Na co do kina? Przegląd premier tygodnia
Radosław Sztaba | 2021-09-22Źródło: Filmosfera
„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. W roli głównej Dawid Ogrodnik. Wśród siedmiu premier tygodnia są także dwie propozycje dla młodszych widzów: "Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła" oraz "Pan Patyk i morski potwór". Poniżej pełna lista nowości.
A-ha (Norwegia, Niemcy, reż. Thomas Robsahm, Aslaug Holm, dystr. Mayfly)
Opis: Marzeniem norweskiego zespołu pop a-ha była międzynarodowa sława. Kiedy w 1985 utwór "Take on me" wszedł na 1 miejsce na liście Billboard to pragnienie się spełniło. Sława ma jednak swoją cenę i rachunek ten niestety trzeba było uregulować. Powrót na scenę przyjaciół od czasów dzieciństwa, na wspólną trasę trzech muzyków - obecnie dobrze po pięćdziesiątce - oznacza trzy osobne garderoby, trzy osobne czarne limuzyny i trzy pokoje hotelowe.
Aida (Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja, reż. Jasmila Zbanic, dystr. Gutek Film)
Opis: Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Jestem Greta (Szwecja, USA, Niemcy, Wielka Brytania, reż. Nathan Grossman, dystr. Against Gravity)
Opis: W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.
Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła (Belgia, Francja, reż. Jeremy Degruson, Ben Stassen, dystr. Monolith Films)
Opis: Pamiętacie Adama, który odkrył, że jego zaginiony ojciec jest potomkiem legendarnego Yeti? Okazało się, że Adam też odziedziczył po nim niesamowite zdolności, które teraz bardzo mu się przydadzą. Jego tata, który dzięki wielkiej popularności pomaga chronić przyrodę, wyrusza na ratunek mieszkańcom dalekiego rezerwatu. Tutejsze zwierzęta zagrożone są wyginięciem, bo bezduszne szefostwo wielkiej firmy paliwowej zamierza w samym środku puszczy zbudować wielką fabrykę. Od wyjazdu ojciec nie daje znaku życia, więc Adam zbiera swoją rodzinę i kosmatych przyjaciół z niedźwiedziem Burym i szopem Huncwotem na czele, by wyruszyć z misją ratunkową. To co odkryją w dalekiej puszczy, zjeży im włos na głowie i futro na grzbiecie. Będą musieli użyć wszystkich swych ludzkich i zwierzęcych talentów, by pokonać intruzów, odnaleźć zaginionego ojca i ocalić rezerwat.
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (Polska, reż. Mateusz Rakowicz, dystr. Mówi Serwis)
Opis: Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare lub zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się kobieta i szansa na zupełnie nowe życie. Czy zmiana będzie jednak warta poświęceń?
Pan Patyk i morski potwór (Norwegia, reż. Tove Undheim, dystr. Vivarto)
Opis: W nowym filmie o panu Patyku udajemy się na najlepsze na świecie wakacje na magicznej wyspie. Tam spotykamy nieustraszoną Eddy i samozwańczego eksperta od potworów morskich - Blegena. W okolicy chodzą słuchy o morskim potworze pływającym w pobliskim fiordzie, a Blegen, posiadający najróżniejsze urządzenia do tropienia mitycznych stworzeń, potrzebuje pomocy w jego znalezieniu. Pan Patyk jest bardzo sceptyczny zarówno wobec Eddy, jak i Blegena. Nie wierzy w potwora morskiego i uważa, że Eddy zepsuje wakacje nie tylko jemu, ale również towarzyszącemu mu małemu chłopcu. A co, jeśli Eddy sprawi, że ich wakacje będą trzy razy bardziej zabawne? A co się stanie, jeśli pomogą Blegenowi udowodnić, że potwór morski naprawdę istnieje? Morze jest tak rozległe, że nikt nie wie, co w nim się skrywa - nawet pan Patyk! Razem wyruszają na ekscytujące polowanie, podczas którego odkryją tajemnice natury i przetestują siłę swojej przyjaźni!
Wyszyński - zemsta czy przebaczenie (Polska, reż. Tadeusz Syka, dystr. Kino Świat)
Opis: Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem "Radwan II". Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei. Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie "Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?".
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.