Na festiwalu Camerimage miała miejsce światowa prapremiera filmu "Wątpliwość" z Meryl Streep. Film trafi do polskich kin 20 lutego.
Otwarcie XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage (który trwać będzie do 6 grudnia), wiązało się z wyjątkowym wydarzeniem. Zeszłoroczną nagrodę Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za zdjęcia do filmu "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" odebrał wybitny operator Roger Deakins. Dodatkowo, jako pierwszy z filmów konkursu głównego, pokazano jego najnowsze dzieło – film "Wątpliwość" z Meryl Streep i Philipem Seymourem Hoffmanem w rolach głównych. Seans, co warto podkreślić, odbył się na tydzień przed światową premierą filmu.
"Wątpliwość" jest ekranizacją dramatu "Doubt" Johna Patricka Shanleya, w reżyserii samego autora. Sztukę wyróżniono nagrodą Pulitzera w 2005 roku. Na Broadwayu grano ją aż 525 razy! Dramat zdobył także cztery prestiżowe nagrody Tony, we wszystkich najważniejszych kategoriach. W Polsce wystawił go Piotr Cieplak, na scenie warszawskiego Teatru Polonia, z Aleksandrą Konieczną i Cezarym Kosińskim w głównych rolach.
Jest rok 1964. Katolicka szkoła w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Zarządza nią nieznosząca sprzeciwu siostra Alojzyna (Streep), wyznawczyni surowych zasad. Zaczyna podejrzewać lubianego przez wychowanków ojca Flynna (Hoffman), że molestował jednego ze swych podopiecznych, czarnoskórego dwunastolatka. Do swych racji usiłuje przekonać mającą co do zachowania księdza pewne wątpliwości młodą nauczycielkę, siostrę James (Amy Adams).
Adaptacji filmowej podjął się słynny niezależny producent filmowy Scott Rudin, szef wytwórni Miramax. Wraz z Shanleyem zgromadził na planie plejadę absolutnie wybitnych współpracowników. Shanley wspominał, że do pisania skłonił go między innymi coraz niższy poziom dyskusji prasowych i telewizyjnych na drażliwe tematy.
"Ludzie skrajnie pewni swoich racji bez ustanku na siebie wrzeszczą. Nikt nie ma odwagi powiedzieć: "nie wiem". W większości filmów reżyserzy udzielają dobitnej odpowiedzi na zadane pytania. Naszym zamiarem było pozostawić publiczność z wrażeniem: jakie to dobrze postawione pytanie." – komentował pisarz i zarazem reżyser.
Na polskich ekranach film pojawi się 20 lutego, a już w sobotę, 6 grudnia – rozdanie Złotych Żab. Sporą szansę na nagrodę ma "Wątpliwość".