Bliskie spotkanie z Gwiazdą: Andy Serkis
Agnieszka Janczyk | 2014-07-07Źródło: Filmosfera
- Imię i nazwisko: Andy Serkis
- Data i miejsce urodzenia: 20 kwietnia 1964 roku, Ruislip, Wielka Brytania
- Przełomowa rola: Gollum we "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia"
- Nadchodzący film: "Ewolucja planety małp"
Andy Serkis to aktor, który zyskał sławę nie pokazując w filmach swojej twarzy. Wszystkie jego najbardziej znane role filmowane były bowiem w technologii motion capture, a należą do nich Gollum we „Władcy Pierścieni”, King Kong w „King Kongu” oraz Caesar w „Genezie planety małp”.
Andy Serkis urodził się i wychował na przedmieściach Londynu jako jeden z trójki rodzeństwa. Na uniwersytecie w Lancaster studiował malarstwo i grafikę, a w przyszłości miał nadzieję projektować plakaty. Pod koniec studiów zagrał jednak główną rolę w sztuce „Gotcha”, która rozpaliła miłość do sceny i pchnęła młodego Andy’ego ku karierze aktorskiej. W wieku 20 lat udało mu się zdobyć angaż w teatrze i przez kilka lat występował w teatrach w Lancaster i Manchesterze. Jak większość brytyjskich aktorów teatralnych Andy trafił w końcu do telewizji. W 1994 roku zadebiutował w gangsterskim serialu „Finney” rozgrywającym się w Londynie. W tym samym roku zagrał w innym serialu „Oliver Twist”, za co zebrał wyjątkowo pochlebne recenzje.
W 1999 i 2000 roku zagrał w kilku filmach fabularnych („Topsy Turvy”, „Pandaemonium” i „Shiner”), ale przełomem był rok 2001 kiedy to pojawił się we „Władcy pierścieni: Drużyna pierścienia” jako niezapomniany Gollum. Postać Golluma była oczywiście nakręcona w technologii motion capture polegającej na „przechwytywaniu” trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu przez komputer. Technika ta wymaga noszenia przez aktora kostiumu z lycry pokrytego specjalnymi czujnikami. Występ Serkisa zdobył światowe uznanie we wszystkich trzech częściach „Władcy pierścieni”, ale nie doceniła go Akademia Filmowa, która pominęła Serkisa w nominacjach do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Akademia uznała bowiem, że zastosowanie technologii motion capture zawiera zbyt wiele animacji komputerowej. Nie przemówił do niej argument, że przecież głos, ruchy ciała i mimika twarzy aktora są użyte do tworzenia postaci.
Jako Gollum
Ośmielony sukcesem „Władcy pierścieni”, Serkis wcielał się w role motion capture jeszcze kilkakrotnie: w „King Kongu” (2005), „Genezie planety małp” (2011), „Tintnie” (2011), „Hobbicie” (2012) i najbliższej „Ewolucji planety małp” (2014).
Jako Ian Brady
Jedną z głośniejszych ról Serkisa był występ w nominowanym do nagrody BAFTA „Longfordzie”. Serkis zagrał tam seryjnego zabójcę Iana Brady’ego i został publicznie zaatakowany zarówno przez krewnych zabójcy, jak i ofiar. Matka Keitha Benneta, który był jedną z nigdy nie odnalezionych ofiar Brady’ego skrytykowała Serkisa za to, że poprosił o spotkanie z Brady’m w celu przygotowań do roli. Mimo iż do spotkania nie doszło, Serkis doskonale wcielił się w bezwzględnego mordercę i otrzymał nominację do m.in. Złotych Globów.
Na planie "Genezy planety małp"
W styczniu 2011 roku ogłoszono, że Serkis powtórzy rolę Golluma w nowej trylogii Petera Jacksona „Hobbit”, która pojawiała się na ekranach w 2012, 2013 i grudniu 2014 roku. Co więcej Serkis był drugim reżyserem filmów i odpowiadał za sceny bitew oraz powietrzne ujęcia. Aktor jest bardzo zainteresowany reżyserią i od dłuższego już czasu negocjuje z Warner Bros. reżyserię „Księgi dżungli”. Tymczasem od najbliższego piątku będziemy go mogli podziwiać ponownie w technologii motion capture, a po raz drugi w roli Caesara w „Ewolucji planety małp” (po raz pierwszy wcielał się w Caesara w 2011 roku). W kwietniu tego roku natomiast ogłoszono, że Andy Serkis zagra w najnowszej odsłonie „Gwiezdnych wojen”. Czy będzie to występ w technologii motion capture jeszcze nie wiadomo, bo jego rola objęta jest ścisłą tajemnicą.
Prywatnie aktor jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. Mieszka w Londynie.
Czy wiesz, że Andy Serkis:
- był wegetarianinem, ale zaczął jeść ryby podczas filmowania „Władcy pierścieni”
- napisał książkę „Gollum: How We Made Movie Magic” wydaną w 2004 roku
- jest właścicielem jednego z dwóch pierścieni używanych we „Władcy pierścieni”; drugi pierścień należy do Elijaha Wooda czyli filmowego Frodo
- jego występ w roli Golluma znalazł się na 10. miejscu „Najlepszych Postaci Wszechczasów’ magazynu Premiere