Rusza Play Poland Film Festival
Radosław Sztaba | 2013-09-22Źródło: Informacja prasowa
Film „W imię..Małgorzaty Szumowskiej 3 października zainauguruje trzecią edycję największego festiwalu filmowego, promującego kino polskie za granicą - Play Poland Film Festival, którego twórcą i organizatorem jest Polish Art Europe, organizacja non-profit, promująca polską kulturę i sztukę nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale także w Kanadzie, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Filmy długo i krótkometrażowe, najlepsze ekranizacje ze szkoły Wajdy, Studia Munka, warsztaty filmowe, spotkania z twórcami kina czy pokazy specjalne, to tylko część emocjonującego tegorocznego programu festiwalowego, przygotowanego przez Organizatora. 

Patronat merytoryczny nad Play Poland Film Festival objął: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasada Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Rozwoju Kultury Play Poland, prof. Richard Demarco - jeden z najbardziej wpływowych szkockich mecenasów sztuki współczesnej oraz profesor filozofii politycznej na Pembroke College w Oksfordzie - Zbigniew Pełczyński. Gościem specjalnym Festiwalu będzie artysta Andrzej Pągowski, autor plakatu III edycji Play Poland Film Festival. 

Kolejna, trzecia edycja Play Poland Film Festival, startuje 3 października w Edynburgu, rozpoczynając tym samym święto polskiego kina za granicą, które potrwa aż do 12 grudnia.  Ceremonię otwarcia Festiwalu poprowadzi Mateusz Jarża, Dyrektor Polish Art Europe.

Trzymiesięczny cykl projekcji, w ramach Play Poland Film Festival, zainauguruje  film „W imię...” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Autorka, pytana o fabułę swego kolejnego dzieła, powiedziała w wywiadzie, że.. „to jest historia miłosna”. W istocie miłosna – opowiada bowiem o uczuciach, duchowych rozterkach,  wewnętrznej walce i zmaganiu się z własnymi słabościami. Reżyserka podjęła się nakręcenia niezwykle trudnego tematu, budzącego kontrowersje, sprzeciwy i bunt. „W imię...”, to próba zrozumienia emocji, uczuć, które z czasem coraz trudniej ukryć. 

Kolejny obraz Festiwalu, to niezwykły film Janusza ZaorskiegoSyberiada polska”.  Jedna z największych produkcji ostatnich lat, która opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40tych na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w ekstremalnych,  syberyjskich warunkach. W obsadzie spotkali się wybitni polscy aktorzy. A wśród nich: Adam Woronowicz, Jan Peszek, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska oraz Natalia Rybicka. Nie zabrakło doskonałych ukraińskich aktorów: Petera Weira, Igora Gniezdilowa, a także Andriia Zhurba i Valeria Guliaewa.

Na uwagę widzów zasługują także filmy: „Bejbi bluesKatarzyny Rosłaniec, „Trzy siostry TMacieja Kowalewskiego, „Bez wstyduFilipa Marczewskiego, „ObławaMarcina Krzyształowicza oraz „W sypialniTomasza Wasilewskiego

Fani rysunku będą mogli zobaczyć wystawy plakatów filmowych, a wśród nich wystawę: „Plakaty Franciszka Starowieyskiego”, „Plakaty do filmów amerykańskich”, „Plakaty do filmów azjatyckich” oraz  jedyne w swoim rodzaju  prace Andrzeja Pągowskiego, laureata prestiżowych nagród, wśród których znajduje się trofeum zdobyte  przez artystę w Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz nagrody zdobyte na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Artysta poprowadzi warsztaty "Let's create a film poster!" w Edynburgu.

Więcej informacji na temat programu imprezy, która potrwa do 12 grudnia, miejsc emisji filmów i dostępności biletów można znaleźć w serwisie internetowym festiwalu www.playpoland.org.uk oraz na fan page’u festiwalu na Facebooku www.facebook.com/#!/PlayPoland

Projekt jest dofinansowany ze środków: Creative Scotland, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wspólnoty Polskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Konsulatu Generalnego w Edynburgu oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.

Wydarzenia festiwalowe wspiera kilkadziesiąt brytyjskich, polskich, irlandzkich, kanadyjskich oraz norweskich organizacji polonijnych, uniwersytetów, festiwali, wytworni i szkół filmowych.