Pokazy polskiego kina w ramach cyklu KULTURA DOSTĘPNA
Radosław Sztaba | 2022-08-03Źródło: Helios
Tylko 10 złotych wystarczy, aby raz w tygodniu zobaczyć najciekawsze polskie filmy na wielkim ekranie! Dzięki projektowi Kultura Dostępna w każdy czwartek widzowie kin Helios mogą oglądać najnowsze, najbardziej cenione oraz nagradzane na festiwalach filmy polskiej produkcji.
Pierwsze filmowe spotkanie przypada już na 4 sierpnia, tego dnia widzowie zobaczą film „Moje wspaniałe życie”. Główna bohaterka to z jednej strony to ciężko pracująca, kochająca żona i matka, a z drugiej zwariowana do granic kobieta realizująca skryte pragnienia i uwikłana w romans z kolegą z pracy. Wszystko jednak ma swój koniec, a „perfekcyjny” plan okazuje się mieć luki… 11 sierpnia zaprezentowany zostanie jeden z największych przebojów ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - „Piosenki o miłości”. Ten film to mocny głos polskiego kina, jak najlepszy utwór uderzający w czułe struny, tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić?
Tydzień później, 18 sierpnia, widzowie zobaczą wyjątkowy dokument - „Film balkonowy”. Jego reżyser spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań powstał autentyczny film o nas samych, gdyż w „Filmie balkonowym” każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze. Jako ostatni w sierpniu wyświetlony zostanie film obyczajowy „Sonata” (seans 25 sierpnia). Ta skrząca się humorem, poruszająca historia rozgrywa się w majestatycznych Tatrach, opisując autentyczną historię muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. To niesamowita, okupiona ogromnym wysiłkiem i walką, droga do osiągnięcia niemożliwego z happy endem.
Projekt Kultura Dostępna jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje czekają pod adresem: www.kulturadostepna.pl oraz www.helios.pl/kultura_dostepna.