Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Michał Ćwikła | 2011-06-10Źródło: Filmosfera
Osiem nowych filmów pojawiło się dziś na ekranach polskich kin. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje na pewno "Drzewo życia" Terrence'a Malicka, które niecały miesiąc temu zdobyło Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.



  • "Drzewo życia" (reż. Terrence Malick)
Opis: Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem. Do tego z pozoru idealnego świata zaczynają jednak docierać mroczne aspekty życia takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak zaczyna swoją drogę wiodącą ku dorosłości i przekonuje się, że w miejsce sielanki i beztroski przychodzi mu zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt.

  • "Hanna" (reż. Joe Wright)
Opis: Hanna (Ronan) jest nastolatką, która jako jedna z niewielu posiada siłę i sprawność żołnierza. A wszystko dlatego, że została wychowana przez ojca (Bana), byłego agenta CIA, w finlandzkiej dziczy. Trening jaki przeszła służyć miał jednemu celowi - zostać perfekcyjnym zabójcą. Punktem zwrotnym w życiu dziewczyny staje się misja, na którą wysłał ja ojciec. Hanna przemieszcza się po Europie, wymykając się agentom nasłanym przez bezlitosną szefową wywiadu, pilnie strzegąca własnych tajemnic (Blanchett). Będąc już blisko celu, Hanna dokonuje zdumiewającego odkrycia, dotyczącego jej życia.

  • "Nie opuszczaj mnie" (reż. Ewa Stankiewicz)
Opis: Historia kobiety i mężczyzny, z których każde oddzielnie przeżywa dramat związany ze stratą bliskiej mu osoby. Ich drogi czasami się splatają, ale się nie łączą, chociaż by mogły. Kobieta, nie dając sobie rady z wewnętrznym bólem, bojąc się samotności w końcu, w akcie desperacji, wychodzi nocą na miasto w poszukiwaniu mężczyzny. On, zakonnik, przeżywając kryzys wiary spowodowany bezsilnością wobec nieuchronności pewnych życiowych prawideł, a przez to koniecznością cierpienia, również decyduje się na ucieczkę w chaos miejskiej dżungli.

  • "Beat the World. Taniec to moc!" (reż. Robert Adetuyi)
Opis: Dla jednych taniec to pasja, dla innych jedyna ucieczka. Podczas międzynarodowych mistrzostw tańca Beat the World stawką jest coś znacznie więcej niż puchar. Tam można wygrać marzenia i zrealizować największe nadzieje.

  • "Nic do oclenia" (reż. Dany Boon)
Opis: Historia dwóch nienawidzących się celników - Belga i Francuza, którzy po zlikwidowaniu granic na terenie UE zmuszeni są pracować razem.

  • "Kieł" (reż. Giorgos Lanthimos)
Opis: Ojciec i matka mieszkają wraz z trójką dzieci w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców, bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, tak jednostek jak i narodów.

  • "Rok przestępny" (reż. Michael Rowe)
Opis: Laura ma 25 lat, jest dziennikarką freelance, mieszka i pracuje w małym mieszkanku w mieście Meksyk. Wszystko w życiu dziewczyny jest szybkie i jednorazowe - jada obiady instant prosto z plastikowego kubka, a smutki odreagowuje ostrym seksem z przypadkowo poznanymi mężczyznami, których przyprowadza do domu. Rodzinę i znajomych mami zaś opowieściami o pasjonującym życiu w wielkim mieście. Pewnego dnia Laura poznaje Arturo, młodego mężczyznę o sadystycznych skłonnościach. Jego preferencje zderzą się z masochistycznymi potrzebami dziewczyny, która swoją mroczną przeszłość odgradza murem milczenia, nawet przed kochankiem. Film jest historią 29 dni z życia Laury aż do ostatniego dnia lutego, który tajemniczo zaznaczyła w kalendarzu.

  • "Studentki" (reż. Emmanuelle Bercot)
Opis: Laura to 19-letnia studentka, która pomimo pracy na pół etatu nie jest w stanie opłacić rachunków za mieszkanie, jedzenie i studia. Sytuacja staje na tyle ciężka, że zdesperowana dziewczyna odpowiada na ogłoszenie zamieszczone w Internecie: „Joe, 50 letni mężczyzna, poszukuje studentki do fizycznych zbliżeń. 100 euro za godzinę”. Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogłoszenia. Szybko zarobione pieniądze sprawiają, że Laura wpada w pułapkę i zaczyna spotykać się z kolejnymi mężczyznami. Parkingi, skromne pokoje hotelowe – to tło sekretnego życia Laury, które zostało oddane bardzo realistycznie.