Legenda głosi, że na początku lat 60. niektórzy księża z ambony nakazywali wiernym, by "bluźnierczy i antykatolicki" film "Matka Joanna od Aniołów" omijali szerokim łukiem, co oczywiście sprawiało, że jako owoc zakazany był szczególnie kuszący. Teraz, dzięki cyfrowej rekonstrukcji, smakuje o niebo lepiej, o czym będzie się można przekonać w kinach sieci Multikino i Silver Screen w całej Polsce już 8 marca, o godzinie 20:00. Twórcy projektu KinoRP zapraszają na kolejny zrekonstruowany cyfrowo film!
"Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza to mistrzowska adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza opartego na słynnej historii "diabłów z Loudun". Do żeńskiego klasztoru na Smoleńszczyźnie przybywa ksiądz Suryn - egzorcysta mający uwolnić od demonów opętane zakonnice. Nie wie, że będzie się musiał zmierzyć przede wszystkim z demonami, którą obudzą się w nim samym.
Jedno z arcydzieł polskiej szkoły filmowej, do dziś zachwyca wyrafinowaną formą wizualną - wspólnym dziełem wybitnych stylistów obrazu: reżysera Jerzego Kawalerowicza i autora zdjęć Jerzego Wójcika. Mimo nacisków z Watykanu, by nie pokazywać filmu w Cannes, "Matka Joanna od Aniołów" została zakwalifikowana do konkursu i zdobyła Srebrną Palmę, do czego przyczynił się zachwycony nią Luis Buñuel.
Czym okaże się "Matka Joanna od Aniołów" po latach? Dramatem zakonnicy i egzorcysty, opowieścią o ludzkiej naturze, o buncie wobec narzuconych ograniczeń czy też niezwykłą historią o miłości niemożliwej? Jedno jest pewne: już 8 marca w sieci kin Multikino i Silver Screen będziemy mogli podziwiać ostrość, głębię i szczegóły kolejnego obrazu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Widz zobaczy to, co na taśmie światłoczułej zatarł czas.
Wspaniałe efekty współpracy twórców rekonstruowanych filmów ze specjalistami od technologii cyfrowych można obejrzeć na dużym ekranie w każdy drugi poniedziałek lub wtorek miesiąca. Do tej pory do kin powróciły już "Popiół i diament", "Austeria", "Pociąg" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Zrekonstruowane filmy wyświetlane są tylko raz w miesiącu, jednak po premierze każdy z nich pozostaje w kinie, wzbogacając tworzoną w nim w ten sposób cyfrową bibliotekę: Kolekcję Arcydzieł Polskiej Kinematografii. Każdy widz ma dzięki temu możliwość obejrzenia wybranej przez siebie pozycji w najwyższej cyfrowej jakości, zamawiając seans na życzenie.
Projekt KinoRP jest realizowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz TOYA Studios. Głównym partnerem projektu KinoRP jest Studio Filmowe KADR, a także Studio Filmowe OKO oraz Multikino i Pro-motion.