Na co do kina? Przegląd premier tygodnia
Radosław Sztaba | 2021-05-23Źródło: Filmosfera
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią znowu możemy cieszyć się z kinowych premier. A wśród nich "Ojciec" - przejmujący obraz o przemijaniu i miłości ze zdobywcami Oscara, Anthonym Hopkinsem i Olivią Colman w rolach głównych. Ciekawą propozycją jest również sensacja festiwalu w Wenecji "Ludzki głos" - pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Z kolei wielbiciele talentu Vanessy Kirby nie powinni pominąć dramatu "Świat, który nadejdzie". Pełną listę premier, wraz z ich opisami, znajdziecie poniżej.

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu (Szwecja, reż. Moa Gammel, dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
Opis: Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka.

Ludzki głos (Hiszpania, reż. Pedro Almodóvar, dystr. Gutek Film)
Opis: Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara. Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?
 
Martin Eden (Włochy, Francja, Niemcy, reż. Pietro Marcello, dystr. Aurora Films)
Opis: Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Nelly Rapp - Upiorna agentka (Szwecja, reż. Amanda Adolfsson, dystr. Vivarto)
Opis: Nelly Rapp to zwyczajna dziewczynka, która ma spędzić wakacje ze swoim wujem Hannibalem. Cóż, może nie taka zwyczajna bo zostanie Upiorną Agentką. Wiecie, taką agentką, która walczy z potworami i duchami. Tak, one istnieją i ukrywają się pośród nas lecz możesz je zobaczyć dopiero gdy w nie uwierzysz...



Ojciec (Wielka Brytania, Francja, reż. Florian Zeller, dystr. United International Pictures Sp. z o.o.)
Opis: Laureatka Oscara®, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins, laureat Oscara®). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę.  Anna widzi jak ojciec powoli gaśnie. Film wspaniale pokazuje relacje ojca i córki, jest pełen refleksji nad kruchością ludzkiego życia. To nieuniknione w życiu, ale w każdej relacji między rodzicem a dzieckiem, przychodzi taki czas że dziecko staje się opiekunem, a rodzic jest zależny od pomocy. „OJCIEC” koncentruje się na relacji Ojciec-Córka. Ten wspaniale zrealizowany dramat połączył zdobywców Oscara Anthony'ego Hopkinsa i Olivię Colman.

Świat, który nadejdzie (USA, reż. Mona Lerche, dystr. United International Pictures Sp. z o.o.)
Opis: Historia opowiedziana w filmie dzieje się w 1856 roku na północy stanu Nowy Jork. Nowy rok rozpoczyna się na farmie zamieszkanej przez Abigail (Katherine Waterston), i jej męża Dyera (Casey Affleck). Od czasu śmierci ich małej córeczki Nellie rzadko ze sobą rozmawiają, ich dni są wypełnione pracą. Oboje są zdruzgotani niedawną stratą córki. Z zapisków dziennika, prowadzonego przez Abigail doświadczamy kontrastu między jej stoickim zachowaniem, a złożonymi, ukrywanymi emocjami. Kiedy nadchodzi wiosna, Abigail poznaje Tallie (Vanessa Kirby), szczerą i piękną przybyszkę, która wynajmuje sąsiednią farmę wraz ze swoim mężem Finneyem (Christopher Abbott). Para także nie ma dzieci. Abigail jest oczarowana Tallie. Abigail zwierza się Tallie, że jej małżeństwo z Dyerem opiera się na codziennych, żmudnych czynnościach, a nie na romansie. Tallie ujawnia, że jej mąż Finney jest kłótliwy i ją kontroluje. Kobiety nawiązują głęboką przyjaźń i niezwykła relację, wypełniając pustkę w swoim życiu.

Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.