Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2013-08-09Źródło: Filmosfera
Zanim Peter M. Lenkov napisał scenariusze takich przebojów telewizyjnych jak „24 godziny” czy „Kryminalne zagadki Nowego Jorku” tworzył serię komiksów wydawnictwa Dark Horse zatytułowanych "R.I.P.D.". Popularna, składająca się z czterech zeszytów seria została po raz pierwszy wydana w 2003 roku i opowiada historię martwych policjantów, którzy po raz kolejny wykonują swoją służbę, tym razem dla Wydziału ds. Wiecznego Odpoczynku. Komiks stał się podstawą scenariusza filmu „R.I.P.D.” w reżyserii Roberta Schwentke, który właśnie debiutuje na ekranach naszych kin. Z innych premier tygodnia na uwagę zasługuje również nagrodzony na międzynarodowych festiwalach dramat „Anomalia”. Para reżyserów: Jessica Woodworth i Peter Brosens obrazem tym domykają swoją surrealistyczną trylogię, trzymających w napięciu filmów o relacjach człowieka z naturą. Listę 10 nowości uzupełniają: komedie ”Do zaliczenia”, „Jeszcze większe dzieci” z Adamem Sandlerem i „Miłość po francusku”, nowa wersja baśni braci Grimm „Śnieżka”, dramat „Wszyscy mężczyźni Weroniki”, animacja „Sklep dla samobójców” oraz filmy dokumentalne „Miłość” i „Prywatny wszechświat”.

ANOMALIA
(Belgia/Holandia/Francja, reż. Peter Brosens, Jessica Woodworth)
Opis: Żyjący z rolnictwa mieszkańcy małej społeczności świętują koniec zimy. Na pobliskim wzgórzu układają stertę ze świątecznych choinek i w procesji niosą wielkie drewniane figury. Jednak stos, mający być podziękowaniem za poprzednie zbiory i ofiarą za nowe, nie zapala się. Dotychczasowa solidarność i wzajemna pomoc rolników szybko zostaje wystawiona na ciężką próbę. Spodziewana wiosna nie nadchodzi, a natura pogrąża się w stagnacji. Zamiast budzić się do życia wszystko powoli obumiera. Koguty przestają piać, pszczoły giną w pasiekach, krowy nie dają mleka, a na drzewach nie pojawia się żaden zielony liść. Mieszkańcy barykadują się w domach, pilnując kończących się zapasów żywności. Próbują znaleźć winnego. Niektórzy zaczynają podejrzewać, że sprawcą załamania pogody może być syn miejscowego filozofa, od zawsze żyjący na uboczu społeczności. Widmo głodowej śmierci zmusza rolników do ponownego ułożenia stosu, na którym tym razem mają zamiar złożyć ofiarę z człowieka...

DO ZALICZENIA (USA, reż. Maggie Carey)
Opis: Nastolatka Brandy Klark (Aubrey Plaza) desperacko próbuje odbyć inicjację seksualną, zanim rozpocznie naukę w college'u. Ale jej ambicją nie jest wyjątkowy "pierwszy raz". Brandy sporządziła listę doświadczeń erotycznych, które zamierza zaliczyć jak najszybciej.

JESZCZE WIĘKSZE DZIECI
(USA, reż. Dennis Dugan)
Opis: Lenny (Adam Sandler) przeprowadza się do rodzinnego miasta i wkrótce odkrywa, że wśród starych i nowych dręczycieli, stukniętych kierowców autobusów, pijanych gliniarzy na nartach i intruzów na balach kostiumowych, znajdzie się też miejsce na codzienne szaleństwo.

MIŁOŚĆ
(Polska, reż. Filip Dzierżawski)
Opis: "Miłość" Filipa Dzierżawskiego to jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach - Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. To też historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań. Pasjonujący film o przyjaciołach, którzy stworzyli zespół i zrobili muzyczną rewolucję.

MIŁOŚĆ PO FRANCUSKU
(Francja, reż. David Moreau)
Opis: Alice Lantins ma 38 lat. Jest piękna, ambitna i całkowicie oddana swojej pracy - do tego stopnia, że życie prywatne dla niej nie istnieje. Ma w ręku wszystkie atuty, by zostać nową redaktor naczelną magazynu "Rebelle". Wszystkie, poza jednym... Alice jest kobietą, która nigdy nie wykracza poza utarte schematy. Dopiero gdy w jej życiu pojawi się 20-letni czarujący Balthazar, koledzy i znajomi spojrzą nagle na nią innym okiem. Alice spostrzeże, że los dał jej do rąk klucz do przyszłej kariery.

PRYWATNY WSZECHŚWIAT
(Czechy, reż. Helena Trestikova)
Opis: Petr Kettner i Jana Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn, Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować. Robił to w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika. Film Heleny Trestíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą "uchwycenia" czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym.

R.I.P.D. AGENCI Z ZAŚWIATÓW
(USA, reż. Robert Schwentke)
Opis: Doświadczony szeryf, Roy Pulsifer (Jeff Bridges) pełni służbę w legendarnym oddziale, znanym jako R.I.P.D. (Wydział ds. Wiecznego Odpoczynku), podążając śladem niepokornych dusz, które wmieszały się w tłum, wiodąc życie zwyczajnych ludzi. Jego misja to aresztowanie i wymierzenie sprawiedliwości martwym duszom, ukrywającym się na Ziemi i usiłującym uniknąć sądu ostatecznego. Kiedy do obdarzonego pełnym ironii dowcipem Roya zostaje przydzielony detektyw Nick Walker (Ryan Reynolds) - niegdyś wschodząca gwiazda policji - nowi partnerzy muszą przezwyciężyć wzajemną niechęć, aby skutecznie pracować. Odkrywając spisek, który może doprowadzić do wyginięcia życia na Ziemi w formie, jaką znamy, dwaj agenci z zaświatów będą musieli przywrócić kosmiczną równowagę, albo obserwować jak tunel prowadzący do życia pozagrobowego wysyła pełne wściekłości martwe dusze w zupełnie złym kierunku.

SKLEP DLA SAMOBÓJCÓW (Francja/Kanada/Belgia, reż. Patrice Leconte)
Opis: Mishima (Michał Wójcik) i jego żona Lukrecja (Joanna Kołaczkowska) prowadzą wyjątkowy sklep - z artykułami dla samobójców. W mieście tak szarym i smutnym, że wszyscy marzą o tym, by jak najszybciej zakończyć swój żywot, sklepik rodziny Tuvache okazuje się być wyjątkowo trafnym przedsięwzięciem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od wymyślnych trucizn, specjalnie ostrzonych żyletek i samurajskich mieczy, po zwykłą konopną linę. W fachowej obsłudze klientów pomagają dzieci właścicieli Marynia (Magdalena Kumorek) i Wincek (Wojciech Mecwaldowski). Profesjonalna porada i bogactwo asortymentu gwarantują całkowity brak stałych klientów. Interes kwitnie, aż do dnia narodzin trzeciego potomka, który ku utrapieniu całej rodziny, uśmiecha się. Gorzej! Jego zaraźliwy optymizm sprawia, że ze sklepu coraz częściej wychodzi się widząc jasną stronę życia.

ŚNIEŻKA (Hiszpania/Francja, reż. Pablo Berger)
Opis: Nowa wersja słynnej baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce, opowiedziana w rytmie flamenco. Niezwykły hołd dla kina niemego, porównywany przez krytyków do obsypanego Oscarami "Artysty". Mała dziewczynka o imieniu Carmen nigdy nie poznała swojej zmarłej przedwcześnie matki. Jej ojciec, niegdyś sławny torreador, zaniedbuje córkę, ulegając złemu wpływowi nowej żony. Macocha z całego serca nienawidzi dziecka i pewnego dnia postanawia pozbyć się go raz na zawsze. Dziewczynce udaje się jednak uciec. Spotyka wesołą kompanię małych torreadorów, którzy przyjmują ją do swojej grupy i dają przezwisko Śnieżka. Carmen pragnie pójść w ślady ojca i - z pomocą nowych przyjaciół - stać się mistrzynią corridy. Kiedy zła macocha dowiaduje się, że Śnieżka żyje, postanawia dopełnić zbrodniczego dzieła...

WSZYSCY MĘŻCZYŹNI WERONIKI
(Brazylia/Francja, reż. Marcelo Gomes)
Opis: 26-letnia Weronika mieszka w Recife. Właśnie skończyła studia, ale okazuje się, ze zawód psychiatry nie jest tym, co sobie wymarzyła. Przez jej gabinet przewijają się dziwne postaci, które wciągają ją w swój pogmatwany świat. Relacje dziewczyny z mężczyznami też są skomplikowane – pragnie miłości, nie potrafi jednak zaangażować się emocjonalnie. Weronika będzie musiała przemyśleć swe życiowe wybory. Wszyscy mężczyźni Weroniki to zmysłowy, uniwersalny obraz młodej kobiety szukającej miejsca w świecie.


Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.