Smok Smoków dla Jerzego Kuci
Arkadiusz Chorób | 2009-02-24Źródło: Informacja prasowa

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła przyznać Nagrodę Smok Smoków w uznaniu całokształtu dorobku twórczego profesorowi Jerzemu Kuci - jednemu z najwybitniejszych i najbardziej uznanych na świecie twórców polskiego filmu animowanego.

Nagroda Smok Smoków jest przyznawana przez Radę Programową Krakowskiego Festiwalu Filmowego od roku 1998 twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, w uznaniu całokształtu dorobku artystycznego. Wśród dotychczasowych lauretaów Nagrody Smok Smoków są tak uznani twórcy jak Kazimierz Karabasz, Allan King, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay czy Raoul Servais.

"Rada Programowa Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowiła jednogłośnie przyznać Nagrodę Smoka Smoków za rok 2009 Jerzemu Kuci za wieloletnie poszukiwania najodpowiedniejszej formy plastycznej dla wyrażenia "mowy wewnętrznej" człowieka środkami kina animowanego, za mistrzowskie operowanie tymi środkami, za stworzenie krakowskiej szkoły animacji, której adepci odnoszą coraz poważniejsze sukcesy na świecie" - uzasadnia tegoroczny werdykt profesor Tadeusz Lubelski, przewodniczący pracom Rady.

Jerzy Kucia urodził się 1942 roku w Sołtysach k. Wielunia. Jest scenarzystą i reżyserem filmów animowanych, producentem, pedagogiem, grafikiem i malarzem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo, grafikę i film animowany w pracowniach profesorów Wacława Taranczewskiego, Konrada Srzednickiego i Włodzimierza Kunza.

Zadebiutował filmem „Powrót” w roku 1972. Od tego czasu zrealizował kilkanaście filmów animowanych, z których każdy był wielokrotnie prezentowany w konkursach ważnych światowych festiwali uzyskując znaczące nagrody. Niekłamane zachwyty krytyków i festiwalowych jurorów wzbudzały przez lata takie filmy jak: „Krąg” (1978), „Refleksy” (1979), „Odpryski” (1984) „Parada” (1986), „Przez pole” (1992) czy „Strojenie instrumentów” (2000). Krytycy wskazują na niezwykłą konsekwencję twórczą reżysera – poszczególne filmy, choć różnią się formą, realizują koherentną wizję artystyczną, powracają motywy i tematy, dla których punktem wyjściowym wydaje się być drobiazgowa obserwacja rzeczywistości.

Drugi filar aktywności zawodowej profesora Jerzego Kuci stanowi praca pedagogiczna. Od roku 1981 kieruje Pracownią Filmu Animowanego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził gościnnie zajęcia i warsztaty filmu animowanego ze studentami w National Film and Television School w Londynie, na Uniwersytecie w Münster, w Akademiach Sztuk Pięknych w Lublanie, Wilnie, Tuluzie oraz w szkołach filmowych w takich miastach jak w Vancouver, Bombaj, Wiedeń czy Lizbona. Od kilku lat kieruje, zainicjowanymi przez siebie, Międzynarodowymi Warsztatami Filmu Animowanego w Krakowie, organizowanymi dla młodych artystów i studentów z Polski  i całego świata.

Jerzy Kucia przez 15 lat (1985-2000) był członkiem zarządu ASIFA (Association Internationale du Film D’Animation) – stowarzyszenia zajmującego się różnorodnymi aspektami sztuki filmu animowanego w skali międzynarodowej. W latach 1994-97 piastował stanowisko wiceprezydenta tej organizacji. Był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Nagroda Smok Smoków jest ukoronowaniem wielu nagród, jakie twórczość Jerzego Kuci zdobywała na polskich i międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Jest m.in. laureatem Nagrody Głównej MFFK w Oberhausen za film „Parada”, Grand Prix Złoty Smok na MFFK w Krakowie za film „Przez pole”, Platynowej Kreski za najlepszy film dziesięciolecia Festiwalu na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie czy też British Animation Awards, Nagrody za Najlepszy Międzynarodowy Film Animowany roku (ostatnie dwie za film „Strojenie instrumentów”). Za działalność twórczą otrzymał także:

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008)

Nagrodę Dziesięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda „Złoty Dinozaur” za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne (2003)

Złoty Laur” przyznany przez Fundację Kultury Polskiej, Filię w Krakowie (2002)

Nagrodę Wojewody Krakowskiego za osiągnięcia twórcze w dziedzinie filmu animowanego i działalności pedagogicznej (1993)

Nagrodę Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania Kultury (1981)

Nagrodę  Ministra Kultury i Sztuki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za osiągnięcia w dziedzinie filmu animowanego (1985)

Jerzy Kucia jest jednym z najbardziej znanych na świecie twórców polskiej animacji - prestiżowe festiwale, muzea i ośrodki sztuki zorganizowały wiele retrospektywnych przeglądów jego dorobku filmowego. W ich ramach twórczość Jerzego Kuci była bardzo obszernie prezentowana m.in. w Clermont - Ferrand, Londynie, Cannes, Zagrzebiu, Utrechcie, Bombaju, Edynburgu, Taipei oraz w tak znaczących instytucjach jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery Modern w Londynie czy na antenie telewizji BBC. W 1981 roku Filmoteka w Quebeck oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu zaprosiły Jerzego Kucię, jako jedynego reprezentanta polskiej kinematografii do udziału w światowej wystawie "Sztuka filmu animowanego".

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski dokona uroczystego wręczenia Nagrody Smok Smoków Jerzemu Kuci podczas 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 29 maja – 4 czerwca.

POWIĄZANIA Werner Herzog