Złote Kaczki 2009 rozdane
aniampm | 2009-11-19Źródło: Informacja prasowa

Krystyna Janda została podwójną laureatką Złotych Kaczek 2009. Aktorka zdobyła statuetkę dla najlepszej aktorki polskich filmów historyczno-kostiumowych za role między innymi w Człowieku z marmuru oraz Przedwiośniu. Janda otrzymała rownież Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki sezonu 2008/2009 za rolę w filmie Andrzeja Wajdy Tatarak.

Podwójny laur przypadł również w udziale filmowi Potop Jerzego Hoffmana oraz Małgorzacie Szumowskiej.

Za najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina widzowie uznali ekranizację Potopu Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Do ostatniej chwili trwała rywalizacja pomiędzy Potopem a Pianistą Romana Polańskiego. W dniu zamkniecia plebiscytu oba filmy miały tak zbliżoną liczbę głosów, że wydawca magazynu FILM zdecydował o przedłużeniu plebiscytu, aby wybór laureata nie budził żadnych wątpliwości. Potop zwyciężył również w plebiscycie TVP1 na najlepszy film historyczno-kostiumowy.

Najlepszym aktorem polskich filmów historyczno-kostiumowych wybrano Tadeusza Łomnickiego, którego niezapomniane kreacje w filmach Potop, Pan Wołodyjowski, Człowiek Z Marmuru, ...Gdziekolwiek Jesteś Panie Prezydencie weszły do kanonu polskiej kinematografii. Statuetkę w imieniu wybitnego aktora odebrał jego syn, któremu na scenie towarzyszyła córka Helenka.

W filmowym pojedynku historycznym: "Polska kontra reszta świata" najwięcej głosów zdobył Faraon w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. To była pierwsza polska megaprodukcja filmowa. W bezpośrednim starciu Faraon pokonał Kleopatrę z pamiętną rolą Elizabeth Taylor.

W kategorii najlepszy film sezonu 2008/2009 oraz najlepszy scenariusz sezonu 2008/2009 Złote Kaczki zdobył obraz Małgorzaty Szumowskiej pt: 33 sceny z życia. Film Tatarak, który przyniósł Krystynie Jandzie nagrodę dla najlepszej aktorki sezonu, został także nagrodzony za najlepsze zdjęcia sezonu 2008/2009. Statuetkę otrzymał Paweł Edelman. Najlepszym aktorem sezonu 2008/2009 został odtwórca roli Silnego z Wojny polsko-ruskiej oraz doktora Konstantego z Enenu - Borys Szyc.

Galę wręczenia najstarszych polskich nagród filmowych w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie poprowadzili Grażyna Torbicka i Paweł Królikowski. Publiczność miała okazję nie tylko przypomnieć sobie fragmenty filmów historycznych, ale również posłuchać znanych szlagierów filmowych w oryginalnych i nowych wykonaniach. Na gali wystąpili m.in. Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak, Borys Szyc, Sonia Bohosiewicz i Tomasz Karolak.

Przed galą w kuluarach Sali Kongresowej gwiazdy podpisywły pamiątkową 6-litrową butlę szampana Moët & Chanson. Butla z autografami zostanie już wkrótce wystawiona na aukcję, a dochód z niej zostanie przekazany na rzecz Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej.