Dziś na nasze ekrany wchodzi sześć premierowych produkcji, w tym dramat "Gran Torino" ze znakomitą rolą Clinta Eastwooda, sensacyjna "Zapowiedź" z Nicolasem Cagem i obraz "The International" Toma Tykwera, który otworzył tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. A to tylko połowa nowości - poniżej prezentujemy Wam przegląd wszystkich premierowych filmów tego weekendu.
- Gran Torino (reżyseria: Clint Eastwood)
Opis dystrybutora: Walt Kowalski, weteran wojny w Korei i zapiekły rasista z krwi i kości o stalowej woli, żyjący w świecie, który nieustannie ulega zmianom, zostaje zmuszony przez sąsiadów-imigrantów, którzy wraz ze swoją rodziną wprowadzili się po sąsiedzku, do trudnej konfrontacji z własnymi zadawnionymi uprzedzeniami. A wszystko zacznie się od klasycznego samochodu Kowalskiego - Gran Torino z 1972 roku.
"Gran Torino" to jeden z najlepszych filmów zeszłego roku, znakomicie wyreżyserowany i zagrany przez Clinta Eastwooda. Jak wieść niesie, jest to ostatni obraz, w którym możemy zobaczyć tego starego kinowego wyjadacza na wielkim ekranie, gdyż pamiętny Brudny Harry ma zamiar zająć się już tylko reżyserią. Jeśli to prawda, to jest to pożegnanie w naprawdę wielkim stylu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją "Gran Torino", a także do obejrzenia polskiego zwiastuna, który znajduje się poniżej.
- Zapowiedź (reżyseria: Alex Proyas)
Opis dystrybutora: W 1958 roku w pewnej szkole zakopano kapsułę z rysunkami dzieci. Została ona odkopana 50 lat później, jednak okazało się, że jeden z tych rysunków to coś więcej niż tylko dziecięca fantazja. John Koestler (Nicolas Cage) wkrótce przekona się, że umieszczone na kartce papieru przypadkowe cyfry w rzeczywistości wyznaczają daty najstraszniejszych katastrof ostatniego pół wieku. Nie wszystkie proroctwa już się jednak wypełniły… zostały jeszcze trzy daty.
Nicolas Cage, po serii słabszych występów, spróbuje wrócić do łask widzów. Najnowszy film Alexa Proyasa zapowiada się naprawdę efektownie, czy jednak w parze z widowiskowością pójdzie także dobra fabuła i aktorstwo? Możemy się o tym przekonać już dziś. Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun "Zapowiedzi".
- The International (reżyseria: Tom Tykwer)
Opis dystrybutora: Agent Interpolu Louis Salinger (Clive Owen) oraz asystentka prokuratora generalnego Eleanor Whitman (Naomi Watts) za wszelką cenę pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata. W trakcie śledztwa, które prowadzi ich z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Istambułu, Salinger i Whitman odkrywają nielegalną działalność banku polegającą m.in. na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią i próbach destabilizacji rządów. Ich nieustępliwość sprawia, że ryzykują własnym życiem. Władze banku nie wahają się bowiem nawet przed morderstwem, aby kontynuować finansowanie terroru i działań wojennych.
Obraz Tykwera otworzył tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Opowiadający o bezkarności i potężnej władzy szefów największych banków świata obraz świetnie wpisuje się w obecną sytuację gospodarczą i polityczną na świecie, kształtowaną przez kryzys finansowy. Tym samym na brak widzów nie powinien narzekać i może stać się jednym z najpopularniejszych filmów weekendu, mimo silnej konkurencji. Poniżej znajdziecie zwiastun "The International".
- Miasto ślepców (reżyseria: Fernando Meirelles)
Opis dystrybutora: Thriller o tajemniczej epidemii ślepoty, która dotknęła ludzkość, powstał na podstawie powieści noblisty Jose Saramago. W niewyjaśnionych okolicznościach mieszkańcy pewnego miasta tracą wzrok. Nagła choroba rozprzestrzenia się z taką prędkością, że wkrótce porzucone zostają wszelkie próby znalezienia lekarstwa, gdyż każdy kontakt z zarażonym powoduje utratę wzroku. Wśród ludzi wybucha panika. Władze są coraz bardziej bezradne, w obliczu szerzącej się epidemii decydują się odizolować chorych w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym i poddać ich kwarantannie. Wraz z gwałtownie rosnącą liczbą pacjentów dramatycznie pogarsza się ich sytuacja. Stopniowo wyczerpują się zapasy jedzenia, zaczyna się walka o władzę. Jeden ze zbuntowanych pacjentów (Gael Garcia Bernal) posuwa się do niewyobrażalnej brutalności stając się samozwańczym przywódcą jednej z grup. Do szpitala trafia także kobieta (Julianne Moore), która pozorując utratę wzroku, postanawia towarzyszyć swojemu mężowi.
Wydawało się, że jeżeli twórca genialnego "Miasta Boga" weźmie się za ekranizację bestsellerowej książki Saramango to musi się to zakończyć znakomitym filmem. Niestety, "Miasto ślepców" to obraz pozostawiający wiele do życzenia, choć znajdzie na pewno swoich zwolenników. Jego największą zaletą są niewątpliwie świetne zdjęcia Césara Charlone'a, a ich próbkę możecie zobaczyć w zwiastunie, który prezentujemy Wam poniżej. Tutaj możecie natomiast przeczytać naszą recenzję "Miasta ślepców".
- Dzielny Despero (reżyseria: Sam Fell, Robert Stevenhagen)
Opis dystrybutora: Film zrealizowany na podstawie książki Kate Di Camillo. Jest to zadziwiająca trzymająca w napięciu historia, łącząca elementy przygodowy i fantastyki. Głównym bohaterem to Despero - mała myszka z wielkimi uszami, która wraz z rodziną mieszka we wspaniałym zamku. Jest niezwykłą myszką, uwielbia muzykę, czyta książki, zakochuje się w księżniczce. Zarówno te cechy, jak i wygląd tak różniące ją od innych myszy, sprawiają, że Despero jest odrzucony przez najbliższą rodzinę i otoczenie. Występują też inne niezwyczajne postaci: śliczna księżniczka, nierozgarnięta służąca i całkiem sympatyczny szczur. Wszyscy oni mają wspaniałe marzenia i dążą do czegoś. Piękna i mądra opowieść, w której jest miejsce na żart i dowcip; przypomina baśnie braci Grimm, a ze współczesnej literatury fantastykę Roalda Dahla i Lemony Snicketta, mistrzów dziecięcego horroru.
"Dzielny Despero" to, w przeciwieństwie do "Shreka" czy "Madagaskaru", bajka skierowana przede wszystkim do maluchów, tak więc dzieci na pewno się nie zawiodą. Obraz zarobił jak do tej pory na świecie ponad 83 miliony dolarów, w Polsce też nie powinien narzekać na brak widzów. Poniżej znajdziecie oczywiście polski zwiastun "Dzielnego Despero".
- Człowiek na linie - Man on Wire (reżyseria: James Marsh)
Opis dystrybutora: "Człowiek na linie - Man on Wire", czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma…
"Człowiek na linie - Man on Wire" to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych zeszłego roku, doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która nagrodziła go Oscarem. Jak pisze nasz recenzent: "Reżyser we wzorowy sposób buduje napięcie, do tego stopnia, że momentami widz odnosi wrażenie, jakby oglądał świetny thriller, a nie film dokumentalny". Zachęcamy do zapoznania się z całą recenzją oraz polskim zwiastunem filmu.