Dziedzictwo króla Jana III Sobieskiego
abc | 2012-10-15Źródło: informacja prasowa
Już od piątku na ekranach kin film "Bitwa pod Wiedniem" - opowieść o wielkim zwycięstwie polskiego króla Jana III Sobieskiego nad wojskami Kara Mustafy. I choć z czasem sława króla przyblakła, a historycy nie zostawiają na Sobieskim suchej nitki - pamięć, dziedzictwo i ślady po nim pozostały do dziś. Choćby na Lubelszczyźnie…

Tu właśnie, w kilku gminach, po dziś dzień krąży duch Jana III Sobieskiego…

W Gminie Rybczewice - w Częstoborowicach, w kościele, obejrzeć można obraz Matki Boskiej Zwycięskiej zabierany przez Jana III Sobieskiego na wszystkie ważne bitwy, w tym pod Wiedeń w 1683, ocalały z pożaru dworu (pałacu) w Pilaszkowicach, który miał miejsce w czasie insurekcji kościuszkowskiej i przeniesiony zostaje do kościoła w Częstoborowicach. Natomiast w Pilaszkowicach, które były własnością Marka Sobieskiego (dziadka króla), Jan III bywał często, o czym świadczą zachowane listy do Marysieńki, podpisywane nazwą Pielaskowice [Pilaszkowice]. Można przypuszczać, że tu odbył się potajemny ślub Jana III Sobieskiego z Marysieńką, tu również król posadził aleję lip w kształcie litery M.

W gminie Wólka w Sobianowicach stoi figura Jana Nepomucena, którą ufundował Jan III Sobieski jako votum dziękczynne za wygraną bitwę z Turkami, stoczoną nad rzeką Bystrzycą. W gminie Piaski natomiast, w miejscowości Jadwisin odpoczywał król po polowaniach - na pamiątkę tych wydarzeń z 1654, 1659 i 1663 r. usypano kopiec i obsadzono go dębami, a później wyryto na nich okolicznościowe daty.

W 2008 roku, właśnie na Lubelszczyźnie, zainicjowany został projekt Szlak Jana III Sobieskiego (JIIIS) - projekt, który łączy historię ze współczesnością. Jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez samorządy, organizacje pozarządowe i biznes. Zakrojony geograficznie od Oleska, miejsca narodzin Króla, do Wiednia, stanowi nową kanwę do rozwoju w dziedzinie: kultury, edukacji, przedsiębiorczości, w tym turystyki oraz odnawialnych źródeł energii. Stanowi zarazem podstawę do budowania funkcjonalnych połączeń terytorialnych, obejmujących Ukrainę, Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Austrię.

Obecnie Szlak buduje nową jakość życia mieszkańców 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego poprzez odwołania do tradycji szlacheckich. Rok 2012 to inauguracja wypracowanych w poprzednich latach projektów dla Szlaku Jana III Sobieskiego. Wśród nich najważniejszym jest program realizowany przez partnerstwo 6 gmin Lubelszczyzny, wsparty przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, pt.: "Marka lokalna szansą rozwoju przedsiębiorczości na szlacheckim szlaku w województwie lubelskim", rozumiany jako pilotaż dla pozostałych regionów w Europie.

Sobieski podróżował niemal całe życie - „Jakośmy się pobrali, ledwośmy byli z pół roku z sobą, i to jak w gościnie albo w drodze” pisał w liście do swojej żony, wysłanym z Pilaszkowic, datowanym na 22.IV.1668 r. i słowa te mogą stanowić motto jego życia. Śmiało można powiedzieć, że wydeptał sobie ten Szlak. Nie pozostaje nam wobec tego nic innego, jak zaprosić Państwa do podążania jego śladem i do deptania królowi po piętach.

Zapraszamy Państwa na stronę projektu: http://szlaksobieskiego.pl/