„Bliżej Kina". Integracyjny urok pętli indukcyjnej
Ewa Balana | 2021-09-13Źródło: Informacja prasowa
Pokazy filmów (m.in.: „Sala samobójców”, „Supernova” i „Cicha noc”) z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i napisami dla niesłyszących oraz tłumaczone na język migowy spotkania z twórcami znalazły się w programie pierwszej edycji cyklu „Bliżej kina”, który odbędzie się w warszawskim Kinie Kultura, w dniach 17 -19 września 2021. Pokazy są bezpłatne i dostępne dla każdego.

Każdy miłośnik X Muzy wie doskonale, że sala kinowa jest jedynym miejscem, które w pełni pozwala cieszyć się z obcowaniem z dziełem filmowym. Dlatego zarządzane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich warszawskie kino Kultura otwiera swoje podwoje także dla tych osób, które aby móc cieszyć się z pełnego kontaktu z filmem potrzebują drobnego wsparcia technicznego. Aktywny udział w życiu kulturalnym powinien być dostępny dla każdego. Kiedy gasną światła wszyscy stajemy się kinomanami, także ci, którzy muszą korzystać z audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy pętli indukcyjnej.

- Mam nadzieję , że inicjatywa Stowarzyszenia Filmowców Polskich zostanie podchwycona przez inne kina w całym kraju. Chciałbym żeby takie pokazy nie odbywały się jedynie „od święta”, ale stały się trwałym elementem repertuarów, który pozwoli na dostęp do najnowszych polskich filmów osobom niewidzącym, niesłyszącym i słabosłyszącym – mówi Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W programie pierwszej edycji cyklu „Bliżej Kina” zaprezentowanych zostanie sześć współczesnych polskich filmów pełno i krótkometrażowych. Zdecydowana większość z nich zostanie wyświetlona po raz pierwszy w wersji z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i napisami dla niesłyszących: „Sala Samobójców” Jana Komasy, „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Supernova” Bartosza Kruhlika, „Pan T.” Marcina Krzyształowicza oraz „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. Wyjątkową atrakcją cyklu „Bliżej Kina” będą spotkania z twórcami, które będą się odbywać bezpośrednio po projekcjach. Spotkania będą tłumaczone na język migowy.

- Cieszy mnie inicjatywa „Bliżej Kina”, jako Fundacja Kultury Bez Barier od lat działamy na rzecz dostępności kinematografii, szczególnie polskiej kinematografii, dla osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na powrocie publiczności do kin, zwłaszcza po trudnym okresie covidowych obostrzeń. Chcemy zapewnić dostępność wydarzeń kulturalnych dla wszystkich, dlatego stworzyliśmy stronę TuMOżesz www.tumozesz.pl, na której można znaleźć wszystkie, najważniejsze informacje o wydarzeniach dostępnych z pętlą indukcyjną – dodaje Anna Żurawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier.

Cyklowi „Bliżej Kina” towarzyszy specjalna strona internetowa przystosowana dla osób niewidzących. Na stronie www.blizejkina.pl znajdą się kompletne informacje o wydarzeniu, można tam zarezerwować bezpłatny bilet, zamówić słuchawki do audiodeskrypcji, obejrzeć fotosy i zwiastuny prezentowanych filmów zawierające deskrypcję oraz napisy dla niesłyszących.

Trwa nabór na wolontariuszy, którzy służyć będą pomocą uczestnikom „Bliżej Kina”. Więcej informacji na stronie: www.blizejkina.pl/wolontariat

Cykl „Bliżej Kina” jest organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jego partnerami są Fundacja Kultury Bez Barier, Fundacja Katarynka i Stowarzyszenie Kin Studyjnych. „Bliżej Kina” zostało dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Program cyklu „Bliżej kina”:

17 września (piątek)
godz. 19:00
pokaz filmu „Sala Samobójców” (112 minut, reż. Jan Komasa) oraz spotkanie z twórcami

18 września (sobota)
godz. 12:00
pokaz filmu „Cicha Noc” (97 minut, reż. Piotr Domalewski) oraz spotkanie z twórcami
godz. 14:35
pokaz filmów „Ondyna” (40 minut, reż. Tomasz Śliwiński) i „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (28 minut, reż. Aleksandra Terpińska) oraz spotkanie z twórcami

19 września (niedziela)
godz. 12:45
pokaz filmu „Supernova” (78 minut reż. Bartosz Kruhlik) oraz spotkanie z twórcami
godz. 15:00
pokaz filmu „Pan T.” (104 minuty, reż. Marcin Krzyształowicz) oraz spotkanie z twórcami

www.blizejkina.pl
www.kinokultura.pl