Na co do kina? Przegląd piątkowych premier
Radosław Sztaba | 2024-03-02Źródło: Filmosfera
Ten tydzień będzie należał do "Diuny". Druga część adaptacji prozy Franka Herberta, w reżyserii Denisa Villeneuve'a, to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Spektakularne wizualnie kino akcji, które już zebrało wiele pozytywnych recenzji. Ci, którzy nie gustują w science-fiction mają do wyboru jeszcze 4 inne, zróżnicowane gatunkowo premiery: dramat "Czasem myślę o umieraniu", fabularyzowany dokument "Powołany 2", horror "Przeklęta woda" i komedię romantyczną "Tylko nie ty".
Diuna: Część druga (USA, Kanada, reż. Denis Villeneuve, dyst. Warner Bros.)
"Diuna: Część druga" ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.
Czasem myślę o umieraniu (USA, reż. Rachel Lambert, dyst. Aurora Films)
Fran (Daisy Ridley) jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen. Tyle, że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć. Od zwykłego wypadku samochodowego przez bardziej fantazyjne, a zarazem brutalne zdarzenia, jak chociażby uduszenie przez węża. Z tych makabrycznych rozmyślań bohaterkę wybija nowy kolega z pracy, Robert (Dave Merheje), który ku jej zdziwieniu nie tylko interesuje się Fran, ale w końcu postanawia zaprosić ją do kina.
Powołany 2 (Polska, reż. Jan Sobierajski, dyst. Rafael Film)
Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że sprawa rozejdzie się po kościach pod warunkiem, że chłopak pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła. Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo. Ksiądz, widząc problemy, z jakimi mierzą się jego niespodziewani goście, opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego szalenie spektakularne historie...
Przeklęta woda (USA, Wielka Brytania, Australia, reż. Bryce McGuire, dyst. UIP)
W filmie opartym na uznanym filmie krótkometrażowym z 2014 roku autorstwa Roda Blackhursta i Bryce'a McGuire'a, Wyatt Russell („Pod sztandarem nieba) wciela się w rolę Raya Wallera, byłego gracza baseballowego, zmuszonego do przejścia na wcześniejszą emeryturę z powodu choroby. Ray przeprowadza się do nowego domu z żoną Eve (nominowana do Oscara® Kerry Condon, („Duchy Inisherin”) nastoletnią córką Izzy (Amélie Hoeferle) i syna Elliota. Mając skrytą nadzieję na powrót do sportu, Ray przekonuje Eve, że basen na podwórku nowego domu będzie nie tylko świetną zabawą dla dzieci, ale zapewni mu fizykoterapię. Jednak mroczny sekret z przeszłości domu uwolni złowrogą siłę.
Tylko nie ty (USA, Australia, reż. Will Gluck, dyst. UIP)
Bea (Sydney Sweeney) i Ben (Glen Powell) wyglądają na idealną parę, ale po niesamowitej pierwszej randce wydarza się coś, co sprawia, że ich ognista relacja staje się lodowato zimna - aż do momentu, gdy niespodziewanie spotykają się na weselu w Australii. Bea i Ben robią więc to, co zrobiłoby dwoje dorosłych: udają, że są parą.
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.