„Kadry Kawalerowicza”. Niezwykła książka w 100-lecie urodzin reżysera
Ewa Balana | 2023-01-20Źródło: Informacja prasowa
Minęło 100 lat od urodzin Jerzego Kawalerowicza, jednego z największych polskich reżyserów, szefa legendarnego Zespołu Filmowego „Kadr”, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W ciągu minionego Roku Kawalerowicza udało się opracować prywatne archiwa reżysera, zrealizować projekty edukacyjne, wystawy, a wspólnie ze Studiem Munka SFP rozpocząć pracę nad filmem inspirowanym „Pociągiem”. Ukoronowaniem Roku Kawalerowicza jest książka „Kadry Kawalerowicza”, zredagowana przez Rafała Syskę i Annę Wróblewską, do której prac zaproszono wybitnych filmoznawców i krytyków filmowych z całej Polski.
W książce wydanej przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich znajduje się 16 tekstów, poświęconych zarówno działalności i biografii reżysera, jak i mniej znanym i rzadko opisywanym filmom wielkiego Mistrza. Monografia miała swoją premierę w grudniu 2022. Jest ozdobiona pięknymi zdjęciami, często wcześniej niepublikowanymi, a także fascynującymi dokumentami produkcyjnymi. Jest idealnym albumem do bibliotek każdego kinomana, a także świetnym prezentem.
Książka została podzielona na dwie zasadnicze części, poprzedzone tekstem biograficznym nieocenionego monografisty Kawalerowicza Stanisława Zawiślińskiego. Książka prezentuje nieoczywiste oblicze reżysera „Austerii”. Małgorzata Radkiewicz analizuje fenomen krakowskiej „Prafilmówki”, którą ukończył Kawalerowicz. Maciej Gil przeczesuje archiwum domowe reżysera, przekazane przez jego Rodzinę NCKF-owi i SFP. Miłosz Stelmach pisze o Kawalerowiczu w świetle współczesnego światowego kina, a Iwona Kurz przygląda się niezwykłej relacji reżysera z Lucyną Winnicką. Rafał Syska opisuje Kawalerowicza jako szefa Zespołu Kadr, natomiast Anna Wróblewska – jako prezesa i współzałożyciela SFP. Zupełnie niezwykłe spojrzenie na mistrza przedstawia Krzysztof Kornacki, który opowiada o jego relacjach z cenzurą.
Druga część książki, zatytułowana „Obok arcydzieł”, jest zbiorem kilku analiz filmów rzadziej opisywanych przez filmoznawców. Prezentuje nowe spojrzenie na „Gromadę” (1951), „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” (1957), „Grę” (1968), „Maddalenę” (1971), „Spotkanie na Atlantyku” (1980), „Jeńca Europy” (1989) i „Za co?” (1995) Teksty te wyszły spod ręki wybitnych filmoznawców z kilku polskich ośrodków akademickich: Krakowa, Gdańska i Warszawy, aby podtrzymać nie tylko pamięć o Kawalerowiczu, ale też refleksję i wymianę zdań na temat tej wciąż niezwykłej i wymagającej odkrycia twórczości. Autorami tekstów byli m.in.: Grażyna Stachówna, Joanna Wojnicka, Bartosz Kwieciński i Sebastian Jagielski.
W książce tej m.in. odkrywamy tajemnicę niezwykle popularnej melodii autorstwa Ennio Morricone, którą wszyscy znają, ale mało kto kojarzy ją z filmem Kawalerowicza… Przedmowy do książki napisali jej redaktorzy oraz obecny prezes SFP i przyjaciel mistrza Jacek Bromski. Książka zawiera tłumaczenie na język angielski.
Informacje o sprzedaży: Książkę będzie można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Będzie także dostępna w siedzibie EC1 w Łodzi oraz za pośrednictwem strony internetowej wydawcy. Cena 49 PLN.