Noc Oscarowa 2018 w Warszawskiej Szkole Filmowej
Ewa Balana | 2018-03-05Źródło: Filmosfera, foto Ewa Balana
W nocy z 4 na 5 marca 2018 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej uroczyście świętowano Noc Oscarową. Filmowcy, wykładowcy uczelni, absolwenci, studenci i zaproszeni goście kibicowali Dorocie Kobieli, której film "Twój Vincent" był kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

Dorota Kobiela jest absolwentką uczelni, ukończyła reżyserię. To nie pierwsza noc oscarowa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Trzy lata temu świętowano sukces Tomasza Śliwińskiego, którego film dyplomowy "Nasza Klątwa" nominowany był do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Świętowanie sukcesów absolwentów, którzy mierzą tak wysoko staje się powoli uczelnianą tradycją.



Na oscarową noc przygotowano odpowiednią scenografię - scenę, wielki ekran, duże statuetki Oscara po jego bokach i prowadzący do ekranu czerwony dywan. Przed rozpoczęciem gali odbył się pokaz filmu "Twój Vincent", polsko-brytyjskiej produkcji w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

Uroczystą Noc Oskarową w Warszawskiej Szkole Filmowej poprowadziła Magda Felis. Rozpoczęli ją oficjalnie krótkimi przemówieniami kanclerz uczelni Maciej Ślesicki i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski. Następnie przyszedł czas na bogaty program artystyczny, na który złożyły się: oryginalny pokaz tańca z wachlarzami w wykonaniu grupy studentek aktorstwa, loteria wizytówkowa z muzycznymi i filmowymi nagrodami, koncert zespołu "The Real Gone Tones" i wspólne oglądanie do rana transmisji z 90. gali Oscarów w Los Angeles.


 


"The Real Gone Tones" grają własne kompozycje i covery dawno zapomnianych melodii. Gatunki muzyczne, po które sięgają to 50's rockability, rythm&blues, swing i country. Podczas koncertu sięgali do muzyki amerykańskiej lat 40. i 50. Było przede wszystkim dużo rock&rolla, muzycy podtrzymywali gorącą atmosferę tej nocy, często przyspieszając tempo. Koncert zakończył się utworem "The Hunts", wykonanym na drugi bis.









Niestety transmisja gali przyniosła oglądającym rozczarowanie, jako że film Doroty Kobieli nie zdobył Oscara. Za najlepszą animację uznano "Coco". Oscarem nagrodzono również utwór muzyczny z tego filmu pt. "Remember me". Najwięcej statuetek otrzymali twórcy filmu "Kształt wody": za najlepszy film, reżyserię (Guillermo del Toro), muzykę (Alexandre Desplat), scenografię. "Dunkierkę" nagrodzono trzema Oscarami za montaż, dźwięk i montaż dźwięku. Dwa Oscary za zdjęcia i efekty specjalne zdobyli twórcy filmu "Blade Runner 2049". Oscarem za najlepsze kostiumy nagrodzono "Nić widmo", za charakteryzację "Czas mroku". Aktorskie trofea odebrali: Gary Oldman – za główną rolę w filmie "Czas mroku" jako najlepszy aktor, Frances McDormand – za "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" jako najlepsza aktorka, Sam Rockwell – za "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri" jako najlepszy aktor drugoplanowy, Allison Janney – za rolę w "Ja, Tonya" jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Najlepszym scenariuszem adaptowanym uznano "Tamte dni, tamte noce", scenariuszem oryginalnym "Uciekaj!". Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymał obraz "Fantastyczna kobieta". Oscarami nagrodzono: dokument "Icarus", film krótkometrażowy "The Silent Child", krótkometrażowy dokument "Heaven Is a Traffic Jam on the 405" i krótkometrażową animację "Dear Basketball".