Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2013-03-01Źródło: Filmosfera
Alfred Hitchcock był mistrzem horroru i jedną z najbardziej niezwykłych postaci w historii kina. Jego twórczość wbijała widzów w fotele i weszła do klasyki filmu, ale życie osobiste Hitchcocka było niemniej ciekawe od jego produkcji. O nim, a zwłaszcza o jego burzliwym romansie z Almą Reville (współautorką scenariuszy) opowiada film „Hitchcock”, który właśnie zagościł na ekranach naszych kin. W rolę tytułową wciela się Anthony Hopkins. Poza wspomnianym filmem i opowieścią o zombie pt.: „Wiecznie żywy”, w kinach królowało będzie kino europejskie. Zobaczymy dramaty „Tabu”, „Porwanie” i „Za wzgórzami”, komedie „Daję nam rok” i „Weekend z królem” oraz polską produkcję „Być jak Kazimierz Deyna”.

Być jak Kazimierz Deyna (Polska, reż. Anna Wieczur–Bluszcz)
Opis: Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera - miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę. "Być jak Kazimierz Deyna" to uniwersalna opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu. Postać Deyny jest w filmie mitem, pretekstem, aby opowiedzieć o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w PRL-u, dorasta w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wejść już jako dorosły mężczyzna. I chociaż Kazik nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Kazimierza Deyny pozostają dla niego życiowym drogowskazem.

Daję nam rok (Wlk. Brytania, reż. Dan Mazer)
Opis: Nat (Rose Byrne) jest atrakcyjna i przedsiębiorcza, Josh (Rafe Spall) to niezbyt znany pisarz ze specyficznym poczuciem humoru. Jego denerwuje jak ona śpiewa, ona wstydzi się, kiedy on tańczy. Pierwszy kryzys małżeński zbiega się z pojawieniem się przystojnego i bardzo pomysłowego Amerykanina (Simon Baker) i byłej dziewczyny Josha, Chloe (Anna Faris). Kiedy przeciwieństwa przestają się przyciągać, a prawdziwa miłość wciąż może czekać za rogiem, wspólny pierwszy rok zaczyna wydawać się nieosiągalny.

Hitchcock (USA, reż. Sacha Gervasi)
Opis: Alfred Hitchcock był mistrzem horroru i jedną z najbardziej niezwykłych postaci w historii kina. Jego twórczość wbijała widzów w fotele i weszła do klasyki filmu, ale życie osobiste Hitchcocka było niemniej ciekawe od jego produkcji, zwłaszcza jego burzliwy romans z Almą Reville, która była współautorką scenariuszy do wielu jego filmów. Reżyser Sacha Gervasi naświetla historię skomplikowanej, lecz fascynującej miłości. Pokazuje ją na tle wydarzeń, które zapisały się na kartach historii kina - akcja filmu rozgrywa się podczas kręcenia "Psychozy". Wtedy nikt nie przypuszczał, że ta produkcja zmieni oblicze całej branży filmowej.

Porwanie (Dania, reż. Tobias Lindholm)
Opis: Statek towarowy MV Rozen płynie w stronę portu, gdy zostaje porwany przez grasujących na Oceanie Indyjskim, somalijskich piratów. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel (Pilou Asbaek) i mechanik Jan (Roland Moller). Razem z innymi marynarzami stają się zakładnikami. Stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów. Pomiędzy nimi i prezesem towarzystwa żeglugowego (Soren Malling) rozgrywa się psychologiczny dramat.

Tabu (Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja, reż. Miguel Gomes)
Opis: Po przejściu na emeryturę Pilar stara się nadać sens swojemu życiu. Działa na rzecz biednych, bierze udział w akcjach charytatywnych i marszach pokojowych, pomaga też swojej ekscentrycznej sąsiadce - Aurorze, uzależnionej od hazardu. Starsza pani przychodzi do mieszkania Pilar zawsze, kiedy wpada w tarapaty lub chce pożalić się na swą pokojówkę, czarnoskórą Santę, którą podejrzewa o praktykowanie czarnej magii. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, prosi, żeby Pilar i Santa odnalazły pewnego mężczyznę. Okazuje się, że to ukochany Aurory z lat jej burzliwej młodości. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych. Cofamy się w czasie o pięćdziesiąt lat, kiedy Aurora była posiadaczką wielkiej farmy w Afryce...

Weekend z królem (Wlk. Brytania, reż. Roger Michell)
Opis: Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy (Laura Linney), dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta (Bill Murray), której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI (Samuel West) i królowej Elżbiety (Olivia Coleman). Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym, pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to jego romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików małżonka (Olivia Williams) uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

Wiecznie żywy (USA, reż. Jonathan Levine)
Opis: Przed wielu laty tajemniczy wirus zniszczył cywilizację, a większość ludzi zamienił w mięsożerne potwory. Nieliczni ludzie, którzy przetrwali tę tragedię zdrowi, ukrywają się przed krwiożerczymi bestiami w zabarykadowanych miastach. Żyją w ciągłym strachu przed śmiercią. Pewnego razu dochodzi do dramatycznego spotkania pomiędzy żądnymi krwi zombie, a grupą ludzi. Wbrew wszelkim oczekiwaniom R (Nicholas Hoult), "uduchowiony" zombie, tak mocno ulega czarowi pięknej i - co najważniejsze - żyjącej Julie (Teresa Palmer), że ratuje ją przed swoimi pobratymcami. W czasie kilku kolejnych dni sytuacja rozwija się w sposób nieoczekiwany dla obojga. Julie udaje się wzbudzić w R emocje, o których dawno zapomniał. Dziewczyna uświadamia sobie, że R jest kimś więcej niż tylko mięsożerną bestią.

Za wzgórzami (Rumunia/Francja/Belgia, reż. Cristian Mungiu)
Opis: Film opowiada historię dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca, czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.


Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.