Pełnometrażowy film „Gwiazda Kopernika” w reżyserii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego otrzymał wyróżnienie za „pełny talentu i nowatorskich walorów edukacyjnych film animowany” na zakończonym w sobotę XXVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie.
W festiwalu biorą udział tylko filmy pełnometrażowe, zarówno aktorskie jak i animowane. Festiwal odbywał się już po raz 26. W tym roku obok naszego filmu były filmy z USA, Rosji, Izraela, Niemiec, Japonii i Hiszpanii. Główną nagrodę otrzymał izraelski film aktorski „Eli and Ben”. Film „Gwiazda Kopernika” jest jedynym wyróżnionym z grona filmów animowanych.
W roku 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, przedstawiamy pasjonującą animowaną opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego,
a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. I mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem...
Postać Mikołaja Kopernika jest znana na całym świecie. Fascynuje nie tylko naukowców pełnych podziwu dla dokonanego przezeń odkrycia, ale także zwykłych ludzi. I nie tylko tych zupełnie zwykłych, bo historią toruńskiego astronoma interesowały się na przestrzeni wieków takie wybitne osobistości, jak Napoleon Bonaparte, czy Fryderyk Chopin - obaj przybyli do Torunia w poszukiwaniu śladów po wielkim naukowcu. Jednak jak zainteresować Kopernikiem i jego działalnością współczesną młodzież i uczniów? Jak sprawić, by historia wielkiej naukowej rewolucji wydała im się żywa i bliska? Twórcy „Gwiazdy Kopernika” znaleźli odpowiedź: koncentrując się na młodości wielkiego uczonego wykreowali postać, z którą łatwo się utożsamić dzisiejszym młodym ludziom: niepokornego, czasem wręcz zbuntowanego młodzieńca, mającego w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy a także rozmaite wady. Krok po kroku, poznając bliżej bohatera i jego historię, zaczynamy też coraz lepiej rozumieć jak i dlaczego dokonał swojego wielkiego odkrycia. Pełna polotu i wyobraźni animowana forma pozwala przedstawić te skomplikowane zagadnienia w sposób obrazowy i zrozumiały nawet dla kilkuletniego dziecka. Co więcej „Gwiazda Kopernika” jest jak najdalsza od podręcznikowej nudy, a teorię wielkiego naukowca poznajemy niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera.