Nowe filmy ze Złotej Kolekcji Sputnika od 29 maja w sprzedaży
Arkadiusz Chorób | 2009-05-25Źródło: Informacja prasowa

Uprzejmie informujemy, że od 29 maja w sprzedaży pojawią się kolejne wybitne filmy ze Złotej Kolekcji Sputnika: "Wniebowstąpienie" reż. Łarisa Szepitko i "Wyspa" reż. Paweł Łungin.

"Wniebowstąpienie” rez. Łarisa Szepitko

Nagrody

MFF Ryga 1977
Nagroda Główna dla najlepszego filmu

MFF BERLINALE 1977
„Złoty Niedźwiedź”

Nagroda Specjalna
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)

Lubuskie Lato Filmowe 1978

Syrena Warszawska, wyróżnienie specjalne

Obsada i twórcy filmu:
Reżyseria: Łarisa Szepitko
Scenariusz: Łarisa Szepitko, Jurij Klepikow (wg powieści Wasilija Bykowa „Sotnikow”)
Gatunek: dramat, wojenny
Dystrybutor: 35mm
Obsada: Władimir Gostiuchin jako Rybak, Boris Płotnikow jako Sotnikow, Anatolij Sołonicyn jako śledczy Portnow, Ludmiła Polakowa jako Diemczicha, Siergiej Jakowlew jako starosta Sycz, Maria Winogradowa jako starościna 

Prosta historia dziejąca się w okresie II wojny światowej jest w gruncie rzeczy głębokim rozważaniem na temat natury ludzkiej, zdrady, cierpienia śmierci i wniebowstąpienia. Dzieło Szepitko wyraźnie odwołuje się do motywów zaczerpniętych z Ewangelii.

Akcja filmu rozgrywa się zimą 1942 roku na terenie Białorusi. Radzieccy partyzanci Rybak i Sotnikow zostają wysłani z zadaniem zdobycia pożywienia dla swojego oddziału, ukrywającego się przed wojskami hitlerowskimi. Skrajnie wyczerpani żołnierze dostają się do niewoli i zostają poddani przesłuchaniom przez kolaborującego z Niemcami demonicznego Portnowa (wspaniała rola Anatolija Sołonicyna - ulubionego aktora Andrieja Tarkowskiego). W ekstremalnej sytuacji zagrożenia życia, partyzanci przyjmują skrajnie odmienne postawy.

Ten wspaniale ascetyczny w swej czarno-białej formie film wprost iskrzy trudnym do zniesienia napięciem. Jego finałowe sceny uznawane są przez niektórych za jedne z najdoskonalszych i najbardziej emocjonujących w kinie europejskim ostatnich kilku dekad. Jeśli dodamy do tego bogactwo odwołań biblijnych i przeróżnych znaczeń, to otrzymujemy kolejny po "Idź i patrz" modelowy przykład zapomnianego arcydzieła, które trzeba poznać.

 
"Wyspa" reż. Paweł Łungin

Nagrody:

MFF w Sundance 2007

Główna Nagroda Jury - Najlepszy Dramat Zagraniczny 


Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej NIKA 2007

Grand Prix w 6 kategoriach 


Rosyjska Narodowa Akademia Sztuk i Nauk Filmowych "Złoty orzeł" 2007

6 nagród 


I Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą” 2007

Nagroda Publiczności 


Lubuskie Lato Filmowe  2007

Nagroda „Złote Grono” - Najlepszy Film 


Festiwal Rosyjskiego Kina „Moskiewskie premiery” 2006

Nagroda Główna
 

Obsada i twórcy filmu:

Reżyseria: Paweł Łungin
Scenariusz: Dmitrij Soboliew   
Muzyka: Władimir Martynow     
Obsada: Piotr Mamonow jako Anatolij, Wiktor Suchorukow jako Filaret, Dmitrij Diużew jako Jow, Jurij Kuzniecow jako Tichon, Wiktoria Isakowa jako Nastia, Nina Usadowa jako Wdowa, Jana Jesipowicz jako Dziewczynka, Olga Demidowa jako Kobieta z dzieckiem, Aleksiej Zielenskij jako Młody Tichon, Timofiej Tribuncew jako Młody Anatolij, Grisza Stiepunow jako Dziecko, Siergiej Burunow jako Adiutant

Film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To przypowieść o życiu i śmierci. „Wyspa” opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie zabija przyjaciela, by do końca swych dni szukać przebaczenia w klasztorze. Bohater staje się „bożym szaleńcem” – śpi na hałdzie węgla w rozlatującym się baraku, przepowiada przyszłość, wypędza demony. Jego życie wypełnione jest bez reszty modlitwą, pracą i oczekiwaniem na Boże przebaczenie. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny. W postać Anatolija wcielił się były lider rosyjskiej kapeli rockowej - Piotr Mamonow, który sam zdecydował zamieszkać kilka lat temu w małej wiosce, by szukać spokoju i odnaleźć wiarę w Boga. Niektórzy dostrzegali w filmie echa arcydzieła „Andriej Rublow” Tarkowskiego, podkreślając, iż reżyser i scenarzysta starali się wywołać te podobieństwa przez takie zabiegi, jak liczne przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu czy twarze i wygląd mnichów.

„Reżyser Paweł Łungin i operator Andriej Żegałow w migoczącym świetle odmalowali niezwykłe obrazy skalistego obozowiska na krańcu ziemi i galerię zamieszkujących go wynędzniałych dusz. Nakręcili również naprawdę imponujące sceny w wypełnionej bizantyjskim przepychem i ikonami cerkwi”.

- MFF Wenecja 2006

„Ten film może wydać się zbyt radykalny. Hegemonia indywidualizmu i wolności osobistej sprawiła, że we współczesnym świecie zapanował triumf egoizmu. Dlatego zmuszeni jesteśmy, żeby wrócić do dylematów, które, jak sądziliśmy, zostały już rozwiązane”.

MFF Toronto 2006

Dotychczas w Złotej Kolekcji ukazały się: „Ładunek, 200” reż. Aleksie Bałabanow (w pierwszej 10 najlepszych filmów roku 2008), „Wygnanie”, reż. Andriej Zwiagincew, „Aleksander Newski” reż. Siergiej Eisenstein, Bracia Karamazow” reż. Iwan Pyrjew, „Październik” reż. Siergiej Eisenstein, ‘Wesoły Jarmark” reż. Iwan Pyrjew, „Lenin w październiku” reż. Michaił Romm, „Ironia losu” Elear Riazanow, „Kalina Czerwona” reż. Wasilij Szukszin, „Podróż ze zwierzętami domowymi” reż. Wiera Storożewa


Więcej informacji na stronie www.35mm.com.pl