Filmy o modzie i moda w filmach - Vogue Polska Festiwal
Ewa Balana | 2019-02-18Źródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
W ubiegły weekend 16-17 lutego 2019 r. warszawska Kinoteka zamieniła się w centrum mody - odbywał się w niej pierwszy Vogue Polska Festiwal. Była to święto jubileuszu polskiej edycji Vogue. Obfitowało w filmy, warsztaty i panele związane z modą.

Z okazji 1. urodzin magazyn „Vogue” zaprosił słynne postaci świata mody oraz kultury z Polski i zagranicy. Z publicznością spotkali się się m.in. Daniela Agnelli, Ellen von Unwerth, Anja Rubik, Małgosia Bela, Magdalena Cielecka, Anda Rottenberg, Fabrizio Viti, Zuza Krajewska, Jessica Mercedes, Red Lipstic Monster.

Podczas dwóch weekendowych dni trwał maraton filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z modą oraz odbywały się warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania. W przestrzeni Kinoteki można było również obejrzeć trzy wyjątkowe wystawy. 

Goście Vogue Polska Festiwal mogli podziwiać pierwszą w Polsce wystawę prac Ellen von Unwerth - znakomitej fotografki mody, obejrzeć pop-up ekspozycję „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” oraz prezentację najlepszych zdjęć z pierwszego roku działalności „Vogue Polska”.



Z Ellen von Unwerth odbyło się spotkanie, podczas którego odsłoniła kulisy swej pracy, a o tym, co zdecydowało o sukcesie kultowej marki Moda Polska rozmawiano podczas dyskusji "Wokół Mody Polskiej", w której wzięli udział jej projektanci: Jerzy Antkowiak, Krystyna Wasylkowska i Katarzyna Raszyńska oraz projektant mody i kurator wystawy o Modzie Polskiej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Tomasz Ossoliński.





Podczas Vogue Festiwal poruszano tematy związane stricte z rynkiem mody oraz szereg zagadnień społecznych.

Urodzinom Vogue Polska towarzyszyła premiera albumu „Punkty zwrotne / Turning Points” pod redakcją Izy Bartosz. Pierwsza publikacja nowo powstałego wydawnictwa Osnova, opowiada o przełomowych momentach w biografiach czołowych twórców polskiej kultury, które przeplatają się z wydarzeniami, które zmieniły Polskę i świat. Wśród bohaterów albumu znalazły się postaci związane z polskim filmem, m.in.: Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Krzysztof Kieślowski, Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski, Jerzy Skolimowski, Małgorzata Szumowska.



Filmy, które przez dwa dni można było oglądać w salach kinowych, koncentrowały się na biografiach czterech światowej sławy kreatorów i kreatorek mody. Były to dokumenty i filmy fabularne. Z dokumentów najciekawszymi okazały się "Westwood: punkówa, ikona. aktywistka" w reżyserii Lorny Tucker oraz "McQueen" Iana Bonhôte i Petera Ettedgui, obydwa z ubiegłego roku. Pierwszy z nich przedstawia sylwetkę, osobowość i biografię niezwykle utalentowanej, oryginalnej, awangardowej, ekscentrycznej, niekwestionowanej królowej brytyjskiej mody, która po 40 latach działalności pozostaje nadal w czołówce światowych kreatorów. Film pokazuje jej życie prywatne, twórczość i sukcesy, którym towarzyszyły również gorzkie chwile. W młodości punkówa, projektantka strojów grupy Sex Pistols, później (po dwudziestu latach twórczości) dwukrotnie doceniona nagrodą najlepszego Projektanta Roku, uhonorowana przez Elżbietę II tytułem szlacheckim i odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, w dojrzałym, starszym wieku staje się świadomą działaczką na rzecz eko-aktywizmu i ochrony naszej planety. Film zawiera wiele materiałów archiwalnych oraz wywiady z Westwood, jej bliskimi i współpracownikami.

Dokument poświęcony Alexandrowi McQueenowi to fascynująca opowieść o genialnym twórcy. Składa się z pięciu "taśm", pięciu części. W pierwszych możemy zobaczyć autentyczne początki kariery młodego, zdeterminowanego chłopaka z biednej londyńskiej dzielnicy. W kolejnych pokazany jest ogromny sukces, a przede wszystkim jego niesamowite pokazy. Chciał, by one elektryzowały, szokowały i wywoływały wielkie emocje. I tak było. U szczytu sławy kreator wielkich domów mody i własnej marki popełnił samobójstwo. Dokument przekrojowo i ciekawie opowiada o jego życiu i twórczości.

Słabszym okazał się dokument "Szalona miłość - Yves Saint Laurent" (reż. Pierre Thoretton), nieco przydługi i trochę nudny, opowiadający o wielkim projektancie z punktu widzenia jego wieloletniego partnera. Natomiast niezła okazała się fabuła mu poświęcona - "Yves Saint Laurent" w reżyserii Jalija Lesperta z 2014 roku. To dynamiczny obraz z bardzo dobrą ścieżką dźwiękową, ukazujący również bardzo osobiste i intymne aspekty życia projektanta.

Film fabularny Anne Fontaine z 2009 r. poświęcony Coco Chanel niestety nie jest zbyt warty polecenia. Twórcy skupili się bowiem nie na kreatywności i karierze projektantki, ale na długich początkach jej drogi do sławy, które obfitowały raczej w skromne próby zarabiania pieniędzy i niezbyt ciekawe związki z mężczyznami.

Ze światem filmu związany był również warsztat „Vogue Beauty - po drugiej stronie lustra”, podczas którego Joanna Czech, zaufana kosmetyczka takich gwiazd filmowych jak Uma Thurman, Kate Winslet czy Jennifer Aniston, opowiadała zdalnie (poprzez Internet, zza oceanu), o swojej pracy, najnowszych trendach w kosmetyce oraz o tym, jak przygotowuje gwiazdy do oscarowej gali. A to wielkie święto filmu już za kilka dni.