"Filmowy świat Roberta Altmana" - spotkanie z autorem w Iluzjonie
Arkadiusz Chorób | 2009-04-03Źródło: Informacja prasowa

5 kwietnia w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się spotkanie z Rafałem Syską - autorem książki „Zachować dystans. Filmowy Świat Roberta Altmana”.

W najbliższą niedzielę po seansie filmu "Kansas City", (który rozpocznie się o godzinie 17.30) w Iluzjonie, o twórczości Roberta Altmana i o swojej książce opowie autor - Rafał Syska. Spotkanie poprowadzi Konrad Zarębski. Praca tworzy „barwne panneau przenikliwie charakteryzujące zakres zainteresowań reżysera, jego sposób widzenia rzeczywistości, autorski styl i stałą walkę z systemem hollywoodzkim o zachowanie twórczej integralności” – napisała w recenzji prof. dr hab. Grażyna Stachówna. Syska nie tylko dogłębnie poznał działa reżysera, odbył też podróż śladami twórcy po Stanach Zjednoczonych. Pozwoliło mu to odnaleźć klimat filmów Altmana. Imponującą, ponad 600-stronicową monografię poświęconą Altmanowi opublikowało wydawnictwo Rabid.

Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Wstęp wolny.

W pierwszej połowie kwietnia w kinie Iluzjon odbędzie się przegląd filmów Roberta Altmana. Można będzie zobaczyć między innymi: "M.A.S.H." (1970), "Dzień weselny" (1978), "Nashville"(1975), "Gracz" (1992) czy "Kansas City".
 
Książkę w promocyjnej cenie 35 zł będzie można kupić w trakcie trwania przeglądu (podczas spotkania z autorem w wersji z autografem).

Dr Rafał Syska
Adiunkt Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Prowadzi badania z historii filmu powszechnego  i analizy dzieła filmowego. Autor kilkunastu artykułów i esejów naukowych poświęconych zjawiskom współczesnego kina. Jego projekt badawczy pod tytułem „Film i przemoc” został przyjęty do finansowania przez Komitet Badań Naukowych, a „Strategie demitologizacyjne Roberta Altmana” - przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendysta Fundacji imienia Stanisława Estreichera, Tygodnika “Polityka” i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dwukrotny dyrektor organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Etiuda”, redaktor „Słownika filmu” i współredaktor serii „Mistrzowie Kina Amerykańskiego”. Współpracował przy powstaniu Encyklopedii filmu. Opublikował ponadto: „Poezję obrazu. Filmy Theo Angelopousa”, Rabid, Kraków 2008; „Film i przemoc. Sposoby obrazowania filmowych aktów przemocy”, Rabid, Kraków 2003; Leksykon “100 thrillerów”, Kraków 2002 i inne.