Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2024-05-02Źródło: Filmosfera
David Leitch, reżyser "Bullet Train", "Deadpool 2", "Atomic Blonde" i "Szybcy i Wściekli: Hobbs & Shaw", przedstawia swój najbardziej osobisty film, zainspirowanego znanym serialem telewizyjnym z lat 80-tych - "Kaskadera". Nowy, zabawny, pełen gwiazd thriller jest listem miłosnym do filmów akcji oraz ciężko pracującej i często niedocenianej ekipy ludzi, którzy je tworzą. W filmie zobaczymy Ryana Goslinga i Emily Blunt. Inną propozycją tego tygodnia jest przerażający horror, odwołujący się do jednego z największych lęków ludzkości – strachu przed pająkami. „Gniazdo pająka” ma szansę zadowolić fanów klasycznych horrorów oraz przyprawić o dreszcze wszystkie osoby cierpiące na arachnofobię. W obsadzie filmu znaleźli się aktorzy znani m.in. z widowiska „Hellboy” i kultowej serii „Matrix”. Listę premier uzupełniają: węgierski dramat "Lato, kiedy go zabrakło" oraz francuski film muzyczny "Powrót do rozumu".
Gniazdo pająka (Australia, reż. Kiah Roache-Turner, dystr. Kino Świat)
Podczas szalejącej burzy śnieżnej tajemniczy obiekt spada z nieba i przebija ścianę nowojorskiego apartamentowca. Zawiera on jajo, z którego wykluwa się nieznany gatunek pająka. Stworzenie zostaje odkryte przez dwunastoletnią Charlottę, która w tajemnicy przed rodzicami ukrywa swoje znalezisko. Dokarmiany przez nią pająk szybko rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, a jego apetyt pozostaje nienasycony. Kiedy w budynku zaczynają ginąć zwierzęta i ludzie, Charlotta i jej bliscy stają do nierównej walki z wygłodniałą bestią. Czy mają jakiekolwiek szanse w starciu z obcą istotą, która posmakowała już krwi i ludzkiego mięsa?
Kaskader (USA, reż. David Leitch, dystr. UIP)
Bohater filmu jest kaskaderem i jak każdy w tym zawodzie, zdarza się, że zostanie wysadzony w powietrze, że zostanie postrzelony i wyrzucony przez okno oraz zrzucony z wysokości, a wszystko to dla naszej rozrywki. Teraz, po prawie kończącym karierę wypadku, nasz bohater musi odnaleźć zaginioną gwiazdę filmową, rozwiązać spisek i spróbować odzyskać miłość swojego życia, wciąż wykonując swoją codzienną pracę. Co może się wydarzyć?
Lato, kiedy go zabrakło (Węgry, reż. György Mór Kárpáti, dystr. Fundacja "Filmowa Warszawa")
Grupa licealistów z tej samej klasy wyjeżdża na obóz letni. Jest wśród nich 18 -letni Milan. Jest też Anna i Kolega Milana – Dani. Między tą trójką zaczyna tworzyć się uczuciowy trójkąt, który jest okazuje się trudny do rozwiązania. Wakacje kończą się i każdy odjeżdża w swoją stronę. Po roku klasa wraca w to samo miejsce. Ale już bez Milana. W międzyczasie popełnił samobójstwo. Młodzież za wszelką cenę próbuje znaleźć odpowiedź na pytania: czy można było uniknąć tej tragedii? Dlaczego nikt nie widział co się działo z Milanem? Dlaczego nie poprosił o pomoc? Jak żywi mają sobie poradzić z tym co się stało?
Powrót do rozumu (Francja, reż. Man Ray, dystr. Gutek Film)
„Return to Reason" („Powrót do rozumu") to tytuł pierwszego, legendarnego filmu awangardowego autorstwa Mana Raya (Emmanuel Radnitzky). W setną rocznicę jego premiery cztery odrestaurowane dzieła amerykańskiego fotografa i filmowca zostały zrekonstruowane cyfrowo, a zupełnie nową, zaskakującą muzykę nagrali do nich założyciele zespołu SQÜRL: geniusz kina niezależnego Jim Jarmusch wraz z Carterem Loganem. Zestaw miał premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego – zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki – z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat. W zestawie poza tytułowym „Return to Reason" (1923) znajdują się również „Emak Bakia" (1926), „Tajemnice Zamku Kostki do gry" (1929) i „Rozgwiazda" (1928).
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.