Tele-Hity Filmosfery (23.01-29.01.2015)
Katarzyna Piechuta | 2015-01-23Źródło: Filmosfera
Piątek (23.01), TVP 2, 20:05

Zaplątani (2010)

Produkcja: USA
Reżyseria: Nathan Greno, Byron Howard
Obsada: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy, Ron Perlman, Brad Garrett

Opis: Komediowa baśń o wartkiej akcji. Flynn, czarujący młody awanturnik, znajduje schronienie w opuszczonej wieży. Zastaje tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę, która czyni go swym więźniem. Dziewczyna, wychowywana przez Matkę Gertrudę i odizolowana od świata, ma niezwykle długi magiczny warkocz i bardzo chce się wyrwać z odosobnienia. Dobija targu z Flynnem, po czym razem wyruszają w niebezpieczną podróż. W towarzystwie konia Maksimusa i nadopiekuńczego kameleona Pascala przeżywają mnóstwo przygód.

Rekomendacja Filmosfery (Sylwia Nowak):
„Zaplątani” to pięćdziesiąty animowany pełnometrażowy film w historii wytwórni Disney’a. Disney’owska wersja „Roszpunki” została ocenzurowana, by nadawała się dla widza w każdym wieku. Z mrocznego, fatalistycznego klimatu z podtekstami erotycznymi bajki braci Grimm zostało niewiele. Scenarzysta Dan Fogelman nadał nowy, bardziej dostępny rys tej historii. Postawił na opowieść miłosną z przygodowo-awanturniczą otoczką. Co tu kryć, był to strzał w dziesiątkę. Dynamiczna akcja, smaczne, ale nienachalne nawiązania do kultury masowej, dodatkowo perfekcyjna animacja (zachwycająca jest mimika postaci, która nadaje wielowymiarowości bohaterom) nasycona żywymi kolorami to nie jedyne pozytywne aspekty tego widowiska. Przygody złodziejaszka Flynna Ridera i Roszpunki opowiedziane są z dużą dozą humoru. Gdy w historię wkrada się patos, zostaje on zniwelowany dowcipem. Dlatego historia jest prosta i zajmująca jednocześnie. Disney’owi udało się stworzyć film nowoczesny, niezwykle piękny (a to coraz rzadsze w dzisiejszej animacji) z bardzo uniwersalnym wydźwiękiem, a przez to ponadczasowy. Cóż, strzał w pięćdziesiątkę.


Sobota (24.01), TVP 1, 13:20

Robin Hood: książę złodziei
(1991)

Produkcja: USA
Reżyseria: Kevin Reynolds
Obsada: Kevin Costner, Morgan Freeman, Christian Slater, Mary Elizabeth Mastrantonio

Opis: W średniowiecznej Anglii, w XII wieku, w lasach Sherwood żył wyjęty spod prawa szlachcic, którego imię i burzliwe życie są romantyczną legendą. Był to Robin Hood, który wraz ze swymi towarzyszami był gotowy oddać życie w obronie biednych i ciemiężonych.

Rekomendacja Filmosfery:
Film Kevina Reynoldsa z 1991 roku to chyba najbardziej znana filmowa adaptacja historii o Robin Hoodzie. Choć w losach tego słynnego Anglika na pierwszy plan wysuwa się przygoda, to w tym filmie właściwie równorzędną rolę pełni humor – przezabawna jest zwłaszcza postać szeryfa z Nottingham. Kevin Costner niestety nie powala na kolana swoją grą aktorską, ale też nie psuje odbioru filmu. Polecam tę wersję Robin Hooda każdemu, kto jest spragniony odrobiny czystej rozrywki.


Sobota (24.01), ale kino+, 20:10

Misery (1990)

Produkcja: USA
Reżyseria:  Rob Reiner
Obsada: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth, Frances Sternhagen, Lauren Bacall

Opis: Zadowolony z ukończenia swojej najnowszej książki pisarz Paul Sheldon ulega wypadkowi w zaśnieżonych górach. Po trzech dniach Paul odzyskuje przytomność w domu Annie Wilkes, wielkiej miłośniczki swoich książek.

Rekomendacja Filmosfery (Marta Suchocka):
„Misery” Roba Reinera to jedna z lepszych adaptacji powieści Stephena Kinga. Choć jasno i na samym wstępie należy zaznaczyć, że obrazowi do książkowego pierwowzoru daleko, bo ani Annie Wilkes tak psychopatyczna, ani Paul Sheldon tak wymęczony, ani atmosfera taka dusząca i przesiąknięta desperacją. Największym plusem obrazu jest niemalże idealnie dobrana obsada aktorska. Nie da się ukryć, że w „Misery” Kathy Bates wypadła wyśmienicie (choć nie pokuszę się o stwierdzenie, że to jej rola życia), kradnąc niemalże każdą scenę (nie dziwi ani Oscar, ani Złoty Glob) – wahania nastrojów, przejścia emocjonalne od bezgranicznego uwielbienia i opiekuńczości, do zadawania bólu i psychozy po prostu powalają i idealnie obrazują szaleństwo. Film wywołuje gęsią skórkę, ale to już zasługa samego tekstu (czyli tak naprawdę powieści Kinga). Kanwą opowieści jest zwyczajna sytuacja, która właściwie mogła przytrafić się każdemu i to „stety” działa na wyobraźnię. Tu wszystko jest racjonalne – oczywiście poza irracjonalną główną bohaterką, ale tak to jest, jak się żyje w świecie iluzji. Warto odświeżyć sobie ten w sumie niemłody już obraz. A dla tych, co nie widzieli, to już pozycja wręcz obowiązkowa.


Niedziela (25.01), TVP 2, 21:10

Dzika rzeka
(1994)

Produkcja: USA
Reżyseria: Curtis Hanson
Obsada: Meryl Streep, David Strathairn, Kevin Bacon, John C. Reilly

Opis: Zdobywczyni Oscara Meryl Streep jako odtwórczyni roli w pełnym napięcia filmie akcji. Grana przez nią bohaterka była niegdyś przewodnikiem po niebezpiecznej i rwącej rzece Kolorado. Po ślubie przeniosła się do Nowego Jorku, ale teraz jej małżeństwo przeżywa poważny kryzys. Organizuje więc rodzinny spływ, aby uczcić dziesiąte urodziny syna, a przy okazji ratować swoje małżeństwo. Jej umiejętności i odwaga wkrótce zostają wystawione na próbę, gdy podczas spływu spotykają nieznajomych mężczyzn. Okazuje się, że są to niebezpieczni bandyci, którzy zamieniają ich wakacje w prawdziwe piekło.

Rekomendacja Filmosfery:
„Dzika rzeka”, pomimo dość prostego pomysłu na fabułę, jest filmem z doskonale wyważonymi zwrotami akcji, przez co cały czas trzyma widza w napięciu. Niepokój wzbudzają zarówno niebezpieczni, gotowi na wszystko przestępcy, jak i nieokiełznana rzeka, piękna i groźna zarazem. Meryl Streep występuje tu w dość nietypowej jak dla siebie roli, w dodatku w filmie przygodowym, jednak jako odważna, niepoddająca się Gail Hartman sprawdziła się doskonale. Uwagę przykuwa również Kevin Bacon w roli Wade’a, w której wypadł bardzo przekonująco.


Środa (28.01), TVP 1, 22:55

Osaczony (2005)

Produkcja: USA, Niemcy
Reżyseria: Florent Emilio Siri
Obsada: Bruce Willis, Kevin Pollak, Jimmy Bennett, Michelle Horn, Ben Foster

Opis: Negocjator jednostki antyterrorystycznej, Jeff Talley (Bruce Willis), po tragicznie nieudanej akcji rezygnuje z pracy w Los Angeles i przyjmuje posadę szefa policji w sennym miasteczku Bristo Camino w hrabstwie Ventura. Jednak w pewien poniedziałkowy poranek jego spokojna egzystencja zostaje nagle zakłócona i wszystko wskazuje na to, że życie Talley'a - tak zawodowe, jak i osobiste - zmieni się bezpowrotnie. Trójka nastolatków włamuje się na teren prywatnej posesji, skąd zamierza ukraść samochód. Na miejscu czeka ich jednak fatalna niespodzianka. Warta wiele milionów dolarów posiadłość okazuje się prawdziwą twierdzą. Gdy złodzieje orientują się, że nie mają żadnych szans na ucieczkę, wpadają w panikę i biorą zakładników, stawiając Talley'a w sytuacji, której tak bardzo pragnął uniknąć. Policjant zmuszony jest ponownie odegrać rolę negocjatora, aby ocalić uwięzioną rodzinę.

Rekomendacja Filmosfery:
„Osaczony” jest dobrym filmem sensacyjnym, przede wszystkim dzięki dobrej jakości scenariuszowi. Ten z kolei powstał na podstawie bestsellerowej powieści sensacyjnej Roberta Craisa. „Osaczony” to film dynamiczny, pełen nagłych zwrotów akcji, nieustannie trzymający widza w napięciu. Mamy tu okazję oglądać Bruce’a Willisa w najlepszej formie, w roli, do której nikt inny nie nadawałby się lepiej od niego. Jeżeli szukacie dobrej rozrywki na wieczór – „Osaczony” to trafny wybór.