17 czerwca 2009 twórcy filmu "Generał Nil" zostaną uhonorowani statuetkami Polski Walczącej przyznanymi im w dowód uznania przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
W ten sposób członkowie organizacji zrzeszającej byłych żołnierzy AK chcieliby podziękować za powstanie filmu o generale Auguście Emilu Fieldorfie, legendarnym dowódcy Kedywu AK. "To właśnie w osobie w osobie generała Fieldorfa dostrzegamy te wartości, które winny stać się drogowskazami dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń" - podkreślają.
Statuetki i dyplomy uznania zostaną wręczone twórcom przez Prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Czesława Cywińskiego 17 czerwca br. o godz. 14.00 w siedzibie władz Związku przy ulicy Zielnej 39.
Uhonorowani zostaną:
Ryszard BUGAJSKI – reżyser filmu
Olgierd ŁUKASZEWICZ – odtwórca głównej roli
Krzysztof ŁUKASZEWICZ – II reżyser i współscenarzysta
Barbara CZAŁBOWSKA – wiceprezes firmy „Monolith”, dystrybutora filmu
a także przedstawiciele Fundacji Filmowej Armii Krajowej, pomysłodawcy tego projektu filmowego:
Olga KRZYŻANOWSKA – przewodnicząca Rady Fundacji Filmowej AK
Anna JAKUBOWSKA – wiceprezes Fundacji Filmowej AK
Włodzimierz NIDERHAUS – wiceprzewodniczący Rady Fundacji Filmowej AK
Tadeusz FILIPKOWSKI – prezes Fundacji Filmowej AK
Światowy Związek Żołnierzy ARMII KRAJOWEJ to organizacja powstała w roku 1990 zrzeszająca kombatantów AK i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie II wojny światowej legalnemu Rządowi RP na emigracji. Należą do niej również członkowie organizacji, które kontynuowały walkę o odzyskanie niepodległości po rozwiązania AK oraz – jako członkowie nadzwyczajni – osoby, które utożsamiają się z etosem AK i działają na rzecz jego utrwalania. Dziś Związek liczy 25 tys. członków działających w 36 Okręgach i Ogólnokrajowych Środowiskach.
"Przed siedemdziesięciu laty byliśmy młodzi, pełni wiary w nasze ideały. Marzyła nam się Polska niepodległa, suwerenna, sprawiedliwa, zasobna. Nie chcieliśmy pięknie umierać, nasze myśli kierowaliśmy ku wolnej Ojczyźnie. (...) Nasze ideały, pragnienia i postawy szybko zderzyły się z okrutną rzeczywistością. (...) Procesem szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, terrorem wobec pokolenia Polski Walczącej, kulą, więzieniem, wywózką na Sybir, bezimiennym dołem za cmentarnym murem torowano drogę nowej Polsce, zależnej od Stalina. Staliśmy się „zaplutymi karłami reakcji”, z piętnem skażonych i pozbawionych godnego miejsca w społeczeństwie. (...) Taki tragiczny los spotkał najlepszych synów Polskiego Państwa Podziemnego.
W roku 2009 doczekaliśmy się wspaniałego dzieła, filmu „Generał Nil”. To właśnie w osobie generała Fieldorfa dostrzegamy te wartości, które winny stać się drogowskazami dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Pragniemy, na miarę naszych możliwości podziękować twórcom tego wspaniałego obrazu."