Andrzej Haliński, Przewodniczący Koła Scenografów Stowarzyszenia Filmowców Polskich odebrał 19 czerwca 2012 Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Andrzej Haliński zajmuje się scenografią filmową od 1972 roku. Jego dorobek twórczy zawiera wiele wybitnych filmów, seriali, a także wybrane spektakle Teatru Telewizji. Dla scenografa praca jest pasją, czego dowodem jest niezmiernie bogaty dorobek zawodowy.
- Mija właśnie 40 lat mojej pracy artystycznej. To niezwykle miłe zwieńczenie tego okresu podczas którego stworzyłem scenografię do 80 filmów - powiedział Andrzej Haliński po odebraniu medalu Gloria Artis. Pomimo tak bogatego dorobku Andrzej Haliński wciąż nie schodzi z planu. Artysta zakończył niedawno pracę przy dwóch filmach: "Żywie Biełaruś" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koksa. - To bardzo interesujące projekty i cieszę się, że mogłem przygotować do nich scenografię - dodał Andrzej Haliński.
W 2002 roku wydana została autobiograficzna książka o życiu i pracy twórczej Andrzeja Halińskiego pod tytułem "10 000 dni filmowej podróży", wprowadzająca czytelnika w tajniki pracy scenografa filmowego oraz stanowiąca zapis dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej.
Artystyczna działalność i liczne filmy, do których Andrzej Haliński zaprojektował scenografię, w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju polskiej sztuki filmowej. Wśród nich znajdują się dzieła poświęcone polskiej historii. Głośniejsze produkcje to między innymi: "1920 Bitwa Warszawska", "Ogniem i mieczem" czy "Stara Baśń" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Inne filmy, zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, do których Andrzej Haliński stworzył scenografię to: "C.K. Dezerterzy", "Sztos", "Thais", "Mniejsze zło", "Aimee" i "Jaguar czy Managua". Scenograf współpracował również przy tworzeniu dekoracji do "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa i "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Należy dodać, że Andrzej Haliński jest autorem scenografii do wielu popularnych seriali: Lalki, Kariery Nikodema Dyzmy, Rodziny Połanieckich czy Królowej Bony. Jeden z najnowszych seriali przy których pracował to produkowany przez Telewizję Polską Czas honoru, za który twórca został nagrodzony Telekamerą.
Wśród odznaczonych znaleźli się także m.in.: Kazimiera Frymark-Błaszczyk, Barbara Pietkiewicz-Kraśko, Marek Sołtysik i Gustaw Lutkiewicz.
- Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" swoją rangą najlepiej podkreśla, że Państwa dokonania artystyczne na trwałe wpisały się do dorobku polskiej kultury wręczając odznaczenia - powiedziała Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 19 czerwca 2012 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Medale nadał 29 marca 2012 Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.