Wielkanocne Hity w Zone Europa
Arkadiusz Chorób | 2009-03-24Źródło: Informacja prasowa

Już 5 kwietnia telewizja Zone Europa zapraszamy na "Wielkanocne hity".  W cyklu znajdą się zarówno filmy religijne, jak i produkcje rozrywkowe.

Cykl „Wielkanocne hity” rozpocznie "Powrót muszkieterów" przenosząc nas w rok 1649. Ogarnięta konfliktami Francja i dawni towarzysze broni znaleźli się po dwóch różnych stronach barykady. Jednak po serii nieoczekiwanych wydarzeń walczą znowu razem, ratując króla Anglii Karola I. Powrót muszkieterów to komedia kostiumowa, zrealizowana z rozmachem przez Richarda Lestera. Nie brak tu pościgów, walk na szpady oraz wielkich romansów. W filmie emitowanym 5 kwietnia zobaczymy m.in Michaela Yorka i Richarda Chamberlaina.


Kolejny film to "Ogrody Edenu" w reżyserii Alessandro D’Alatri. Obraz ukazuje 30 lat życia Jezusa. Twórcy produkcji bardzo skrupulatnie ukazują nam proces jego duchowego dojrzewania. Ogrody Edenu oddają realia historyczne i geograficzne. Widzimy tu piękne krajobrazy Maroka, wystawne kostiumy i poruszającą ścieżkę dźwiękową autorstwa Alda De Scalziego. Na uwagę zasługuje ciekawe łączenie wątków chrześcijańskich i judaistycznych oraz wnikliwy opis obyczajowości tamtych czasów. Obraz zdobył nagrodę włoskich krytyków filmowych oraz dwie nagrody na festiwalu w Wenecji. "Ogrody Edenu"  w Zone Europa już 10 kwietnia.

11 kwietnia zobaczymy prawdziwie hollywoodzką superprodukcję - "Opowieść wszech czasów" George’a Stevensa. Reżyser odtwarza na ekranie życie Jezusa – od momentu jego urodzenia po męczeńską śmierć i zmartwychwstanie. Film, mimo iż został zrealizowany z wielkim rozmachem, skupia się na duchowej i religijnej sferze życia Jezusa. Obraz był nominowany do Oscara w pięciu kategoriach. W roli głównej zobaczymy Maksa von Sydowa, którego kreacja uważana jest za jedną z najlepszych w karierze.

Cykl „Wielkanocne hity” zakończy 12 kwietnia obraz "Zbrodnie i wykroczenia" Woody’ego Allena. Film pokazuje dwie, na pozór nie związane ze sobą, historie. Pierwsza to historia szanowanego okulisty, który chcąc wyzwolić się z nieformalnego związku sięga po drastyczne środki. Druga historia opowiada o przeżywającym zabawne perypetie zawodowe i uczuciowe nieudaczniku życiowym Cliffie. Twórcom filmu w idealny sposób udaje się balansować na granicy ironicznej zabawy i poważnych rozważań o życiowych wyborach i ich konsekwencjach. Film uznawany jest za jeden z najodważniejszych w dorobku Allena. Doskonale łączy bergmanowski egzystencjalizm z unikalnym allenowskim poczuciem humoru. Film wyróżniono nagrodą David di Donatello oraz nagrodą londyńskich i nowojorskich krytyków.