Studio Munka na Festiwalu Młodzi i Film
Ewa Balana | 2022-06-07Źródło: Informacja prasowa
Aż piętnaście produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zobaczą widzowie 41. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film – najważniejszej imprezy poświęconej młodemu polskiemu kinu. Wśród nich film „Braty” Marcina Filipowicza, który w Koszalinie będzie miał swoją światową premierę oraz nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Koniki na biegunach” i „Victoria”.

„Braty” to intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Główny bohater, 17-letni Filip (Hubert Miłkowski), od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dla niego wzór do naśladowania. Chłopcy kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo... Debiut Marcina Filipowicza to kino nasiąknięte klimatem buntu, seksem, poszukiwaniem własnej tożsamości oraz rozczarowaniem dorosłością. Bohaterowie filmu jeżdżą na deskorolce, włóczą się po warszawskich blokowiskach i palą gumę pierwszymi samochodami. Nieustannie towarzyszy im muzyka, dlatego też niezwykle ważnym elementem filmu jest ścieżka dźwiękowa, za której kształt odpowiadał Noon – kompozytor i wiodący polski producent hiphopowy. Obok jego kompozycji znalazły się na niej m.in. utwory formacji Syny, Waglewski Fisz Emade i Piernikowskiego. Z koszalińską publicznością spotkają się reżyser, aktorzy Hubert Miłkowski, Sebastian Dela, Marta Stalmierska i Cezary Łukaszewicz, kierowniczka produkcji Aleksandra Musiał i reżyser castingu Konrad Bugaj.

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych obok „Bratów” znalazł się również „Wiarołom” Piotra Złotorowicza - opowieść o miłości, przemijaniu i głęboko skrywanej tajemnicy, która po latach nieoczekiwanie wychodzi na jaw. W główne role wcielili się debiutująca na ekranie Julia Szczepańska oraz Mateusz Więcławek, znany m.in. z filmów „Cicha noc” Piotra Domalewskiego i „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Na spotkaniu z widzami po koszalińskiej projekcji obecni będą reżyser, Julia Szczepańska, a także autor zdjęć Nicolas Villegas oraz kompozytor Adam Walicki.

"Braty" i „Wiarołom” to już kolejne debiuty zrealizowane w ramach programu „Sześćdziesiąt minut” współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem obu tytułów jest Canal+ Polska. Koproducentami "Bratów" są również Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria. „Wiarołom” otrzymał dodatkowo wsparcie od Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. Partnerami produkcji filmu były firmy Coloroffon i Panavision.

Do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zakwalifikowało się dwanaście produkcji Studia Munka zrealizowanych w ramach programów „Trzydzieści minut”, "Pierwszy dokument" i "Młoda animacja". Są to fabuły: „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja, „Gęś” Marii Wider, „Victoria” Karoliny Porcari i „Synthol” Piotra Trojana, dokumenty: „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza, „Granica” Michała Kaweckiego, „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera, „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera oraz „Tempo Home” Kamila Bembnisty, a także animacje „Kot” Zofii Strzeleckiej, „Męty” Katarzyny Kurop oraz „Music of Sonny” Klementyny Margolis i Anny Sałacińskiej. Twórcy krótkich metraży będą gośćmi festiwalowych rozmów Szczerość za Szczerość. Dodatkowo, grająca w „Victorii” Katarzyna Figura weźmie udział w rozmowie pod hasłem Młodzi i Kino, w której o tajniki aktorskiego zawodu wypytywać ją będzie Adriana Prodeus.
   
Za produkcję wszystkich filmów odpowiadali z ramienia Studia Munka Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński.

Filmy z programów "Trzydzieści minut", "Pierwszy dokument", "Młoda animacja" powstają w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami programu „Trzydzieści minut” są telewizja TVN i Canal+ Polska.

Producentami wykonawczymi i koproducentami są:

„Followers. Odpalaj lajwa”: Mizar Films, TVN Film, Canal+ Polska, All For Movies
„Gęś”: Cineo Studio, TVN Film, DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio
„Victoria”: Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys
„Synthol”: Balapolis, TVN Film, Warmia Resort, ATM System, Black Photon
„Granica”: Unlimited Film Operations, EC1 Łódź - Miasto Kultury
„ Tempo Home”: No Drama Production, Coloroffon, Halo Productions
„ Męty”: Krakow Film Klaster - Centrum Animacji
„Opowiedz mi o mnie”: Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys
„Moody”: FDR Studio, Głośno Studio
„Koniki na biegunach”: Domino Film, Coloroffon
„Music of Sonny”: SPInka Film Studio
„Kot”: How How

Ostatnim tytułem, który prezentowany będzie w Koszalinie jest pełnometrażowy dokument „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały będący koprodukcją Studia Munka SFP, Lava Films, Cukry i HBO Europe. Film stanowi rozwinięcie tematu, który reżyserki podjęły w zrealizowanym w Studiu krótkometrażowym dokumencie „Wolta” opowiadającym o świecie zawodniczek warszawskiej drużyny woltyżerki – Volteo. W Koszalinie „Stado” powalczy o Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2022.