dawna jest skazana na taki scenariusz. Nawet rządowi naukowcy nie mogą zaprzeczyć faktom - w 2012 roku Ziemię czekają kataklizmy o niebywałej skali. Przepowiednia, której początek dali Majowie została dobrze udokumentowana, przedyskutowana, rozłożona na czynniki i sprawdzona. W 2012 roku nastąpią zjawiska, o których dobrze wiedzieliśmy - byliśmy przecież ostrzegani przed tysiącami lat.
- "Rewers" (reżyseria: Borys Lankosz)
Opis dystrybutora: Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...
- "Polański. Ścigany i pożądany" (reżyseria: Marina Zenovich)
Opis dystrybutora: Dokument „Polański: Ścigany i pożądany” próbuje odpowiedzieć na pytanie co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Pytanie bardzo aktualne w świetle ostatnich wydarzeń, w konsekwencji których polski reżyser przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Zanim zapadnie wyrok, warto zapoznać się ze wszystkimi, również mało znanymi aspektami sprawy Polańskiego i ujrzeć ją w szerszym kontekście, aby wyrobić sobie własne, możliwie obiektywne zdanie.
- "Demakijaż" (reżyseria: Maria Sadowska, Dorota Lamparska, Anna Maliszewska)
Opis dystrybutora: „Demakijaż” to pełnometrażowy film fabularny składający się z trzech półgodzinnych filmów. „Non stop kolor” Marii Sadowskiej doskonale i z ogromnym wyczuciem pokazuje muzyczne środowisko warszawskiego clubbingu czyli pokolenie bez rewolucji i kultury, kochające muzykę i nieustającą zabawę. „Droga wewnętrzna” Doroty Lamparskiej jest alegoryczną opowieścią o wyborach młodych ludzi i ograniczeniach, z jakimi się nieustannie spotykają. „Pokój szybkich randek” Anny Maliszewskiej to przejmująca historia o naturze miłości w obliczu nagłego nieszczęścia i próby czasu.
- "Bunt L." (reżyseria: Kiran Kolarow)
Opis dystrybutora: Jest rok 1986. W czasie nocy i balu maturalnego Loris, absolwent elitarnej szkoły języków obcych postanawia uciec na Zachód. Gdy jego koledzy świętują, on napełnia wodą dętkę od roweru i wskakuje na statek. Nie wie jednak, że ktoś, kto poczuł się tej nocy skrzywdzony, był świadkiem tajemnej ucieczki. Odtąd jego życie potoczy się zupełnie innym torem... Młody, utalentowany chłopak niespodziewanie stanie się więźniem politycznym. Wszechobecny cynizm i przemoc psychiczna zmienią Lorisa w obojętnego i zimnego obserwatora. Czy po takim doświadczeniu uda mu się na nowo odnaleźć w życiu sens?