21. Gala Orłów - "Zimna wojna" najlepszym filmem
Ewa Balana | 2019-03-26Źródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
25 marca 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie podczas 21. gali Polskich Nagród Filmowych Orły poznaliśmy tegorocznych laureatów. Najlepszym filmem okazała się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, która zdobyła również najwięcej statuetek.

Galę poprowadziła Grażyna Torbicka. Na samym początku pojawił się akcent muzyczny – utwór „Dwa serduszka” (z „Zimnej wojny”), który został zagrany na dudach. Wszystkich zgromadzonych powitał pomysłodawca Orłów i prezes Polskiej Akademii Filmowej – Dariusz Jabłoński. Zaczęto od spraw poważnych i smutnych, a następnie atmosfera gali stawała się lżejsza, cieplejsza i weselsza. Partnerzy z firmy PwC potwierdzili prawidłowy przebieg głosowania, a następnie członkowie PAF, których jest już ponad 700, pożegnali oklaskami na stojąco swoich kolegów -  filmowców (lub w inny sposób związanych z filmem twórców), którzy w okresie roku od poprzedniej ceremonii, odeszli z tego świata. Byli to: Zofia Czerwińska, Agnieszka Bojanowska, Włodzimierz Głodek, Maciej Maciejewski, Marek Nowakowski, Piotr Szulkin, Wiesław Zdort, Kazimierz Karabasz, Kazimierz Kutz, Witold Sobociński, Tomasz Stańko. Podczas uroczystości Dariusz Jabłoński (tradycyjnie) przypomniał o Olegu Sencowie, ukraińskim reżyserze, niesłusznie oskarżonym i skazanym na więzienie w rosyjskim łagrze. Sencow pod groźbą przymusowego karmienia z powodu krytycznego stanu zdrowia przerwał swoją głodówkę kilka miesięcy temu. Polscy filmowcy, podobnie jak w latach ubiegłych, podnieśli żółte karty z hasłem o jego uwolnienie.





W trakcie gali wręczono statuetki Orłów w 19 kategoriach. Nagrodę za Osiągnięcia Życia w tym roku otrzymał Krzysztof Zanussi. Statuetkę wręczyła mistrzowi Maja Komorowska, która specjalnie na tę okoliczność ubrała sukienkę, w której grała w jego filmie pt. „Kontrakt”. Laureat  przyznał żartobliwie, że czekał na tę nagrodę osiemdziesiąt lat. Podkreślił znaczenie Orłów jako symboli wolności, mówił też o potrzebie nie tylko materialnego, ale i moralnego rozwoju kina. Statuetkę Orła w kategorii Odkrycie Roku otrzymała Gabriela Muskała za scenariusz do filmu pt. "Fuga". Laureatka wyraziła radość z otrzymania tej nagrody przed pięćdziesiątką. Orła w kategorii Najlepszy Film Europejski przyznano produkcji „Trzy bilbordy za Ebbing Missouri”, co nie jest (bo film świetny), a zarazem jest pewnym zaskoczeniem, bo przecież „Zimna wojna” została za taki uznana podczas gali Europejskich Nagród Filmowych. Najlepszym Filmem Dokumentalnym okazał się „Książę i dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski. Nagrodę za Drugoplanową Rolę Kobiecą otrzymała Aleksandra Konieczna za kreację w „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka. Nagrodę w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny otrzymali twórcy serialu „Ślepnąc od świateł”. Grażyna Torbicka żartowała, że aktorzy nie chcą za bardzo grać w serialach, bojąc się zaszufladkowania, ale czasami udaje im się wyjść z „szuflady” – Janusz Gajos przecież wyszedł po 50 latach z czołgu. Tryskająca humorem prowadząca zauważyła również brak kategorii – najlepsza piosenka filmowa, którą należałoby w przyszłości uzupełnić. Wręczający i odbierający nagrody starali się krótko i z humorem wypowiedzieć na ważne dla nich tematy. Mikołaj Trzaska, nagrodzony za najlepszą muzykę, podziękował wszystkim kobietom, które tworzą filmy za to, iż ich wrażliwość popycha polskie kino do przodu. Wręczający nagrodę za montaż Sebastian Fabijański podziękował zaś Wojciechowi Smarzowskiemu za wycięcie jego roli z filmu „Drogówka”. Joanna Kulig zadedykowała nagrodę, którą otrzymała, swojej babci Helenie Lichoń, od której nazwisko przejęła grana przez nią filmowa Zula.







Statuetki  w pozostałych (oprócz wymienionych wyżej) kategoriach rozdzielone zostały na trzy produkcje: „Zimną wojnę”, „Kler” i „Kamerdynera.
Nagrodę Publiczności, wyłonioną w plebiscycie zorganizowanym przez portal Wirtualna Polska, otrzymał film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Mikołaj Trzaska odebrał statuetkę za Najlepszą Muzykę – do tego filmu, a Jacek Braciak i Janusz Gajos otrzymali nagrody odpowiednio za Najlepszą Główną Rolę Męską i Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską. „Kler” zdobył więc łącznie cztery nagrody.





Twórcy „Kamerdynera” otrzymali nagrody w dwóch kategoriach: za Najlepsze Kostiumy: Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias oraz za Najlepszą Scenografię: Zbigniew Dalecki i Paweł Jarzębski.





Aż siedem Orłów przyznano twórcom „Zimnej wojny”. Paweł Pawlikowski i w imieniu Janusza Głowackiego jego córka Zuzanna odebrali statuetkę za Najlepszy Scenariusz. Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski zdobyli Orła za Najlepszy Dźwięk, Jarosław Kamiński za Najlepszy Montaż, Łukasz Żal za Najlepsze Zdjęcia, Paweł Pawlikowski za Najlepszą Reżyserię. Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca przyznano Joannie Kulig. „Zimna wojna” zwyciężyła również w kategorii Najlepszy Film.

Triumf filmu nie był niespodzianką, spodziewano się tego od dawna, szczególnie po serii zagranicznych nagród dla tej produkcji.