14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju
Radosław Sztaba | 2021-04-27Źródło: Informacja prasowa
14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już w maju w Rosji. Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20-30 maja br., następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie.
Najnowsze polskie produkcje pokażemy w ramach Konkursu Filmów Fabularnych. Wśród nich film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który zdobył Srebrne Lwy i nagrodę za główną rolę Dawida Ogrodnika na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także triumfował podczas Orłów 2020 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. Maciej Pieprzyca jest już znany moskiewskiej publiczności. Jego film pt. "Chce się żyć” zdobył Nagrodę Publiczności na Wiśle w 2014 roku, a film „Jestem mordercą” zwyciężył na naszym Festiwalu cztery lata później. W Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły przedstawimy film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. Emigracja zarobkowa, brak finansowej stabilizacji, uczuciowe zobojętnienie to główne tematy drugiej pełnometrażowej produkcji reżysera.
Podczas tegorocznej edycji sekcję filmów dokumentalnych podzieliliśmy na dwa tematyczne bloki. „Spojrzenie na świat. Polski dokument” składa się z filmów, opisujących świat oczami polskich reżyserów. W programie m.in. „Tony Halik” Marcina Borchardta. Film opowiada o dziennikarzu NBC, który w latach 60-80-tych pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. W komunistycznej Polsce, w której ludzie nie posiadali paszportów jego podróżnicze programy telewizyjne znał każdy.
Na blok „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument” złożą się dokumenty, w których osią opowieści jest płeć piękna: „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateji oraz „Położna” Marii Stachurskiej.
Mieszkańców rosyjskiej stolicy zaprosimy na pokaz specjalny filmu, który powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. Mowa o najnowszej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która zdobyła Nagrodę Główną na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.
Z okazji obchodów Roku Stanisława Lema, przedstawimy rosyjskiej publiczności sekcję „Czas nieutracony” – Stanisław Lem. Setna rocznica urodzin”, poświęconą filmom opartym na powieściach tego pisarza. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami ponownie zaprosimy na weekendowe pokazy filmów familijnych. W programie tradycyjnie znajdą się także etiudy studentów i absolwentów najlepszych szkół filmowych w Polsce: Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Studia Munka.
Festiwal odbędzie się w moskiewskich kinach: 5 gwiazd na Pawieleckiej, Moskino Kosmos, Moskino Bieriozka.