Na co do kina? Najciekawsze premiery marca
Radosław Sztaba | 2015-03-01Źródło: Filmosfera
Wśród najciekawiej zapowiadających się premier marca znajduje się nowy film Małgorzaty Szumowskiej, drugi z rzędu – po „W imię…” startujący w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie i czwarty w programie imprezy. Poza tym polecamy: komedię z Willem Smithem w roli głównej, dramat wojenny wyreżyserowany przez Russella Crowe, ekranizację młodzieżowej powieści Veronici Roth oraz nagrodzony na MFF w Cannes debiut fabularny wieloletniego współpracownika Kena Loacha. Poniżej prezentujemy listę 5 najbardziej przez nas oczekiwanych premier marca.

Focus (USA)
reż. Glenn Ficarra, John Requa
premiera: 6 marca 2015 r. (dystr. Warner Bros. Enteretainment Polska)

Opis dystrybutora: Will Smith wciela się w postać Nicky’ego, doświadczonego mistrza podstępu, który wdaje się w romans z początkującą oszustką o imieniu Jess (Margot Robbie). Nicky przekazuje podopiecznej tajniki swojego fachu, ale gdy ta zbliża się do niego za bardzo, nagle postanawia zerwać znajomość. Trzy lata później, już jako zawodowa femme fatale, Jess pojawia się w Buenos Aires na wyścigach samochodowych, podczas których gra toczy się o wysoką stawkę. Właśnie tam Nicky stara się wykonać swój najnowszy i bardzo niebezpieczny numer, ale ona zupełnie zbija go z pantałyku i na drodze wytrawnego oszusta zaczynają pojawiać się problemy.

„Focus” to zgrabnie wymyślona komedia o oszustach, której akcja rozgrywa się w atmosferze przepychu. Stawka w tej historii jest od początku wysoka i rośnie w miarę rozwoju wydarzeń. Mistrzowsko rozegrane oszustwa doprowadzają Nicky’ego i Jess z zasypanego śniegiem Nowego Jorku do zalanego słońcem Nowego Orleanu, a następnie do jednego z najpiękniejszych miast Ameryki Południowej — Buenos Aires. Fabuła obejmuje także najważniejszy mecz futbolowy roku oraz rozmiłowanych w rywalizacji członków półświatka wyścigów samochodowych — taka mieszanka gwarantuje jazdę bez trzymanki pełną akcji, przygód i miłości.


Body / Ciało (Polska)
reż. Małgorzata Szumowska
premiera: 6 marca 2015 r. (dystr. Kino Świat)

Opis dystrybutora: Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Nowy film Małgorzaty Szumowskiej, autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie „33 scen z życia”, „Sponsoringu” i „W imię…”, za który reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie. Film „Body/Ciało” znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia i przyniósł Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego.

W obsadzie, jak zawsze u autorki „Sponsoringu” i „33 scen z życia”, znakomite nazwiska – Janusz Gajos („Układ zamknięty”), Maja Ostaszewska („W imię…”), Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Ewa Dałkowska („Korczak”), Władysław Kowalski („Bogowie”), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie „Kamieni na szaniec” i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje wszechstronnie utalentowana Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance („Nieulotne”) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej – „33 sceny z życia”.

Małgorzata Szumowska tak mówi o swoim filmie: „BODY/CIAŁO” to opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela; o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym „ciałem”; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy. „BODY/CIAŁO” to prosta i sentymentalna historia. Chcemy ją opowiedzieć z dystansem, inteligentną ironią i humorem.


Źródło nadziei (Australia, Turcja, USA)
reż. Russell Crowe
premiera: 13 marca 2015 r. (dystr. Monolith Films)

Opis dystrybutora: Russell Crowe jako Joshua Connor, australijski farmer, który spełniając ostatnią wolę niedawno zmarłej żony przybywa do Turcji, by odszukać ciała swych synów poległych w bitwie pod Gallipoli. Connor jest człowiekiem twardym i doświadczonym przez życie, jednak kraj, w którym się znajduje zaskakuje go odmiennością, a brytyjscy okupanci odrzucają prośby o wydanie ciał poległych. Z pomocą Connorowi przyjdzie piękna Turczynka (Olga Kurylenko), która stanie się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko przewodniczką w tej niezwykłej podróży. Gdy okaże się, że jeden z synów być może żyje, Connor poruszy niebo i ziemię, by odkryć prawdę o losie swego dziecka.

„Źródło nadziei”, w reżyserii laureata Oscara i Złotego Globu Russella Crowe’a („Gladiator”, „Piękny umysł”), to niezwykła epicka, zadziwiająco romantyczna i inspirująca opowieść o miłości pokonującej wszelkie bariery.


Zbuntowana (USA)
reż. Robert Schwentke
premiera: 20 marca 2015 r. (dystr. Monolith Films)

Opis dystrybutora: Nastoletnia Beatrice Prior w imię miłości porzuciła uporządkowany świat i teraz, naznaczona piętnem Niezgodnej, musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji. Podjęta przez nią walka może mieć wpływ nie tylko na jej osobistą przyszłość, ale także wstrząsnąć posadami otaczającego świata. O ile oczywiście uda jej się udźwignąć spoczywające na niej brzemię, by w ogarniętym wojną domową świecie zdać niespodziewany i trudny egzamin dojrzałości. A jednocześnie nie utracić tego, na czym zależy jej najbardziej.


Złota klatka (Gwatemala, Hiszpania, Meksyk)
reż. Diego Quemada-Díez
premiera: 20 marca 2015 r. (dystr. Art House)

Opis dystrybutora: Sara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem i Samuelem wyrusza w ekscytującą i niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

"Złota klatka" to przejmujący debiut fabularny wieloletniego współpracownika Kena Loacha, który w 2013 roku zwyciężył na festiwalach m.in. Mar del Plata i Zurychu. Nagrodzony również nagrodą  „A Certain Talent Prize” dla obsady w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.