Już jutro, tj. 23 lipca br. rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY. Warto przypomnieć, że jest to wyjątkowe i unikalne wydarzenie w skali polskiej i europejskiej. Główną ideą festiwalu jest prezentacja bezkompromisowego, nowatorskiego, oryginalnego kina z całego świata.
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu (23 lipca – 2 sierpnia 2009) jak co roku pokaże autorskie dzieła wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Celem festiwalu jest prezentacja bezkompromisowych, innowacyjnych i oryginalnych filmów z całego świata realizowanych przez twórców, którzy poszukują nowego języka filmowego, ciekawej formy i poruszają tematy nieobecne w kinie głównego nurtu.
MFF ERA NOWE HORYZONTY to największy festiwal filmowy w Polsce: w ubiegłym roku wszystkie festiwalowe filmy zobaczyło 127 tysięcy widzów. Spełniając liczne wymogi, jako drugi festiwal filmów fabularnych w Polsce, znalazł się w elitarnym gronie 50 światowych festiwali, akredytowanych przez FIAPF - Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych. Akredytacja daje gwarancję wiarygodności i odpowiedniego poziomu współpracującym z festiwalem przedstawicielom branży filmowej, docenia jego wkład w ideę promowania światowego kina.
Festiwal co roku prezentuje filmy fabularne, dokumentalne, animowane, eksperymentalne oraz innowacyjne produkcje wizualne pochodzące z około 50 krajów. Pośród tegorocznych propozycji – ok. 460 filmów w 11 dni (w tym 240 filmów pełnometrażowych na ponad 600 seansach) - na pierwszy plan wysuwają się rozpoznawalne, powtarzane z roku na rok cykle. Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu są konkursy.
Międzynarodowy Konkurs NOWE HORYZONTY to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. filmy debiutujących w pełnym metrażu artystów wizualnych. W konkursie będzie można zobaczyć m.in.: amerykański "Mock up on Mu" – jeden z najbardziej elektryzujących przykładów kina found-footage ostatnich lat, narracyjny kolaż artysty i performera Craiga Baldwina, skompilowany z fragmentów komercyjnych filmów sf z lat 50., 60. i 70.; "Spyder" – eksperymentalny portret kobiecy nakręcony telefonem komórkowym, film japońskiej artystki Ishibashi Kiyomi oraz głośny (nagrodzony w ubiegłym roku w Cannes) filmowy debiut brytyjskiego artysty wizualnego Steve’a McQueena – "Hunger".
Zostaną pokazane również m.in.:
- "Jezioro" - Philippe Grandrieux (Francja)
- "Każdy myśli swoje" - Henrik Hellström (Szwecja)
- "Oślepieni" - Cyrus Frisch (Niderlandy)
- "Helen" - Christine Molloy & Joe Lawlor (Irlandia)
- "Irene" - Alain Cavalier (Francja)
- "Ne Change Rien" - Pedro Costa (Portugalia)
- "Twarz" - Tsai Ming-Liang (Francja)
- "Sell Out!" - Yeo Joon Han (Malezja)
- "Wycieńczeni" - Kim Gok (Korea Południowa)
- "Tlen" - Iwan Wyrypajew (Rosja)
- "Twilight Dancing" - Tian Gao & Joshua Tong (Chiny)
Era Nowe Horyzony w Dzielnicy Czterech Wyznań:
24 - 25 lipca oraz 31 lipca - 01 sierpnia - godz. 21.30
Realizacja Piotra Dumały pt.: "Walka, miłość i praca " w przestrzeni publicznej . Przejmujący spektakl ludzkich namiętności i obowiązków
ściana koło Synagogi Pod Białym Bocianem, wejście od ul. Św. Antoniego
Więcej informacji: www.enh.pl