Na co do kina? Przegląd premier tygodnia
Radosław Sztaba | 2020-08-30Źródło: Filmosfera
Po emocjach związanych z premierą "Tenet" przyszedł czas na złapanie oddechu. Wprawdzie dystrybutorzy na koniec wakacji zaproponowali nam 6 nowych tytułów, jednak nie są to filmy adresowane do masowego widza. Wśród nich znajdziemy polsko-islandzką produkcję "Złotokap" z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Islandzkie kino już od kilkunastu lat utrzymuje wysoki poziom i to łącząc obecność na festiwalach filmowych i uznanie krytyków z sympatią widzów. "Złotokap" w reżyserii Ragnara Bragassona porusza w szerszym aspekcie kwestie problemów społecznych, szuka genezy i konsekwencji konfliktów, a przy tym tworzy portret rodzinny. Tak samo aktualny w Polsce jak na Islandii. Inne, debiutujące w tym tygodniu obrazy to: film biograficzny "La Bolduc", familijny "Operacja Islandia", komedia "Pettson i Findus - mały kłopot, wielka przyjaźń", thriller "Pod powierzchnią" oraz polski dramat "Zieja".
La Bolduc (Kanada, reż. Francois Bouvier, dystr. Filmowa Warszawa)
Opis: Oto historia życia Mary Travers, znanej również pod pseudonimem La Bolduc. Mary Rose-Anna Bolduc, z domu Travers, była muzykiem i piosenkarką francusko-kanadyjskiej muzyki. Była znana jako Madame Bolduc lub La Bolduc. W szczytowym okresie swojej popularności w latach trzydziestych XX wieku znana była jako Królowa Kanadyjskich Śpiewaków Ludowych. Bolduc jest często uważana za pierwszą piosenkarkę / autorkę tekstów w Quebecu. Jej styl łączył tradycyjną muzykę ludową Irlandii i Quebecu, zazwyczaj w wesołych, komediowych piosenkach.
Operacja Islandia (Holandia, reż. Mans van den Berg, dystr. Vivarto)
Opis: Ciepła i rodzinna opowieść o 12-letnim Semie, który marzy o podróży na Islandię śladami swojego zmarłego ojca. Wszystko skrzętnie zaplanował. Razem z przyjacielem Mo zbiera ekipę żądną przygód. Podróż nie będzie jednak przebiegała tak jak zaplanowali. Familijna opowieść o sile przyjaźni, determinacji i roli przeszłości w kształtowaniu charakteru młodego człowieka.
Pettson i Findus - mały kłopot, wielka przyjaźń (Niemcy, reż. Ali Samadi Ahadi , dystr. Nowe Horyzonty)
Opis: Tytułowy Pettson to sympatyczny staruszek mieszkający w drewnianym domku na skandynawskiej prowincji, gdzie czas wypełniają mu codzienne zajęcia: łowienie ryb, zajmowanie się kurami i krowami. Żyje spokojnie, ale czuje się nieco samotnie. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia dostaje od swojej sąsiadki kota. Nie jest to jednak zwyczajne zwierzę. Nie dość, że kocur nieustannie biega i skacze, to jeszcze… nosi zielone ogrodniczki i mówi! Dzięki tej znajomości staruszek odżywa, a jego dom wypełnia się gwarem i śmiechem. Pettsona i Findusa czekają wyzwania, a ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.
Pod powierzchnią Szwecja/Norwegia/Belgia, reż. Joachim Heden, dystr. Myfly)
Opis: Jak długo jesteś w stanie wytrzymać "Pod powierzchnią"? Najnowszy tytuł Joachima Hedena opowiada historię dwóch sióstr, których relacje nigdy nie były łatwe. Dziewczyny odziedziczyły po matce pasję do nurkowania, która pomaga im również w skracaniu dystansu pomiędzy nimi. Duża część filmu toczy się pod wodą, gdzie młodsza z sióstr Tuva, zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej starsza siostra Ida musi jak najszybciej znaleźć pomoc, niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma żywej duszy. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.
Opis: Lata 70-te. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30-tych, była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20-tych ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych.
Opis: Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje. Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.
Więcej o wszystkich wchodzących na ekrany filmach przeczytacie na ich podstronach w naszym serwisie. Tam też znajdziecie zwiastuny oraz galerie zdjęć z tych obrazów.