3. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" na Białorusi online
Radosław Sztaba | 2021-03-17Źródło: Informacja prasowa
Na tegorocznej „Wiśle” na Białorusi w wersji online widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi filmami z ostatnich 2 lat, m.in. z filmem „Żelazny most” - pełnometrażowy debiut Moniki Jordan-Młodzianowskiej - to z kolei dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację.
„Córka trenera” - w swoim najnowszym filmie Łukasz Grzegorzek łączy elementy kina drogi z opowieścią inicjacyjną o wchodzeniu w dorosłość i szukaniu własnej tożsamości. Utrzymana w duchu sundance`owego kina niezależnego historia ojca-trenera i córki-zawodniczki ukazuje drogę mierzoną w setkach kilometrów od jednego prowincjonalnego turnieju do drugiego. Nie będzie to jednak droga na sportowy szczyt, ale droga do dojrzałości i niezależności.
Miłośnikom kina dokumentalnego zaproponujemy „Ostatnią górę” Dariusza Załuskiego - opowieść o sile ludzkiego ducha, a także determinacji wykraczającej poza zdrowy rozsądek. Jest to zapis narodowej polskiej wyprawy na K2, która miała miejsce na przełomie 2017 oraz 2018 roku, a jej celem było zdobycie drugiego co do wysokości szczytu świata. Wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat.
Niektórzy potrzebują wyłącznie jednej godziny, aby wzruszyć widza, czyniąc z tego nawet swojego rodzaju wyzwanie, więc Piotr Dylewski postanowił, że jego pełny metraż nie będzie zawierał zbędnej minuty. W „Zgniłych uszach” opowiada o związkach, w które wkradł się strach i zwątpienie. Tego typu kino prowadzi zwykle widza poprzez narastanie napięcia aż do katartycznej kulminacji i jeśli jej poszukujemy – ten film na pewno nas nie zawiedzie.
Widzowie obejrzą również jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat, czyli „Supernova” Bartosza Kruhlika, film opowiada iluzorycznie oczywistą historię: na drodze przy pobliskiej wsi dochodzi do tragicznego wypadku. Ofiarami są matka i dwójka dzieci, a winowajcą znany polityk. Dramat policyjny miesza się tu z naturalizmem społecznym i akcją tak nabrzmiałą od napięcia, że jeden fałszywy ruch może doprowadzić do eksplozji.
W programie tradycyjnie znajdą się także blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne! Zapraszamy na stronę www.mojeekino.pl