W stołecznym Teatrze Dramatycznym odsłonięto w sobotę, 24 stycznia, tablicę poświęconą wybitnemu artyście Gustawowi Holoubkowi. W uroczystości wzięły udział m.in. wdowa po artyście Magdalena Zawadzka i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Mąż był nie tylko artystą, ale wspaniałym człowiekiem, pełnym poczucia humoru. W teatrze tym spędził wiele lat swego życia. Atmosfera, jaka tu panowała, była niepowtarzalna" - powiedziała podczas uroczystości Magdalena Zawadzka.
W maju ub.r. warszawscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą nazwę warszawskiego Teatru Dramatycznego na Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka.
"Spotykamy się w miejscu, gdzie jest pamięć o wielkim artyście. Do dziś wszyscy, którzy z nim pracowali, wspominają, że dbał o wysoką rangę spektakli. Jego patronat w tym miejscu jest bardzo ważny" - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Autorką tablicy jest artystka-rzeźbiarz Wiktoria Antoniewska-Czechowska. Jej prace wystawiane były m.in. w Warszawie, Florencji, Wiedniu.
Wybitny artysta, aktor i reżyser Gustaw Holoubek zmarł w marcu w Warszawie, miał 85 lat. Zasłynął m.in. jako odtwórca roli Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie, w reżyserii ówczesnego dyrektora sceny Kazimierza Dejmka (1967 r.).
Karierę aktorską rozpoczynał w Krakowie w latach 1947-1949. Ze scenami warszawskimi związał się w 1958 roku - najpierw z Teatrem Polskim, gdzie grał w latach 1958-1959, potem z Teatrem Dramatycznym (1959-1963) i Teatrem Narodowym (1964-1968).
W 1968 roku ponownie związał się z Teatrem Dramatycznym; przez 11 lat - od roku 1971 do 1982 - był jego dyrektorem.