Klaudiusz Chrostowski laureatem Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”
Ewa Balana | 2023-11-21Źródło: Filmosfera.pl, foto Ewa Balana
Klaudiusz Chrostowski został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” za film „Ultima Thule”. Uroczystość wręczenia „Perspektywy” miała miejsce 20 listopada 2023 roku w warszawskim kinie Kultura. Galę zorganizowało Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut
dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę
rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje
pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni
„Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut
Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.
Podczas tegorocznej uroczystości organizatorzy przygotowali dla gości nie lada gratkę, pokaz drugiego filmu Janusza Morgensterna pt. „Przygoda w terenie”. Stało się to możliwe dzięki Andrzejowi Pągowskiemu. Artysta, przy wsparciu pani Krystyny Cierniak-Morgenstern, pracował nad projektem kolekcji plakatów „Morgenstern na nowo”. Oglądał po kolei dzieła reżysera, ale nie mógł znaleźć drugiego filmu (chronologicznie). Uruchomił wszelkie możliwe kontakty i instytucje i w końcu go znalazł w magazynie z etykietką "film propagandowy dla Wojska Polskiego". Prawdopodobnie dlatego więc zniknął, zawieruszył się. Jest to film z 1960 roku, a ostatnio otwierany był w 1967 r., więc kiedy ponownie otwarto puszki, charakterystyczny zapach amoniaku skłonił Andrzeja Pągowskiego do szybkiego poszukania specjalisty od digitalizacji. Dzięki temu publiczność w kinie Kultura mogła premierowo go zobaczyć. Pągowski stworzył 20 plakatów wystawy „Morgenstern na nowo”, która pokazana została na festiwalu w Gdyni, a która obecnie jest częścią wystawy Kino Polonia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Część wystawy Kino Polonia w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
„Propagandowy” film „Przygoda w terenie” okazał sie ciekawą krótkometrażową fabułą, dynamiczną i dość zabawną, ze znakomitą obsadą, w której znaleźli się min. Barbara Wrzesińska i Wiesław Gołas.
Po projekcji przyszedł czas na wręczenie „Perspektywy". Dokonała tego osobiście pani Krystyna Cierniak-Morgenstern. Szczęśliwy laureat nie krył radości. - Jestem niezmiernie wdzięczny za nagrodę „Perspektywa” imienia Janusza „Kuby” Morgensterna. Janusz Morgenstern to twórca, którego filmy stworzyły polskie kino i stanowią inspirację dla wielu, w tym również dla mnie, do podążania tą pełną wyzwań, ale i satysfakcji filmową drogą. Przed realizacją mojego debiutu „Ultima Thule” oglądałem film „Jowita”, który stał się dla mnie impulsem do działania. To pełna emocji, kameralna historia, w której jednym z motywów jest poszukiwanie. Tak właśnie chciałem przedstawić widzowi historię, tworzącą „Ultima Thule”. Chciałbym przy tworzeniu kolejnych filmów mieć zawsze blisko serca „Jowitę” czy „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. To filmy, w których jeden kadr opowiada więcej niż tysiąc słów i reprezentuje to, co według mnie w kinie najważniejsze, czyli emocje oraz relacje między ludźmi. Bardzo dziękuję kapitule za nagrodę, która stanowi w momencie debiutu niezwykłą motywację do dalszego działania – mówił Klaudiusz Chrostowski.
Reżyser dziękował na scenie całej ekipie za ciężką pracę i wsparcie, w tym Jakubowi Gierszałowi, który "był za kamerą i przed kamerą i któremu dużo zawdzięcza, jeśli chodzi o ten film". Zapowiedział kolejne produkcje, jako, że ma w szufladzie scenariusze na kolejne 10 lat. Dziękował również rodzinie, a Nagrodę zadedykował swojemu tacie, który przyniósł pierwszą kamerę do domu i od tego wszystko się zaczeło.
Film Klaudiusza Chrostowskiego „Ultima Thule” to historia podróży i portret psychologiczny współczesnego trzydziestolatka. To opowiedziana w w niespieszny i subtelny sposób historia o próbie odnalezienia swojego miejsca w świecie po osobistym dramacie. W roli głównej wystapił Jakub Gierszał (również współproducent filmu). Zagrał Bartka, który wyrusza w podróż w poszukiwaniu nowych perspektyw. Nagroda im. Janusza Kuby Morgensterna "Perspektywa" jest potwierdzeniem, że warto tą drogą podążać – czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez Grażynę Torbicką, która poprowadziła również uroczystość.
Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na Szetlandy i wybiera najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby tam odnaleźć siebie. Ma ze sobą niewielki bagaż, choć być może większy jeśli chodzi o bagaż wspomnień i doświadczeń. Niesamowita przyroda wyspy i nowe relacje głównego bohatera pokazane w piękny sposób na ekranie są tylko fragmentem rzeczywistości, którą przeżywa bohater, co udało się twórcom przekazać. Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera. Klaudiusz Chrostowski otrzymał za niego główną nagrodę w konkursie filmów mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Ultima Thule” trafi do kin 16 lutego 2024 roku. Jego dystrybutorem jest Madness.
Klaudiusza Chrostowski - reżyser i scenarzysta. Autor filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Ukończył University of the Arts London na wydziale Film and Video oraz Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Teledyskiem do utworu „Katarakta” Daniela Blooma zdobył nominację do Fryderyka za najlepszy teledysk roku. Jego pełnometrażowy film dokumentalny „Call Me Tony” został nagrodzony m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, Millennium Docs Against Gravity i Zagrebdox. Ponadto brał udział m.in. w: DOK Leipzig, Doc Aviv czy Escales Documentaries.
Klaudiusza Chrostowski - reżyser i scenarzysta. Autor filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Ukończył University of the Arts London na wydziale Film and Video oraz Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Teledyskiem do utworu „Katarakta” Daniela Blooma zdobył nominację do Fryderyka za najlepszy teledysk roku. Jego pełnometrażowy film dokumentalny „Call Me Tony” został nagrodzony m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, Millennium Docs Against Gravity i Zagrebdox. Ponadto brał udział m.in. w: DOK Leipzig, Doc Aviv czy Escales Documentaries.