Ogłoszono listę instytucji realizujących projekt „50 na 50”
Ewa Balana | 2 dni temuŹródło: Informacja prasowa
Gdańsk, Warszawa, Kraków, Sejny, Hrubieszów, Bolesławiec, Lubomierz… W ramach projektu „50 na 50” w 34 miastach odbędą się przeglądy filmów z dotychczasowego repertuaru Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób jubileusz najważniejszego filmowego wydarzenia w kraju świętować będzie aż 57 instytucji.

Projekt „50 na 50”, realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, inauguruje tegoroczne obchody 50-lecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Idea projektu zrodziła się z chęci świętowania jubileuszu przez cały rok w różnych miejscach w Polsce..

– Już dziś zapraszam wszystkich na 50-te urodziny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Postanowiliśmy je obchodzić przez cały rok i nie tylko w Gdyni, bo to przecież nasze wspólne święto. Jestem bardzo dumna z programu „50 na 50”, tak różnorodnego i wielowymiarowego. Dziękuję naszym ważnym partnerom: domom kultury, DKF-om, kinom, festiwalom i szkołom filmowym. To dzięki nim pojawimy się w Polsce w aż tylu miejscach, od Sejn po Suchą Beskidzką – komentuje Joanna Łapińska, Dyrektorka Artystyczna FPFF.

W ramach projektu „50 na 50” każda instytucja zorganizuje u siebie przegląd filmów skupiających się wokół wybranego fragmentu historii FPFF. Pokazom filmów będą towarzyszyć spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o prezentowanych filmach i podzielą się festiwalowymi wspomnieniami.

Uczestnicy poszczególnych wydarzeń będą mogli poznać festiwal z wielu perspektyw, m.in. przez pryzmat filmów wyreżyserowanych przez absolwentów wybranych szkół filmowych czy z udziałem wybitnych filmowców, takich jak Jerzy Stuhr, Janusz Zaorski, Marek Koterski czy Daniel Olbrychski. Wybrzmi też siła kobiet. Niektóre z wydarzeń skupią się wokół kina gatunkowego czy filmów dla młodych widzów, inne zaś będą dotyczyć przełomowych wydarzeń, takich jak pierwsze festiwale organizowane w Gdańsku, nagrodzenie „Człowieka z marmuru” symboliczną cegłą czy pandemiczna 45. edycja zorganizowana w całości online. Wśród poruszanych tematów pojawią się również bunt, kwestie różnorodności, inności i dialogu. Oraz festiwalowe nagrody – zdobywcy Złotych Lwów czy statuetki Don Kichota.

Wydarzenia z cyklu „50 na 50” będą odbywać się od marca do grudnia 2025 roku. Projekt zagości zarówno w kinach studyjnych, plenerowych, jak i DKF-ach. Swoje przeglądy zorganizują domy i ośrodki kultury oraz biblioteki i mediateki. Z oferty skorzystają także studenci uniwersytetów i szkół filmowych. 50-lecie FPFF będą ponadto świętować inne festiwale, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu, Kino na Granicy, Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu czy Bana Film Festiwal w Pleszewie.

Finalnie organizatorzy zdecydowali się zaprosić do „50 na 50” aż 57 instytucji.

– Zgłoszone do nas pomysły były tak ciekawe, że nie wyobrażaliśmy sobie rezygnacji z któregokolwiek z nich – wyjaśnia Joanna Łapińska. – Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się tego uniknąć i ostatecznie zaprosiliśmy do programu więcej niż 50 instytucji. Jak widać, jest to wydarzenie, dla którego nie ma granic!

8 marca 2025 projekt zainauguruje przegląd „Festiwalowe biografie. Przywrócone historie”, organizowany przez Gdyńskie Centrum Filmowe.

Lista wszystkich przeglądów realizowanych w ramach „50 na 50” oraz mapa ich lokalizacji jest dostępna pod linkiem: festiwalgdynia.pl/50-na-50/. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronach internetowych instytucji partnerskich.

Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, a partnerami Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.