Na co do kina? Najciekawsze premiery lutego
Radosław Sztaba | 2015-02-03Źródło: Filmosfera
W tym miesiącu na naszych ekranach zagości kilka ciekawie zapowiadających się tytułów. Zobaczymy m.in. ekranizację komiksu o tajnej organizacji szpiegowskiej, adaptację bestsellerowej powieści E. L. James, najnowsze produkcje braci Wachowskich i Clinta Eastwooda oraz izraelskiego kandydata do Oscara. Poniżej prezentujemy listę 5 najbardziej przez nas oczekiwanych premier lutego.

Jupiter: Intronizacja (USA)
reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski
premiera: 6 lutego 2015 r. (dystr. Warner Bros. Polska)

Opis dystrybutora: Jupiter Jones (Mila Kunis) urodziła się pod osłoną nocnego nieba, a jej narodzinom towarzyszyły znaki świadczące o tym, że jest stworzona do wielkich rzeczy. Dorosła już Jupiter nadal chce sięgać gwiazd, ale na ziemię sprowadzają ją obowiązki pani sprzątającej cudze mieszkania i niekończąca się passa nieudanych związków. Dopiero gdy na Ziemię przybywa Caine (Channing Tatum), genetycznie zaprogramowany były zwiadowca wojskowy, którego celem jest odnalezienie Jupiter, zaczyna dostrzegać przeznaczenie, które czekało na nią cały czas: w jej kodzie genetycznym jest bowiem zapisane, że jest spadkobierczynią niezwykłego dziedzictwa, które może zmienić układ sił we wszechświecie.


"Jupiter: Intronizacja"

Poczynając od ulic Chicago aż do odległych wirujących w przestrzeni galaktyk, historia „Jupiter: Intronizacja” została w całości wymyślona przez rodzeństwo Wachowskich, które zajmuje się jednocześnie reżyserią filmu. Channing Tatum („Magic Mike”) i Mila Kunis („Oz Wielki i Potężny”) stoją na czele międzynarodowej obsady filmu, w skład której wchodzą też m.in.: Sean Bean (trylogia „Władcy Pierścieni”), Eddie Redmayne („Nędznicy”) oraz Douglas Booth (LOL). „Jupiter : Intronizacja” z pewnością będzie obfitował w nowatorskie efekty specjalne, z których słyną produkcje Wachowskich.


Kingsman: Tajne służby (USA, Wielka Brytania)
reż. Matthew Vaughn
premiera: 13 lutego 2015 r. (dystr. Imperial - Cinepix)

Opis dystrybutora: Kiedy ojciec pięcioletniego Gary'ego "Eggsy'ego" Price'a ginie w trakcie służby, jego rodzina dostaje nietypowy medal oraz numer telefonu, pod który może zadzwonić raz, gdy będzie czegoś potrzebować. Siedemnaście lat później Eggsy (Taron Egerton) żyje na garnuszki matki. Rzucił szkołę, został aresztowany i dzwoni pod tajemniczy numer, by uniknąć więzienia. Na ratunek przychodzi Harry Hart (Colin Firth) - szpieg, który zawdzięcza ojcu Eggsy'ego życie. Harry proponuje Eggsy'emu wstąpienie do organizacji Kingsman, skupiającej tajnych agentów. Chłopak musi przejść serię szkoleń, które przygotują go do pracy, a jednocześnie poradzić sobie z dostosowaniem się do bycia w grupie wykształconych, dobrze obytych agentów.


"Kingsman: Tajne służby"

Najnowszy film Matthew Vaughna („Kick-Ass”, „X-Men: Pierwsza klasa”) to ekranizacja komiksu o tajnej organizacji szpiegowskiej. „To połączenie filmu gangsterskiego, szpiegowskiego i komiksowego.” - mówi reżyser. W obsadzie znaleźli się: nagrodzony Oscarem Colin Firth (”Jak zostać królem”) w roli doświadczonego agenta służb specjalnych, dwukrotny laureat Oscara Michael Caine (”Mroczny rycerz”, ”Incepcja”), nominowany do Oscara Samuel L. Jackson (”Pulp Fiction”, ”Avengers”), niezapominany Luke Skywalker z oryginalnej trylogii ”Gwiezdne wojny” Mark Hamill i Mark Strong (”Wróg numer 1”, ”Szpieg”).


Pięćdziesiąt twarzy Greya (USA)
reż. Sam Taylor-Johnson
premiera: 13 lutego 2015 r. (dystr. United International Pictures)

Opis dystrybutora: Studentka literatury Anastasia Steele (Dakota Johnson) poznaje przystojnego tajemniczego milionera, Christiana Greya (Jamie Dornan). Początkowe zauroczenie przemienia się w gorący perwersyjny romans, który na zawsze zmieni życie Anastasii.

Co jakiś czas pojawiają się na rynku utwory, które z mocą sejsmicznej siły pobudzają nasze zmysły, zaciekawiają nas i intrygują. Ta ogromna popularność sprawia, że wystarczy tylko wspomnieć ich tytuł a wszyscy wiedzą, co się pod nim kryje. Takim fenomenem jest właśnie „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Od czasu, kiedy pięć lat temu autorka E L James opublikowała w Internecie pierwsze pięć rozdziałów swojej powieści, trylogia „Pięćdziesiąt twarzy Greya” stała się jedną z najszybciej sprzedających się serii księgarskich w historii, ze 100 milionami egzemplarzy przetłumaczonymi na 51 języków. Trzy słowa zawarte w jej tytule stały się, nie tylko dla czytelników, nowym symbolem zmysłowości.


„Pięćdziesiąt twarzy Greya”

Filmowa adaptacja powieści, która już od początku jej realizacji jest przedmiotem spekulacji i zainteresowania, wejdzie na ekrany kin już w Walentynki, a jej pierwszy zwiastun, jaki ukazał się w zeszłym roku na YouTube pobił rekordy oglądalności.

W role przedsiębiorcy miliardera Christiana Greya i ciekawskiej studentki Anastasi Steele wcielili się Jamie Dornan (telewizyjne „Upadek” i „Dawno, dawno temu”) oraz Dakota Johnson („The Social Network”, „21 Jump Street”). Film wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson („John Lennon: Chłopak znikąd”) zabierze nas do tajemniczego świata, w którym w szczery sposób odkrywane są zawiłości damsko-męskich związków… i granic, do których jesteśmy w stanie się posunąć.


Snajper (USA)
reż. Clint Eastwood
premiera: 20 lutego 2015 r. (dystr. Warner Bros. Enteretainment Polska)

Opis dystrybutora: Żołnierz oddziału SEAL Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Chris Kyle (Bradley Cooper) zostaje wysłany do Iraku w jednym celu - ma chronić innych uczestników misji. Dzięki niezwykle celnym strzałom ratuje życie wielu żołnierzom na polu walki, a w miarę jak wieści o jego odwadze zataczają coraz szersze kręgi, zyskuje przydomek "Legenda". Jego sława dociera również za linię wroga. Pozbycie się Kyle'a staje się najważniejszym celem rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę. Jednocześnie żołnierz toczy innego rodzaju bitwę - na własnym, rodzinnym froncie. Choć przebywa na drugim końcu świata, stara się być dobrym mężem i ojcem. Mimo zagrożeń i dotkliwej rozłąki z rodziną Chris służy w Iraku cztery kolejne zmiany. Po powrocie do dzieci i żony, Tayi (Sienna Miller) przekonuje się jednak, że nie potrafi zapomnieć o wojnie.


"Snajper"

Główną gwiazdą tej produkcji jest Bradley Cooper, dwukrotnie nominowany do Oscara za kreacje w filmach „Poradnik pozytywnego myślenia” i „American Hustle”. Film wyreżyserował zdobywca Oscara Clint Eastwood („Za wszelką cenę”, „Bez przebaczenia”) na podstawie scenariusza Jasona Halla opartego na motywach książki Chrisa Kyle’a, Scotta McEwena oraz Jima DeFelice’a. Autobiografia Kyle’a szybko osiągnęła status bestsellera i przez 18 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, z czego 13 tygodni na jej szczycie.

Chris Kyle byłby tylko jednym z milionów weteranów, którzy odbyli służbę wojskową, gdyby nie jego statystyki. Z wojny w Iraku wrócił jako najskuteczniejszy snajper w dziejach amerykańskiej armii. Twórcy filmu „Snajper” zdawali sobie jednak sprawę z tego, że równie ważne, o ile nie ważniejsze, było pokazanie człowieka, który stoi za tymi liczbami. „Kręciłem już filmy wojenne, ale ta opowieść wydała mi się interesująca, ponieważ dotyczy zarówno dokonań Chrisa na polu walki, jak i jego życia osobistego, co sprawia, że staje się jeszcze ciekawszą postacią. Pokazuje piętno, jakie wojna odciska na człowieku, ale także sposób, w jaki odbija się na całej rodzinie. Dobrze jest przypomnieć sobie, o jaką stawkę toczy się gra na wojnie, i zdać sobie sprawę z tego, na jakie poświęcenie zdobywają się żołnierze. Dlatego też pomyślałem, że ta historia powinna koniecznie dotrzeć do widzów” — mówi reżyser i producent filmu Clint Eastwood.


Viviane chce się rozwieść (Izrael, Niemcy, Francja)
reż. Ronit Elkabetz
premiera: 20 lutego 2015 r. (dystr. Aurora Films)

Opis dystrybutora: Bohaterką filmu jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie - sądem rabinicznym. Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który uparcie odmawia żonie zgody na rozwód, mimo że od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności.


„Viviane chce się rozwieść”

Pokazywana na festiwalu w Cannes izraelska kandydatka do Oscara 2015 „Viviane chce się rozwieść” to przejmująca opowieść, będąca głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Historia naświetlająca problem, o którym milczą media, zajęte doniesieniami wojennymi ze strefy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.