Na co do kina? Przegląd premier tygodnia
Radosław Sztaba | 2021-08-29Źródło: Filmosfera
W tym tygodniu w kinach będą dominować polskie produkcje. Jedną z nich jest „Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli przedwojennego mistrza Warszawy w wadze koguciej, a następnie więźnia obozu Auschwitz Tadeusza „Teddy'ego” Pietrzykowskiego. Jest to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swojej pasji i umiejętnościom pokazał, że nawet w tak nieludzkich warunkach można pokonać zło i zachować godność - mówi Piotr Głowacki. Pozostałe polskie premiery to: "Czarny młyn", "Kraj" oraz komedia Kingi Dębskiej "Zupa nic". Miłośnicy horrorów mogą wybrać się na nową odsłonę "Candymana". Poniżej pełna lista premier.
Binti (Belgia, reż. Frederike Migom, dystr. Nowe Horyzonty)
Opis: Nieustraszona Binti prowadzi vloga i marzy o rozgłosie. Nie wszystko jednak układa się po jej myśli – Binti i jej tata muszą z dnia na dzień opuścić swój dom. Ponieważ przebywają w Belgii nielegalnie, szukają niecodziennych rozwiązań. Schronienie znajdują u zaangażowanego w ratowanie zagrożonych gatunków Eliasa oraz jego kreatywnej mamy. Mimo ogromnych różnic charakterów szybko się zaprzyjaźniają, łączy ich wspólny cel! Binti, wykorzystując moc Internetu, pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi. Tarapaty Binti nie mają końca, ale Elias bez zastanowienia zawsze staje w obronie przyjaciółki. Tylko czy to wystarczy? Jaki los czeka Binti oraz jej tatę?
Candyman (Kanada, USA, reż. Nia DaCosta, dystr. Forum Film Poland Sp. z o.o.)
Opis: Makabryczne historie o upiorze, którego można przywołać, patrząc w lustro i wypowiadając pięciokrotnie jego imię, nadal nie pozwalają mieszkańcom dzielnicy Cabrini-Green w Chicago spać spokojnie. Choć od ostatnich przerażających wydarzeń upłynęło wiele lat, a dzielnica zmieniła się nie do poznania, wśród mieszkańców starych blokowisk żywa jest pamięć o krwiożerczej zmorze. Ponurą tajemnicę Candymana pragnie odkryć również fotografik Anthony (Abdul-Mateen II), który właśnie zamieszkał w okolicy ze swoją dziewczyną Brianną (Parris). Niezdrowa fascynacja monstrum przerodzi się w śmiertelnie niebezpieczną obsesję.
Czarny młyn (Polska, reż. Mariusz Palej, dystr. Mówi Serwis)
Opis: Opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Z każdym dniem coraz bardziej zaczynają ich fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria niesamowitych zdarzeń, które wystawią na próbę ich przyjaźń.
Kraj (Polska, reż. Veronica Andersson, Filip Hillesland, Maciej Ślesicki, Mateusz Motyka, dystr. Velvet Spoon)
Opis: „Kraj” to film złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Każdy z nich sprawdzi się jako oddzielna historia, razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości. W filmie zobaczymy przekrój polskiego społeczeństwa: sfrustrowanego policjanta prowadzącego na drogach prywatną wendetę, księgową w finansowych tarapatach, nieradzącego sobie z opieką nad dzieckiem robotnika, kuratorkę sztuki współczesnej zmuszonej do pracy z byłym kochankiem, zdesperowane małżeństwo próbujące pozbyć się kłopotliwej lokatorki oraz sąsiadów, którzy w sylwestrowej gorączce wyznają sobie skrzętnie skrywane sekrety. Razem tworzą wybuchową mieszankę długo tłumionej frustracji, która eksploduje z niespotykaną wcześniej w polskim kinie siłą.
Mistrz (Polska, reż. Maciej Barczewski, dystr. Galapagos Films)
Opis: Historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.
O nieskończoności (Szwecja, Niemcy, Norwegia, Francja, reż. Roy Andersson, dystr. Aurora Films)
Opis: "O nieskończoności" wzbogaca filmowy dorobek Roya Anderssona o refleksję na temat ludzkiego życia w całym jego pięknie i okrucieństwie, świetności i banalności. Wędrujemy tu jak we śnie, a narrator prowadzi nas niczym Szeherezada. Błahe chwile mają te same znaczenie, co momenty historyczne. Para unosi się nad ogarniętą wojną Kolonią; w drodze na przyjęcie urodzinowe ojciec zatrzymuje się, by w deszczu zawiązać córce sznurowadła; nastolatki tańczą przed kawiarnią; pokonana armia zmierza do obozu jenieckiego. Film "O nieskończoności" - będąc jednocześnie odą i lamentem - prezentuje kalejdoskop tego, co ludzkie, oraz nieskończoną historię wrażliwości istnienia.
Zabójczy koktajl (Francja, reż. Navot Papushado, dystr. M2 Films)
Opis: Sam dorastała w elitarnej grupie przestępczej zwanej "Firmą" i została wyszkolona na specjalistkę od najniebezpieczniejszych zleceń. Kiedy podczas jednego z zadań zabija niewłaściwą osobę, sprawy się komplikują, a Sam nie może już liczyć na wsparcie swojej organizacji. Teraz musi dopaść tych, którzy wydali na nią wyrok śmierci. Nie jest jednak sama – zemstę na "Firmie" niespodziewanie planuje również ktoś inny.
Zupa nic (Polska, reż. Kinga Dębska, dystr. Kino Świat)
Opis: Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.