„Chłopi” nadal w grze o Oscara 2024
Radosław Sztaba | 2023-12-23Źródło: Informacja prasowa
Mimo że „Chłopi” nie znaleźli się na skróconej liście kandydatów do nominacji oscarowych w kategorii najlepszy film międzynarodowy oraz najlepsza muzyka filmowa, nadal mają dużą szansę na nominację za najlepszą animację. Lista filmów, które powalczą o tę nagrodę podczas gali w Los Angeles, zostanie ogłoszona 23 stycznia. Z okazji przekroczenia 1,7 miliona widzów ekipa udostępniła właśnie darmowy album z malarskimi inspiracjami i obrazami z filmu.
Malarska ekranizacja „Chłopów” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów przyciągnęła do kin już ponad 1,7 miliona widzów. Doceniony zarówno przez widownię, jak i krytyków polski kandydat do Oscara był od początku wymieniany przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji, o której dowiemy się 23 stycznia 2024 roku. To najważniejsza kategoria dla twórców tego niezwykłego, malowniczego dzieła.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie oscarowych nominacji i niezmiernie cieszymy się z tak świetnego wyniku oglądalności „Chłopów”. Z okazji przekroczenia 1,7 miliona widzów na całym świecie zdecydowaliśmy się opublikować bezpłatny cyfrowy album zbierający wybrane obrazy stworzone na potrzeby filmu oraz malarskie inspiracje, które czerpaliśmy od najwybitniejszych polskich artystów – komentuje Sean Bobbitt, CEO BreakThru Films, głównego producenta filmu.
Z myślą o fanach filmu powstał publicznie dostępny album cyfrowy, zawierający wybrane obrazy stworzone na potrzeby projektu oraz ukazujący inspiracje malarskie zaczerpnięte od takich artystów jak Julian Fałat czy Józef Chełmoński. To właśnie między innymi aura tych pejzaży wypełniła kadry animacji. Przedmowę do albumu, opisującą inspiracje twórcze filmu napisał Piotr Dominiak, reżyser animacji i scenograf. Znajdziemy tu również pełną listę wszystkich artystów malarzy pracujących przy filmie, jak i informację, w jakich muzeach można zobaczyć oryginalne dzieła, a są to m.in. w Muzeum Narodowe w Warszawie, w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy i Mazowieckie w Płocku. Album digitalowy jest dostępny bezpłatnie do pobrania: https://bit.ly/41uyJdr.
Ogromny sukces kinowy jest zasługą przede wszystkim oryginalnej formy – animacji malarskiej, nad którą pracowało ponad 200 artystów: malarzy olejnych i cyfrowych w 4 krajach. To przede wszystkim dzięki ich talentowi, pasji i zaangażowaniu „Chłopi” są dziś polskim kandydatem do Oscara, a kolejne międzynarodowe premiery kończą się owacją na stojąco – dodaje Sean Bobbitt.
Świat Jagny, Boryny, Antka i Hanki wykreował zespół utalentowanych młodych artystów – malarzy olejnych i digitalowych pracujących w Polsce Serbii, Litwie i Ukrainie. W ciągu 2 lat na potrzeby produkcji spod ich rąk wyszło 1800 obrazów – klatek kluczowych, na których podstawie powstawało 79 000 ręcznie malowanych klatek animacyjnych.
Rola malarzy w sukcesie filmu „Chłopi” jest nie do przecenienia. Aby pomagać twórcom animacji w ich karierze zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, producent tworzy właśnie specjalną platformę poświęconą artystom, którzy brali udział w produkcji tej niezwykłej produkcji. Ich biografie, twórczość, a także linki do profili będą dostępne na stronie internetowej filmu pod adresem https://www.thepeasantsmovie.com. Już dziś internauci z całego świata mogą nabyć tu cyfrowe repliki poszczególnych ujęć z filmu (zakładka „sklep”). Z każdej transakcji 5% ceny trafia do twórcy, spod którego ręki wyszło dane ujęcie.
POWIĄZANIA Chłopi (2023)